Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківське право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Загальні положення про розрахунки

Розрахункові правовідносини представляють собою врегульовані нормами права суспільні відносини, пов'язані із здійсненням платежів за будь-яких підстав (не обов'язково цивільно-правовою характеру) між суб'єктами возмездного правовідносини (платником та отримувачем коштів) з залученням банків чи інших кредитних організацій. Розрахункові правовідносини є похідними від тих правовідносин, які існують між платниками і одержувачами коштів. Це проявляється, насамперед, у тому, що розрахункові правовідносини виникають і реалізуються на виконання різних цивільно-правових зобов'язань, а також обов'язків публічно-правового характеру.

Згідно п. 1 ст. 140 ЦК РФ всі платежі на території РФ здійснюються шляхом готівкових та безготівкових розрахунків. Готівкові розрахунки пов'язані з передачею платником одержувачу грошових коштів у вигляді банкнот і монет. При безготівкових розрахунках відбувається передача права на відповідну грошову суму допомогою оформлення необхідних платіжних документів та здійснення записів за рахунками. Законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території РФ, є рубль. Випадки, порядок та умови використання в Російській Федерації іноземної валюти як засобу платежу визначаються законом або у встановленому ним порядку (п. 2 ст. 140 ЦК РФ).

Вибір відповідної форми розрахунків поставлений законодавцем у залежність від суб'єктного складу учасників розрахункових відносин. Для громадян визначальним фактором є також і характер здійснюваної ними діяльності. Якщо розрахунки з участю громадян, не пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, то можливе проведення розрахунків як готівкою без обмеження суми, так і в безготівковому порядку.

Розрахунки між юридичними особами, а також розрахунки з участю громадян, пов'язані з здійсненням ними підприємницької діяльності, за загальним правилом повинні здійснюватися в безготівковому порядку. Переказ грошових коштів заснований на принципах безвідкличних, безумовності, остаточність переказу грошових коштів (п. 1.8 Положення про переведення). Якщо інше не встановлено законом, то можливо проведення розрахунків між зазначеними суб'єктами і готівкою. В даний час ЦБР встановлено, що розрахунки готівкою в Російській Федерації між юридичними особами, а також між юридичною особою і громадянином, який здійснює підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, між індивідуальними підприємцями, пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, у межах одного договору, укладеного між зазначеними особами, можуть проводитися у розмірі, що не перевищує 100 тис. руб. (п. 1 Вказівки ЦБР від 20 червня 2007 р. № 1843-У).

Правила, форми і стандарти здійснення безготівкових розрахунків згідно ст. 82.3 Закону про ЦБР встановлює ЦБР.

На підставі Положення про переведення банки здійснюють переказ грошових коштів по банківських рахунках і без відкриття банківських рахунків.

Банки здійснюють переказ грошових коштів з банківських рахунків за допомогою:

- списання коштів з банківських рахунків платників і зарахування коштів на банківські рахунки одержувачів коштів;

- списання коштів з банківських рахунків платників та видачі готівкових грошових коштів одержувачам коштів - фізичним особам;

- списання коштів з банківських рахунків платників і збільшення залишку електронних грошових коштів одержувачів коштів.

Кредитні організації здійснюють переказ грошових коштів без відкриття банківських рахунків, у тому числі з використанням електронних засобів платежу, за допомогою:

- прийому готівкових грошових коштів, розпорядження платника - фізичної особи та зарахування коштів на банківський рахунок одержувача коштів;

- прийому готівкових грошових коштів, розпорядження платника - фізичної особи та видачі готівкових грошових коштів одержувачу коштів - фізичній особі;

- прийому готівкових грошових коштів, розпорядження платника - фізичної особи і збільшення залишку електронних грошових коштів одержувача коштів;

- зменшення залишку електронних грошових коштів платника і зарахування коштів на банківський рахунок одержувача коштів;

- зменшення залишку електронних грошових коштів платника та видачі готівкових грошових коштів одержувачу коштів - фізичній особі;

- зменшення залишку електронних грошових коштів платника і збільшення залишку електронних грошових коштів одержувача коштів.

В п. 1 ст. 862 ГК РФ, в Положенні про переведення та в Положенні про платіжній системі ЦБР від 29 червня 2012 року № 384-П закріплені основні форми безготівкових розрахунків: розрахунки платіжними дорученнями, розрахунки по акредитиву, розрахунки чеками, розрахунки інкасовими дорученнями; розрахунки у формі переказу грошових коштів на вимогу одержувача коштів (пряме дебетування); розрахунки у формі переказу електронних грошових коштів.

Під формами безготівкових розрахунків розуміються врегульовані нормативними правовими актами способи виконання особами (платниками) своїх грошових зобов'язань через банки та інші кредитні організації. Форми безготівкових розрахунків відрізняються одна від одної видами оформлюваних платіжних документів, способами списання грошових коштів з рахунка платника і зарахування їх на рахунок одержувача, порядку документообігу. Форми безготівкових розрахунків слід відрізняти від розрахункових (платіжних) документів, до яких належать платіжні доручення, інкасові доручення, платіжні вимоги, платіжні ордери, банківські ордера (п. 1.12 Положення про переведення).

Підстави для здійснення безготівкових розрахунків можуть бути пов'язані з оплатою майна, виконанням робіт, наданням послуг і т. д. Крім того, платежі можуть здійснюватися і в цілях сплати податків, зборів, мита та інших обов'язкових внесків.

Особи, між якими проводяться розрахунки, вибирають форму безготівкових розрахунків самостійно. Сторони за договором мають право обрати та встановити у договорі будь-яку з названих форм безготівкових розрахунків. Вибір форми розрахунків для одержувача коштів пов'язаний насамперед з гарантіями отримання платежу і можливістю мінімізації у зв'язку з цим існуючих ризиків.

Залежно від територіального розташування учасників розрахункових відносин виділяють одногородные та міжміські безготівкові розрахунки, а також розрахунки в межах одного суб'єкта РФ або двох і більше суб'єктів РФ.

Банки та інші кредитні організації проводять розрахунки між суб'єктами на підставі розрахункових документів. Встановлені у п. 1 ст. 862 ГК РФ форми безготівкових розрахунків слід відрізняти від оформлюваних при їх здійсненні розрахункових документів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальні положення
Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Правове становище перегринов
Облік розрахунків з підзвітними особами
Правове становище latini
Правовий режим воєнного стану
Форми безготівкових розрахунків у внутрішньому обороті
Форми міжнародних розрахунків
Розрахунки по відкритому рахунку
Актуарні розрахунки в страхуванні
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси