Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фактори зовнішнього середовища

Окремі автори поділяють всі фактори (елементи) зовнішнього середовища на дві групи: прямого і непрямого впливу. В першу групу включаються споживачі, конкуренти, постачальники, урядові інститути, посередники, фінансові організації та джерела трудових ресурсів. У другу групу - загальний стан економіки, соціально-культурні, політичні, національні та деякі інші фактори (рис. 7.1).

Кожен з факторів може представляти в різний час для одного підприємства або для різних підприємств в один час або загрозу, або нову можливість. Тому стан зовнішнього середовища повинно постійно аналізуватися, а результати аналізу - використовуватися при виборі альтернатив рішення проблем.

Підприємство як відкрита система

Рис. 7. 1. Підприємство як відкрита система

У складі конкурентних факторів зовнішнього середовища слід враховувати майбутні цілі конкурентів, оцінювати їх поточну стратегію, перспективність положення в галузі, вивчати сильні і слабкі сторони. Корисна інформація про ступінь задоволеності конкурент своїм поточним станом, його вразливість, наміри щодо використовуваної стратегії.

Слід мати на увазі, що конкурентна боротьба не обмежується завоюванням ринку збуту та покупців. Вона включає і боротьбу за сировинні ринки, капітал, кадри, науково-технічні нововведення. В останні десятиліття є факти не тільки різкого протистояння конкурентів, але і їх взаємодії на ринку. Ринкові фактори проявляються в змінах життєвого циклу товарів і послуг, рівня конкуренції, ціновому механізмі, рекламних компаніях, розподілі доходів населення, демографічної ситуації. Вміле використання впливу даних факторів дозволяє уникнути небажаних явищ, а часом і добитися процвітання.

Вивчення міжнародних факторів необхідно, так як з ними пов'язані потенційні зміни і на внутрішньому ринку. Зокрема, доцільно оцінювати прийняття політичних рішень у країнах-партнерах, зміна валютного курсу, поява нових сировинних джерел в країнах-інвесторах. Облік цих і інших факторів даної групи дасть можливість своєчасно приймати рішення з метою уникнення небажаних наслідків для діяльності підприємства. Конкретно це може виражатися в клопотанні перед урядовими органами щодо захисту внутрішнього ринку від іноземних конкурентів, або в посиленні міжнародної ділової активності на зовнішньому ринку.

У цілому вивчення і аналіз факторів зовнішнього середовища дозволяє скласти картину того, на якому якісному рівні знаходиться підприємство стосовно конкурентів, що воно в змозі досягти і що для цього необхідно зробити. А найважливіше - своєчасне виявлення зовнішніх чинників і визначення інтенсивності їх впливу дає виграш у часі, у гіршому випадку - для прийняття "профілактичних" заходів щодо усунення, запобігання або ослаблення небажаних впливів (загроз), в кращому - для ефективного використання представилися можливостей.

Вплив зовнішнього середовища на реалізацію альтернатив

Зовнішнє середовище організації підрозділяється на микровнешнюю і макровнешнюю.

Микровнешняя середовище організації - це сукупність суб'єктів і фактів, що впливають на можливість організації досягти поставлених цілей (сама організація, постачальники, посередники, споживачі, конкуренти, інвестори, фінансово-кредитні установи, засоби масової інформації, органи державної та місцевої влади, ринки, суб'єкти господарювання та ін).

Макровнешняя середовище організації - це сукупність факторів непрямого впливу на всі суб'єкти микровнешней середовища організації (політичні, соціальні, економічні, правові, науково-технічні, соціально-культурні, природні, географічні, демографічні та ін).

Класифікація рівня складності зовнішнього середовища представлений на рис. 7.2.

Складність зовнішнього середовища

Рис. 7.2. Складність зовнішнього середовища

Виявлення керованих факторів зовнішнього середовища

Аналіз зовнішнього середовища з точки зору виявлення її структури полягає у визначенні некерованих з позиції ОПР факторів господарської діяльності та їх комбінації.

Класифікація чинників господарської діяльності:

o керовані (регульовані) - чинники, що характеризують якість роботи колективу (рівень організації виробництва і праці, якість управлінської роботи, ступінь використання ресурсів і ін);

o умовно керовані (труднорегулируемые) - чинники і умови, що володіють великою інерцією, тобто залежні н основному від передісторії функціонування керованого об'єкта і насилу піддаються впливу з боку ОПР (обсяг і структура основних виробничих засобів, характеристики технічного рівня виробництва, структура промислово-виробничого персоналу);

o некеровані (нерегульовані) - фактори та умови, які не можуть бути змінені суб'єктом керування (кліматичні та геологічні умови, умови реалізації продукції та ін).

Проблеми формування зовнішнього середовища та адаптації до неї суб'єкта господарювання

У процесі формування та адаптації суб'єкта господарювання до зовнішнього середовища можна виділити три етапи (рис. 7.3).

Процес формування та адаптації суб'єкта господарювання до зовнішньої середовищі

Рис. 7.3. Процес формування та адаптації суб'єкта господарювання до зовнішньої середовищі

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз факторів зовнішнього середовища
Зовнішнє середовище. Природні та соціально-екологічні фактори та їх вплив на організм
Аналіз зовнішнього середовища та її впливу на реалізацію альтернатив
Аналіз зовнішнього середовища та її впливу на реалізацію альтернатив
ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ СТРАТЕГІЧНИХ ЗМІН
Організація та її внутрішнє та зовнішнє середовище
Аналіз факторів зовнішнього середовища
Виявлення керованих факторів і визначення альтернатив
Зовнішнє середовище. Природні та соціально-екологічні фактори та їх вплив на організм
Адаптація організації до умов зовнішнього середовища
ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ СТРАТЕГІЧНИХ ЗМІН
Методичні підходи посилення адаптації виробництва до мінливих зовнішнього середовища на основі інноваційного характеру розвитку ОЕС
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси