Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахункові методи визначення якості товару

Розрахункові методи визначення показників якості товарів засновані на використанні теоретичних і стохастичних і (або) емпіричних залежностей показників якості продукції від її параметрів. Вони застосовуються при проектуванні товарів або коли товар не може бути об'єктом експериментальних досліджень.

Розрахункові методи використовуються для визначення значень показників продуктивності, безвідмовності, довговічності, зберігання, ремонтопридатності непродовольчих товарів, харчової (енергетичної) цінності продовольчих товарів, а також для виявлення теоретичної енергетичної цінності продуктів харчування.

Енергетична цінність - кількість енергії, яка утворюється при біологічному окисленні жирів, білків і вуглеводів, що містяться в продуктах. Вона виражається в кілокалоріях (ккал) або килоджоулях (кДж).

Енергія, яка виділяється при окисленні 1 г жирів, що дорівнює 9,0 ккал, 1 г вуглеводів - 3,75 ккал, 1 г білків - 4,0 ккал, 1 г органічних кислот - 3,0 ккал/г, 1 г етилового спирту - 7,0 ккал/р. Для отримання енергетичної цінності в одиницях системи СІ треба використовувати коефіцієнт перерахунку: 1 ккал = 4,184 кДж. Енергетична цінність продуктів харчування розраховується на 100 г їстівної частини продукту.

Теоретична калорійність розраховується як добуток калорійності поживних речовин і процентного вмісту відповідних поживних речовин. Сума отриманих добутків є теоретичною калорійність 100 г продукту, знаючи яку, можна визначити калорійність будь-якого його кількості (300 г, 1 кг тощо). Виходячи з теоретичної калорійності розраховують практичну (фактичну) калорійність шляхом множення результату теоретичної калорійності на засвоюваність у відсотках і ділення добутку на 100.

В якості прикладу наведемо середній хімічний склад коров'ячого молока (%) за довідковими даними:

- жир - 3,2; білки - 3,5; молочний цукор - 4,7; зола - 0,7;

- калорійність жирів 100 г молока: 9 · 3,2 = 28,8 ккал;

- калорійність білків в 100 г молока: 4 · 3,5 = 14,0 ккал;

- калорійність вуглеводів в 100 г молока: 3,75 · 4,7 = 17,6 ккал.

Теоретична калорійність 100 г молока буде дорівнює: 28,8 ккал + 14,0 ккал + 17,6 ккал = 60,4 ккал.

Теоретична калорійність склянки молока (200 г) буде дорівнює: 60,4 · 2 = 120,8 ккал = 505,4 кДж.

Фактична калорійність 100 г молока становить: (28,8 · 94): 100 + (14,0 · 84,5): 100 + (17,6 · 95,6): 100 = 54,73 ккал = 229 кДж.

Експертні методи визначення якості товару

1. Формування робочої групи 2. Формування експертної групи

3. Визначення номенклатури показників якості товару

4. Вибір методики проведення оцінки

5. Підготовка анкет та пояснювальних записок для опитування експертів

6. Опитування експертів

7. Обробка експертних оцінок

8. Аналіз результатів

9. Оформлення протоколу

Експертні методи застосовують у випадку, коли неможливо або важко використовувати більш об'єктивні методи (вимірювальний або розрахунковий) для визначення естетичних та ергономічних показників непродовольчих товарів та показників якості продовольчих товарів, встановлених органолептичним методом. Ці методи засновані на визначенні значень показників якості товарів аналізом якісних і кількісних оцінок експертів. Якість товарів визначає експертна комісія, яка складається з експертної і робочої груп. Робоча група організує процедуру експертного обговорення, опитування, математико-статистичну обробку результатів, аналіз оцінок експертної групи.

Алгоритм експертної оцінки

1. Формування робочої групи

2. Формування експертної групи

3. Визначення номенклатури показників якості товару

4. Вибір методики проведення оцінки

5. Підготовка анкет та пояснювальних записок для опитування експертів

6. Опитування експертів

7. Обробка експертних оцінок

8. Аналіз результатів

9. Оформлення протоколу

Експерти перед винесенням судження мають різнобічно розглянути представлену проблему. Тому для проведення процедури необхідно підготувати інформаційні матеріали, наявні статистичні дані, довідкові матеріали та зразки товару.

Дані про товари повинні бути різнобічні і нейтральні. Робоча група заздалегідь розробляє бланки анкет для експертів. В залежності від методу вони можуть бути з відкритими і закритими питаннями. Ці матеріали повинні містити приблизний перелік оцінюваних показників і порядок їх оцінки, а також орієнтовні характеристики базових значень показників для кожного рівня градації оціночних шкал.

Відповідь може надаватися у вигляді суджень, парного порівняння, ранжированого ряду, у балах або у вигляді абсолютної оцінки. Саму процедуру проводить незалежний модератор (керівник процедури), який контролює дотримання регламенту, роздає матеріали та анкети, але свою думку не висловлює.

Кількість залучених експертів може бути обмеженим і необмеженим. Зазвичай запрошують від 5 до 12 експертів, що володіють спеціальними знаннями, навичками оцінки, досвідом в областях, відповідних завданням. Слід враховувати момент особистої зацікавленості, що може стати істотною перешкодою для отримання об'єктивного судження. При підборі експертів застосовуються різні методи. Найбільш поширений метод Кулі, коли найбільш шанований фахівець рекомендує ряд інших і далі по ланцюжку, поки не буде підібраний необхідний колектив.

Узагальнення думок експертів щодо номенклатури показників, їх базових значень коефіцієнтів вагомості показників, діапазону балової шкали, термінології, градації продукції за категоріями якості проводять методами обговорення і голосування (опитування з взаємодією) або методом усереднення (опитування без взаємодії). У першому випадку узагальнена думка експертної групи виявляється більшістю голосів (не менш двох третин).

Кількість технічних фахівців робочої групи залежить від обсягу робіт, виконуваних експертною комісією. Технічні працівники організовують опитування експертів, проводять обробку отриманих результатів. В залежності від методу опитування технічний працівник вступає або не вступає в контакт з експертом, при необхідності роз'яснює йому недостатньо зрозумілі питання. В процесі опитування технічний працівник не повинен робити експерту зауважень щодо його відповідей, щоб не нав'язувати свою думку. Один технічний працівник може опитувати і обробляти результати оцінки 7-10 експертів.

Для збору експертних даних застосовуються наступні методи анкетування:

- експерт самостійно, користуючись пояснювальною запискою, заповнює анкету і передає або надсилає її технічному працівнику або заповнює електронну анкету;

- експерт заповнює анкету в процесі бесіди з технічним працівником (анкета-інтерв'ю).

Останній метод краще, оскільки дозволяє отримати більш повну інформацію та зменшити ймовірність помилок. В рамках експертного методу може проводитися бальна оцінка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Реєстраційні методи визначення якості товару
Коротка характеристика хімічних методів визначення показників якості товарів
Коротка характеристика мікробіологічних методів визначення показників якості товарів
Коротка характеристика фізико-хімічних методів визначення показників якості товарів
Реєстраційні методи визначення якості товару
Коротка характеристика хімічних методів визначення показників якості товарів
Коротка характеристика мікробіологічних методів визначення показників якості товарів
Коротка характеристика фізико-хімічних методів визначення показників якості товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси