Меню
Головна
 
Головна arrow Соціологія arrow Технологія соціальної роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Технології профілактики сімейного неблагополуччя та соціального сирітства

1. Застосовується сімейне консультування (індивідуальне та групове), тренінги, реабілітаційні групи.

2. Мережева терапія, соціальні контакти.

Технологія створення мережі соціальних контактів передбачає організацію мережевих зустрічей, сімейних нарад, зустрічей-процесів і зустрічей групи підтримки фахівців для групового спілкування і прийняття колективних рішень. В рамках даної технології окремо створюється контактна мережа серед фахівців установ соціального обслуговування сімей і дітей, в рамках якої приймаються рішення про надання необхідних видів допомоги неблагополучним сім'ям. Ця технологія застосовується, наприклад, в Алтайському краї, Томській області, Республіці Бурятія.

З допомогою впровадження технології "мережевий терапії" можна домогтися часткового вирішення гострої проблеми з неповнолітніми в період обмеження їх батьків у батьківських правах. Така технологія передбачає організацію роботи з найближчим оточенням сім'ї для пошуку альтернативних варіантів рішення ситуації, проблемної ситуації. При цьому складається "карта соціальних зв'язків", що дозволяє побачити, хто оточує дитину, як складаються його стосунки в сім'ї, школі, колі друзів. Ця інформація допомагає правильному плануванню реабілітаційних заходів, а сам процес заповнення карти сприяє зняттю напруги і встановлення доброзичливого контакту дитини і спеціаліста.

Технологія домашнього візитування

Технологія домашнього візитування дозволяє фахівцям, що працюють з випадком, мати більш чітке і наочне уявлення про те, в яких умовах живуть родина і дитина, які існують проблеми і конфлікти, а отже, зробити висновок про те, які види допомоги необхідно в даному випадку надати. Домашні візити можуть стати частиною моніторингу ситуації в родині, що дозволяють фіксувати позитивні або негативні зміни. Домашнє визитирование необхідно також, коли сім'я перебуває вже на крайній стадії кризи та потребує екстреної допомоги, але сама з різних причин не звертається або не потрапляє в систему соціального захисту. У таких випадках, як правило, сигнали про наявність проблеми надходять з боку сусідів, знайомих або родичів сім'ї. Функції оцінки, моніторингу і контролю повинні доповнюватися функцією сімейної терапії на дому, яка може бути включена у програму комплексної роботи з сім'єю. Робота з сім'єю та дитиною в середовищі, в якій вони живуть, може стимулювати розвиток адаптаційного потенціалу сімейного і дозвіл конфліктів. Такий підхід застосовується, наприклад, в Алтайському краї, де фахівці соціального обслуговування проходили спеціальне навчання технологіям роботи на дому. Домашнє визитирование актуально також тоді, коли мова йде про цільової групи зі специфічними, вимагають особливого підходу характеристиками. Наприклад, у Томській області ця технологія активно застосовується щодо сімей з дітьми, що мають порушення в розвитку.

Технології супроводжуючого проживання в соціалізації дітей-інвалідів

Розглянемо цю технологію на прикладі Новосибірської області, де на базі дитячих будинків-інтернатів для розумово відсталих дітей апробується новий напрям підготовки дітей та молодих інвалідів до життя в суспільстві шляхом впровадження методики супроводжуючого проживання.

Проект реалізується на базі двох експериментальних майданчиків. Матеріальною базою цих технологій стали прийняті в 2008 р. у власність області та надані в оперативне управління установам майнові комплекси, будівлі та прилеглі території для створення відділень реабілітації молодих інвалідів. На сьогоднішній день вихованці переведені у відділення, повністю обладнане для самостійного проживання. Організаційно це філія дитячого будинку-інтернату та місце постійного проживання випускників дитячих будинків-інтернатів при педагогічному супроводі. Юні реабілітанти мають можливість самостійно приготувати їжу, проживають у комфортних кімнатах по дві-три людини, влаштовані на роботу, отримують заробітну плату. По мірі адаптації підопічних до самостійного проживання буде вирішуватися питання про їх подальше жизнеустройстве - забезпечення житлоплощею, повернути в сім'ю. Концепція системи стаціонарного обслуговування в області за останні 10 років повністю переглянута.

Соціальні установи - це сучасні комплекси, оснащені всім необхідним для забезпечення життєдіяльності та розвитку дітей з обмеженими здібностями.

Новітнє реабілітаційне обладнання, висока кваліфікація кадрів, вивчення і впровадження російського і міжнародного досвіду дозволяють здійснити комплексну реабілітацію вихованців за індивідуальними програмами.

Групи відділення реабілітації та допомоги скомплектовані за віком, статтю, інтелекту. Наповнюваність груп - від 12 до 15 дітей. Всього реалізується понад 20 реабілітаційних технологій, більша частина з яких розроблена фахівцями установ.

Ояшинский дитячий будинок-інтернат Новосибірської області для розумово відсталих дітей є також опорною площадкою в області розробки і апробації інноваційних реабілітаційних технологій та використання зарубіжного досвіду (Швейцарія, Німеччина). У 2008 р. діяльність цього будинку-інтернату з реалізації реабілітаційних технологій та соціалізації дітей-інвалідів визнана однією з кращих серед подібних установ у галузі, а досвід рекомендований до поширення і впровадження на території Російської Федерації.

В дитячих закладах здійснюється цілеспрямований процес навчання дітей. Вихованці будинків-інтернатів зараховані у корекційні класи муніципальних освітніх установ. Школи отримали ліцензії на здійснення корекційної діяльності. Вчителі, які працюють в класах корекції, пройшли навчання на курсах підвищення кваліфікації за спеціальною програмою "Навчання дітей з розумовою відсталістю". Таким чином, знято діагноз "необучаемый дитина".

Взаємодія дитячих будинків-інтернатів з загальноосвітніми навчальними закладами дозволило активувати процеси соціалізації дітей-інвалідів. Необхідно відзначити, що всі шкільні заходи у звичайних учнів муніципальних шкіл проходять спільно з підопічними інтернатів, що, безумовно, сприяє розвитку соціальної толерантності.

В рамках законодавства по досягненні 18 років вихованці будинку-інтернату повинні або переходити на дорослі психоневрологічні інтернати, або відразу ж передаватися в сім'ю (яка не завжди благополучна) або при такої можливості "вирушати" вільне життя. В області реалізується методика супроводжуючого проживання. Для підопічних організована перехідна ситуація, коли під патронажем вони вчаться жити самостійно: освоюють професію, вчаться заробляти і витрачати гроші, словом, живуть як звичайні люди. Створюється ситуація, коли розривається замкнуте коло, пов'язаний з перебуванням в інтернаті, таким чином, дається можливість вихованцям самостійно вибудувати своє життя і відбутися у ній.

Для реалізації цієї методики одним з основних факторів благополучній адаптації в соціумі є наявність професійної підготовки. Активно реалізується спеціально розроблена програма дистанційного навчання для інвалідів на базі професійного училища.

Дана освітня програма передбачає мінімальний теоретичний курс. Майстри виробничого навчання відзначають працьовитість, виконавську дисципліну і самостійність учнів. З 16 років вихованці мають право вибору професійного трудового навчання за програмами підготовки робочих професій, таких як швачка, сантехнік, взуттьовик, бджоляр і ін.

Для реалізації проекту супроводжуючого проживання для дитячих будинків-інтернатів підготовлені державні завдання, в межах яких розширено перелік надаваних послуг. Всі учасники даного проекту працевлаштовуються безпосередньо в будинку-інтернаті. Це стало можливим у зв'язку з організацією підсобних господарств на території установ. Вихованці також зайняті в організації життєзабезпечення установ і працюють як обслуговуючий персонал. Реальною перспективою розвитку даного напрямку фахівці Новосибірської області розглядають створення поселень, орієнтованих на різні види надання послуг (розвиток сільськогосподарського виробництва, деревообробки, дрібного підприємництва та ін)-

Є приклади створення з числа дієздатних осіб сімейних пар, яким надано житло та надано допомогу у працевлаштуванні. В цілях закріплення і розвитку соціальних навичок, надання підтримки в організації життя і побуту триває кураторство виписаних з установи осіб. Відпрацьовується створення мобільного патронажної служби. Розроблена обласна відомча цільова програма "Розвиток постинтернатного супроводу молодих інвалідів, випускників дитячих будинків-інтернатів" - ця форма роботи дозволяє поліпшити інтеграцію дітей-інвалідів у суспільстві.

Синдром психологічного вигорання і втоми найчастіше стає життєвою характеристикою батьків, які мають дитину-інваліда. Вимушене збідніння умов життя, обмеження видів спільної та індивідуальної діяльності тягнуть за собою ознаки вторинного соматичного розладу здоров'я членів таких сімей.

В цілях профілактики можливих зривів і депресивних станів у практику медико-соціальної допомоги сім'ям з дітьми-інвалідами активно починає впроваджуватися технологія "служба перепочинку" для батьків, які виховують дітей-інвалідів. Це комплекс заходів для дитини на базі стаціонарного / амбулаторного установи, що надає батькам час для відпочинку і особистих справ, не пов'язаних з доглядом за дитиною-інвалідом.

"Служба перепочинку" - це три напрямки роботи:

1. Літнє оздоровлення дітей-інвалідів на базі дитячого будинку-інтернату в тому числі і спільно з батьками.

2. Спільна реабілітація "Дитина - батько".

3. Короткочасне перебування (від декількох годин до місяця) дитини для проведення реабілітаційних заходів у дитячому будинку-інтернаті.

При реалізації всіх трьох напрямків надається широкий спектр медичних і психолого-педагогічних послуг для дітей з дитячим церебральним паралічем, аутизмом, епілепсією, синдромом Дауна, розумовою відсталістю. Стоматолог, невролог, психіатр, масажист та інші спеціалісти надають медичну допомогу та профілактичне лікування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Технології профілактики нарко - та алкозалежності
Теоретичні засади технологій формування сприятливого середовища та забезпечення соціального благополуччя
Соціально-педагогічні, соціально-психологічні та соціально-медичні технології вирішення проблем різних категорій населення
Фінанси домашніх господарств
Бюджет домашнього господарства (доходи і грошові витрати домашнього господарства)
Технологія підвищення ефективності державної цивільної служби
Технології соціалізації та реабілітації інвалідів
Виховання і навчання дітей-інвалідів
Технології надання послуг інвалідам у ресурсному центрі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси