Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дія шуму на організм людини

Джерелами шуму на підприємствах м'ясної та молочної галузей харчової промисловості є куттери, фаршемішалки, мішалки, вовчки, сепаратори, пастеризатори, центрифуги, стрічкові і дискові пили, дробарки, жолоби, галтувальні барабани, вентиляційні установки та ін.

Шум, що виникає при роботі виробничого обладнання та перевищує нормативні значення, впливає на центральну і вегетативну нервові системи людини, органи слуху. При впливі шуму високої інтенсивності звужуються або навіть перекриваються кровоносні судини внутрішнього вуха, і, як наслідок, порушується обмін речовин, з'являється втома слухових клітин, знижується їх чутливість. Якщо тривалість впливу шуму не дуже велика, то з'являється в результаті цього зниження порогу чутності вуха через деякий час пропадає і чутність повністю відновлюється. У цьому випадку говорять про тимчасову зміну порогу чутності. Час, необхідний для відновлення звичайного порога чутності дорівнює періоду від декількох хвилин до декількох днів, що залежить від ступеня пошкодження.

Якщо людина піддається впливу інтенсивного шуму кожен день, то вухо просто не встигає відновлюватися і тоді поступово з'являються незворотні втрати слуху. При цьому говорять про постійну зміну порогу чутності або туговухості. Втрата слуху, спричинена шумом, спочатку відбувається в октавній смузі на частоті 4000 Гц, що пояснюють в основному тим, що частоти більшості промислових джерел шуму знаходяться в діапазоні від 1500 до 3500 Гц і на них припадає максимальна інтенсивність шумів. Якщо вплив шуму триває протягом ряду років, втрата слуху на частоті 4000 Гц збільшується одночасно з втратою слуху у нижніх октавних смугах.

Промисловий шум є не єдиною причиною втрати слуху. Крім цього незворотні втрати слуху наступають і з збільшенням віку. Зазвичай це явище починається у віці приблизно 30 років у чоловіків і 35 років у жінок з втратою чутливості слуху до високих частот. З віком у людини все більше втрачається здатність розрізняти звуки різних частот, а деякі звуки високої частоти взагалі ми перестаємо чути. Причому вікове погіршення слуху у представників сучасного індустріального суспільства протікає значно швидше, ніж у людей, що живуть далеко від центрів цивілізації.

Шум сприймається дуже суб'єктивно. Відмінність у пороги чутності - лише один фактор індивідуального сприйняття шуму. Роздратування шумом відображає підвищену чутливість деяких людей; ступінь різна для кожної людини. Має значення і конкретна ситуація, і стан здоров'я, і настрій, і навколишня обстановка.

Основний фізіологічний вплив шуму полягає в тому, що пошкоджується внутрішнє вухо, можливі зміни електричної провідності шкіри, електричної активності головного мозку, серця і швидкості дихання, а також загальної рухової активності. Можливі зміни розміру деяких залоз ендокринної системи, зміна кров'яного тиску, звуження кровоносних судин, зниження температури шкіри, розширення зіниць очей. Працівник в умовах тривалого шумового впливу відчуває дратівливість, головний біль, запаморочення, зниження пам'яті, підвищену стомлюваність, зниження апетиту, порушення сну. У галасливому фоні погіршується спілкування людей, в результаті чого виникають іноді почуття самотності і незадоволеності, що може призвести до нещасних випадків. Вважається, що хороша розбірливість мови досягається, коли її рівень не нижче рівня стороннього шуму.

Тривалий вплив шуму, рівень якого перевищує допустимі значення, може привести до захворювання людини шумовий хворобою (нейросенсорна приглухуватість). Об'єктивними симптомами шумової хвороби є зниження слухової чутливості, серцево-судинна недостатність, нейроендокринні розлади, зміна функції травлення.

На підставі всього вищесказаного шум слід вважати причиною втрати слуху, деяких нервових захворювань, зниження продуктивності в роботі і в деяких випадках втрати життя.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дія електричного струму на організм людини
Дія вібрації на організм людини
Дія електростатичного поля на організм людини і його нормування
Дія інфрачервоних випромінювань на організм людини та їх нормування
Дія шуму на організм людини
Механічний вплив на організм людини
Впливу вібрації на організм людини
Вплив електричного струму на організм людини.
Токсичну дію на людину небезпечних хімічних речовин
Економічний збиток від дії небезпек на людину
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси