Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сценарії розвитку євро-атлантичного партнерства

В цілому тенденції, що намітилися в євроатлантичних відносинах дозволяють прогнозувати два основних сценарії розвитку подій.

Перший сценарій - зростання залежності ЄС від США. Існує реальна тенденція підмінити поглиблення європейської інтеграції на її розширення, що робить процес євроінтеграції суперечливим і багатошаровим. Наприклад, Жак Атталі, вважає, що в ЄС через певний час буде входити 35-40 держав (включаючи Україну і Грузію). Таке значне збільшення чисельності не може не призвести до поглиблення всередині ЄС вже наявних протиріч і до нових зіткнень. Ситуація загострення суперечливих тенденцій дуже вигідна для США, які можуть претендувати на роль арбітра при вирішенні європейських спорів і тим самим тримати весь процес інтеграції під атлантичним контролем.

Сьогодні достатньо аргументів на користь здійснення саме цього сценарію. При всій швидкості, з якою європейські дилери просувають технічні і організаційні аспекти об'єднання, поки що не вдалося перетворити ЄС на реально дієздатну політичну одиницю. Апарат Євросоюзу, його методи формування громадської думки та прийняття рішень застрягли на рівні звичайної міждержавної дипломатії. Самі європейці жорстко критикують нинішній проект ЄС, підкреслюючи, що поки створюються чисто бюрократичні структури, покликані замінити їх національні держави "владою технократії".

Принцип поділу влади в ЄС фактично скасовано на користь влади Брюсселя, тим самим посіяні насіння масового невдоволення проектом об'єднання Європи в цілому. При цьому система ЄС страждає тим же недоліком, що і глобальне управління: вона дає збій всякий раз, коли уряду не приходять до взаємної згоди. Ніхто нс в силах змусити всі 27 країн діяти одночасно. Факти свідчать про те, що жоден проект європейських реформ, не отримав підтримки транснаціональних корпорацій, досі не пройшов.

Песимісти навіть стверджують, що Європейський Союз приречений на провал: "Не треба бути оракулом, - пише Р. Мартін, - щоб розуміти, що принцип комітетів міністрів незабаром зробить пробуксовування реформ абсолютно нестерпним. Чим сильніше буде соціальна напруженість у Франції, Італії, Австрії, Німеччині та інших державах-членах, тим більше їх уряди будуть змушені терміново знаходити національні рішення, тоді як ЄС не пропонує ніякої перспективи".

Слабкість Євросоюзу може відкрити шлях всіляких популістам національного спрямування, типу Ле Піна, що здатне чинити значний тиск на правлячі партії. Чи вдасться еліті ЄС впоратися з "національним рефлексом" - ось питання, від якого багато в чому залежить майбутнє об'єднаної Європи і на який поки що важко дати певну відповідь.

Європейські економісти обговорюють і такий песимістичний сценарій: якщо якась європейська країна не витримає економічної гонки за підйом продуктивності, її економіка неминуче зануриться в кризу. У минулому національні банки були здатні пом'якшувати подібні удари шляхом девальвації національної валюти і підтримки експортних галузей. З введенням євро цього буфера вже немає. Натомість потрібні дотації з багатих країн у бідують регіони. Але якщо така допомога є звичайною в рамках національних держав, то па загальноєвропейському рівні організувати її буде досить проблематично.

Труднощі європейського зростання величезні і звернення за допомогою до атлантичного партнера є звичайною практикою. Все це дозволило З. Бжезинського впевнено заявити: "Європа, незважаючи на всю свою економічну міць, значну економічну і фінансову інтеграцію, залишиться де факто військовим протекторатом Сполучених Штатів... Європа в осяжному майбутньому не зможе стати Америкою... Бюрократично проведена інтеграція не може породити політичної волі, необхідної для справжньої єдності. Немає ударної сили уяви (незважаючи на періодичну риторику щодо Європи, нібито стає рівною Америці), ні пристрасті, що створює державу-націю"

Другий сценарій - ЄС як сильний і самостійний партнер США. Якщо європейцям вдасться сповна використовувати всі шанси інтеграції, то в результаті на геополітичній карті світу виникне сильна політично об'єднана Європа, що буде означати базове зміна у світовому розподілі геополітичних сил. В Європі є чимало прихильників такого розвитку подій.

Наприклад, колишній прем'єр-міністр Бельгії Гі Верхофста зазначає: "Якщо Європа хоче грати скільки-небудь помітну роль у багатополярному світі і пережити "новий вік імперій", єдина альтернатива для неї - зробити більш рішучі і сміливі кроки у напрямку подальшої інтеграції. Якщо розглядати нинішню фінансову кризу в цьому розрізі, то це не катастрофа, а швидше золота можливість подбати про своє майбутнє. Нашому політичному керівництву потрібно подолати боязкість і страх і зробити рішучий крок вперед" .

Однак політична еліта об'єднаної Європи поки не готова до такого різкого геополітичного повороту. Але досвідчений німецький лідер Гельмут Коль попереджає: "Європейська єдність - питання життя і смерті; від цього залежить, чи буде в XXI столітті мир або війна".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сполучені штати Америки і Європейський союз: підводні камені євро-атлантичної солідарності
Альтернативні сценарії розвитку геополітичної ситуації
Відносини Росії і Європейського союзу в новій геополітичній ситуації: проблеми і суперечності стратегічного партнерства
Геополітичні сценарії розвитку ситуації в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні
Єдина європейська валюта (євро)
Перспективи формування в Євро-Атлантиці відкритої системи колективної безпеки
Розробка сценарію
Метод сценаріїв та value at risk
Статуси партнерства
Стратегічне партнерство
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси