Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гоміньдан і його боротьба за єдність буржуазно-демократичного Китаю

Версальський мирний договір, санкціонував право Японії на німецькі володіння в Шаньдуні, викликав бурю обурення в Китаї, де сподівалися на інші підсумки війни, в якій і Китай прийняв деякий участь, надіславши в Європу на тилові роботи своїх кулі. Обурення вилилося у так званий Рух четвертого травня. В цей день у 1919 р. студенти вийшли на демонстрацію протесту з вимогою анулювати поступки Японії ("21 вимога"). Виступ пекінських студентів була підтримана широкими верствами китайської молоді та інтелігенції і супроводжувалося Рухом за нову культуру, результатом якого було введення в політичну публіцистику, а потім і в літературу нового письмової мови байхуа, соответствовавшего розмовної. Це була справжня культурна і літературна революція, яка дозволила долучити до грамотності і полегшити освіта для багатьох мільйонів китайців. Рух висунуло в гущу революційної боротьби новий потужний загін китайської молоді, чимала частина якої потім влилася в ряди суньятсеновской партії і оформилася в 1921 р. компартії Китаю (КПК). Рух четвертого травня сприяло консолідації молодого китайського робочого класу, що знайшло прояв у його перших організованих виступах, у страйках. Словом, це стало початком нового етапу в процесі перетворення Китаю, причому події 1917 р. в Росії зробили чималий вплив на ті форми, які цей рух в Китаї стало набувати. У першу чергу це позначилося на оформленні партії Гоміньдан. Сунь Ят-сіна з кожним роком ставало все очевиднішим, що без власних збройних сил партія приречена на невдачу. У 1923 р., знову опинившись у владі в Гуанчжоу, він почав вести роботу по оновленню партії і створення власної армії. Допомоги в цій справі йому було чекати нізвідки, крім як від СРСР, де уважно стежили за подіями в Китаї і були готові допомогти цій країні в радикалізації її революційної боротьби, включаючи і енергійну військову допомогу. На I конгресі Гоміндану в 1924 р., в якому, зрозуміло, взяли участь і комуністи, була проголошена політика єдиного фронту. Основою фронту повинна була стати спаяний дисципліною централізована за радянської моделі група революціонерів екстремістського толку. З допомогою радянських військових радників М. М. Бородіна, П. А. Павлова, В. К. Блюхера була налагоджена політична робота і організована військова академія в Вампу на чолі з найближчим соратником Суня Чан Кай-ши, яка стала кузнею кадрів революційних командирів і комісарів.

Авторитет уряду Сунь Ят-сена, який, захворівши, потроху явно втрачав контроль над подіями, зміцнювався. На його зростаючу завдяки радянської допомоги військову силу починали орієнтуватися деякі мілітаристи на півночі Китаю, як, наприклад, Фен Юй-сян. Поступово закладалися основи для посилення влади ґоміньдановського півдня. Смерть Суня у березні 1925 р. не призупинила намітилося процесу. Створювались умови для виступу у похід на північ, причому першим з таких умов була міцна армія. Тим часом, що цілком природно, різко загострилися відносини між партнерами по "єдиного фронту". Слабка китайська компартія перебувала під впливом Комінтерну, більшовиків і військових радників, натиск яких виявився настільки сильним, що викликав різку протидію з боку гоминьдановцев.

Все почалося з того, що 1 липня 1925 р. уряд півдня оголосив себе Національним урядом Китаю і почала війну за об'єднання країни. Паралельно йшла запекла боротьба за політичні позиції на півдні. Після II конгресу Гоміндану навесні 1926 р. намітилася перегрупування сил у партії, в результаті якої фактична влада опинилася в руках Чан Кай-ши (1887-1975), став головнокомандувачем. У липні гоміньданівська війська виступили у свій знаменитий Північний похід, план якого був розроблений за участю радянських фахівців, зокрема Блюхера. Результатом походу було приєднання до територій, які контролювалися Гоміньданом і Чан Кай-ши, Шанхаю, Нанкіна, Ухани та ряду інших великих міст і багатонаселених провінцій Китаю. По мірі просування і нових захоплень в гоминьдановскую армію вливалися переформированные загони розгромлених армій генералів-мілітаристів, так що до весни 1927 р. чисельність її зросла ледь не втричі. Природно, змінювалися і складу армії, і її настрою. На зміну комуністичним гаслам йшли багато більш помірні, що сполучали буржуазно-демократичні побудови Суня з національними інтересами Китаю. Революційний дух поступово зникав, а традиційні норми все відчутніше давали про себе знати. До цього слід додати, що армія ставала опорою нової влади в завойованих провінціях, де відбувалося зрощення військової та адміністративно-політичної функцій, партійного і державного апарату, що завжди було нормою для конфуціанського Китаю (конфуціанство як ідейна течія і бюрократія як апарат влади в старому Китаї були синонімами).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Лютнева буржуазно-демократична революція в Білорусі
Нанкинское десятиліття (1928-1937) і буржуазно-демократичні перетворення
Крах фашистської держави. Боротьба за демократичну Німеччину
Єдність і боротьба протилежностей
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
Китай і Індія в 1918-1939 рр ..
Китай
ЕКОНОМІКА НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ КИТАЙ
Боротьба з тероризмом
Китай: зміцнення позиції в сучасній світовій економіці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси