Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Причини пожеж і вибухів на виробництві

Якщо в технологічному процесі застосовують горючі речовини і існує можливість їх контакту з повітрям, то небезпеку пожежі та вибуху може виникнути як всередині апаратури, так і поза її, в приміщенні та на відкритих майданчиках. Так, велику небезпеку представляють апарати, ємності і резервуари з горючими рідинами, так як вони не бувають заповнені до межі і в просторі над рівнем рідини утворюється пароповітряна вибухонебезпечна суміш. Небезпечні в пожежному відношенні малярні ділянки і цеху предприятий, де в якості розчинників використовують легкозаймисті рідини. Причиною вибуху або пожежі може послужити наявність в приміщенні горючого пилу та волокон.

Розрізняють теплові, хімічні і мікробіологічні джерела запалювання - імпульси. Найбільш поширений теплової імпульс, яким мають відкрите полум'я, іскра, електричні дуги, нагріті поверхні та ін. Для запалення горючої суміші газів і парів з повітрям достатньо нагріти до температури займання всього 0,5-1 мм3 цієї суміші. Від відкритого полум'я майже завжди запалюється горюча суміш.

Іскрою зазвичай називають точковий джерело займання. Іскри можуть утворюватися при терті, ударі або викликатися електричним розрядом. До джерел їх утворення відносяться операції механічної обробки (шліфування), а також заточування інструменту і т. п.

Джерела відкритого вогню - технологічні нагрівачі печі, апарати і процеси газового зварювання та різання, установки для спалювання відходів і т. п. Пожежі можуть виникнути від електроустановок, в яких присутні нагріваються провідники електричного струму і горюча речовина (ізоляція цих провідників). При коротких замиканнях електричні провідники швидко розігріваються до високих температур.

Хімічний імпульс обумовлений тим, що температура підвищується за рахунок екзотермічних хімічних реакцій взаємодії тих чи інших речовин, а мікробіологічний пов'язаний з життєдіяльністю мікроорганізмів, що впливають на збільшення температури. Їх відмінна особливість полягає в тому, що процеси, що зумовлюють ці імпульси, починаються при звичайних температурах і призводять до самозаймання.

Гасіння пожеж

Обмеження поширення пожежі технічними засобами здійснюється:

o при ізоляції вогнища горіння від повітря або зниження концентрації кисню розведенням негорючими газами до значення, при якому не відбувається горіння;

o охолодження вогнища горіння, технологічного обладнання до температури нижче певної межі, при якому припиняється поширення горіння;

o інтенсивному гальмуванні швидкості хімічних реакцій в полум'ї;

o механічний зрив полум'я сильним струменем вогнегасного засобу;

o створення умов огнепреграждения.

o При виборі технічних засобів враховуються:

o фізико-хімічні властивості гарячих матеріалів, відсутність їх реакції з засобами гасіння;

o значення пожежної навантаження та її розміщення;

o швидкості вигоряння пожежної навантаження;

o швидкості поширення горіння з пожежної навантаженні і будівлі;

o газообмін вогнища пожежі з навколишнім середовищем і з атмосферою;

o теплообмін між вогнищем пожежі з оточуючими матеріалами і конструкціями;

o розміщення і форми вогнища пожежі і приміщення, в якому виникла пожежа;

o метеорологічні умови.

Для ліквідації та обмеження поширення пожеж слід застосовувати:

o первинні засоби (переносні та возивні вогнегасники), що розміщуються в будівлях пожежні крани;

o стаціонарні засоби (ручні або автоматичні, лафетні стволи) з запасом вогнегасних речовин;

o пересувні - різні пожежні автомобілі. Використання засобів пожежогасіння слід здійснювати

з урахуванням можливого псування ними цінностей, пошкодження елементів будівлі, забруднення навколишнього середовища.

Для ліквідації процесу горіння необхідно припинити подачу в зону горіння горючої речовини і окислювача або знизити їх надходження до значень, при яких горіння не відбудеться. Це досягається охолодженням зони горіння нижче температури самозаймання або пониженням температури палаючої речовини нижче температури займання; розбавленням реагуючих речовин негорючими речовинами; ізоляцією горючих речовин від зони горіння.

До вогнегасною речовин відносять воду, піни, інертні гази, галогеноуглеводородные, порошкові і комбіновані суміші.

Вода - найбільш поширена і дешевий засіб, що володіє високою теплоємністю (теплота пароутворення 2258 Дж/г), підвищеною термічною стійкістю. При випаровуванні 1 л води утворюється 1700 л пари. Воду застосовують для гасіння твердих горючих матеріалів, створення водяних завіс і охолодження об'єктів, розташованих поблизу вогнища горіння. Водою з-за її електропровідності не можна гасити електрообладнання, що її не використовують для гасіння легких нафтопродуктів, так як вони спливають і продовжують горіти.

Воду подають у вогнище горіння у вигляді суцільних і розпорошених струменів. Суцільний струменем збивають полум'я - її використовують, коли до зони горіння важко дістатися і для охолодження сусідніх з палаючим об'єктом металоконструкцій. Гасіння розпиленою струменем більш ефективно внаслідок кращої її випаровуваності. Для гасіння горючих рідин (дизельного палива, гасу, масел та ін) застосовують розпилену воду у вигляді крапельних струменів, з краплями розміром 0,3-0,8 мм Найкращий ефект для гасіння легкозаймистих рідин досягається мелкораспыленными і туманообразными водяними струменями. При введенні у воду 0,2-2,0% поверхнево-активних речовин (змочувачів) витрата води знижується в 2-2,5 рази. При додаванні до води 5-10% галогенированных вуглеводнів (бромэтила, тетрафтордибромэтана та ін) ефект гасіння збільшується за рахунок їх інгібуючої дії.

Піна (хімічна та повітряно-механічна) використовується для гасіння твердих речовин та легкозаймистих рідин. Хімічна піна утворюється в результаті реакції між лугом і кислотою в присутності піноутворювача і включає в себе 80% оксиду вуглецю, 19,7% води і 0,3% піноутворювача. Повітряно-механічна піна отримується змішуванням води, піноутворювача і повітря. Вогнегасні властивості піни визначаються її кратністю. Кратність піни - це відношення об'єму піни до об'єму розчину, з якого вона утворена. Піни бувають низкократные - з кратністю 8-40, середньої кратності - 40-120 і высокократные - понад 120. Склад піни низької кратності - 90% повітря, 9,7% води і 0,2-0,4% піноутворювача. Для гасіння горючих і легкозаймистих рідин застосовують повітряно-механічну піну середньої кратності. Высокократную піну використовують у підвалах та інших замкнутих об'ємах, а також для гасіння розлитих у невеликих кількостях рідин. Стійкість піни характеризується її опором процесу руйнування, высокократные піни менш стійки.

До інертним розріджувачам відносяться водяну пару, діоксид вуглецю, азот, аргон, димові гази, летючі інгібітори (галогеносодержащие речовини).

Водяна пара застосовується для гасіння пожеж у приміщеннях невеликого об'єму і створення парових завіс на відкритих технологічних майданчиках. Діоксид вуглецю застосовують для гасіння легкозаймистих рідин, електрообладнання, на акумуляторних станціях. Для подачі оксиду вуглецю застосовують вогнегасники і стаціонарні установки. Гасіння пожежі ґрунтується на розведенні концентрації кисню в зоні горіння.

Порошкові склади збивають і інгібують полум'я. Їх використовують для гасіння електрообладнання, пирофорных сполук. Найбільш поширені порошкові склади на основі бікарбонату і карбонату натрію і калію, амонійних солей фосфорної кислоти, силікагелю.

Вибір засобів пожежогасіння зводиться до забезпечення надійного гасіння при найменших витратах. Для об'єктів, у яких застосовується велика кількість легкозаймистих рідин і в яких не можна здійснити об'ємне гасіння, доцільно використовувати стаціонарні пінні та порошкові установки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вибух: фізико-хімічні основи, види вибухових речовин, пожежовибухонебезпечність технологічних процесів на виробництві
Загальні відомості про пожежі та вибухи
Основні причини виникнення пожеж
Особливості призначення і виробництва судової пожежно-технічної експертизи
Прогнозування і оцінка обстановки при аваріях, що супроводжуються пожежами
Гасіння пожеж
ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
Прогнозування і оцінка обстановки при аваріях, що супроводжуються пожежами
Методи судової пожежно-технічної експертизи
Охорона лісів від пожеж
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси