Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Хронографи

Твори не тільки російської, а всесвітньої історії. У 1442 р. перший хронограф склав серб Пахомій Логофет на підставі південнослов'янських, перекладених з грецької та російських творів. Очевидно, хронофаф був складений у зв'язку з відмовою російської церкви визнати Флорентійську унію, тому викривав правителів Візантії.

У XIV-XV ст. розширилися географічні уявлення. Записки про подорож: Ігнатій з Смоленська в Царгород, Палестину і Афон. Купець Василь в Єрусалим - "Хоженіе гостя Василя" 1465-1466 рр.: він описав Каїр, Антіохію, Дамаск, Єрусалим - укріплення, водопостачання, торгівля, склад населення міст Близького Сходу і Малої Азії. У середині XIV ст. в Константинополі побував новгородец Стефан, потім Григорій Каліка (майбутній новгородський архієпископ). Диякон Троїце-Сергієва монастиря Зосима в 1420 р. був у Константинополі і Палестині. Суздальський монах Симеон у 1439 р. був в Італії. В 1466-1472 рр. (або 1468-1474 рр.) тверський купець Афанасій Нікітін побував в Індії. У "Хожение за три моря" описано його подорож по Волзі, через Каспій, Закавказзі і Персії до Індії.

Архітектура

Після навали на півстоліття припинилося кам'яне будівництво, а потім деякі прийоми були втрачені. З тесаного каменю з XIV ст., а в XIII ст. вміли поєднувати камінь і цегла, вапняк і туф. Зникла білокам'яна різьба. Занепад тривав до середини XIV століття. У Суздалі, Ростові, Володимирі, Рязані до XV ст. архаїчні риси . Нові центри зодчества Твер, Новгород, Псков, з другої половини XIV ст. - Москва. У Твері кам'яний храм Спасо-Преображення побудований у 1285-1290 рр., перший після навали на Північно-Східну Русь. 6-столпный, хрестово-купольний храм з білокам'яними рельєфами і мідними дверима. Ще одна кам'яна церква збудована в 1323 р., але розгром повстання 1327 р. послабив Твер, і тільки з кінця XIV ст. новий підйом будівництва. У Москві в 1326-1333 рр. побудовано чотири кам'яних храму в Кремлі (не збереглися), у 1339 р. побудований дерев'яний кремль у Москві (при Івані Калиті), а також собори Успенський, Архангельський (у 1344 р. розписаний), Спаса на Бору (в 1346 р. виконані розписи), церква-дзвіниця Івана Ліствичника. Кам'яний кремль побудований у 1367 р. при князі Дмитрові Донському з білого вапняку. У 1422 р. споруджено Троїцький собор Троїце-Сергієва монастиря в традиціях володимирського зодчества XII століття.

Після довгої перерви відновилося мистецтво скані, черні, карбування, лиття дзвонів. У 1382 р. вперше застосовані гармати-"матраци" проти хана Тохтамиша.

Багато будується в Новгороді, в XIV-XV ст. він переживав економічний і політичний підйом. У 1292 р. побудована церква Іоанна на Липне: 4-столпный, одноглавий, сильно зруйнований в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. 1343 р. - побудована церква Благовіщення на Городище, 1345 р. - церква Спаса на Ковальова (зруйнована в роки Великої Вітчизняної війни, але відновлена). Церква Федора Стратилата на струмка (1361 р.), збудована на замовлення посадника Семена Андрійовича (4-столпная одноглава, з тайниками для зберігання цінностей).

Спаса Преображення на вулиці Ільїна (1374 р.). Новгородські храми невеликі. У 1454 р. збудована нова церква Іоанна Предтечі на Опоках, центр купецької корпорації "Иванское сто" - замість зруйнованої споруди 1130 року. При архієпископі Євфімії до середини XV ст. побудовані в кремлі Грановита палата, часозвоня, двоповерховий палац владики. Кам'яні палати бояр - будинок Марфи-посадницы, дружини Борецького. У XIV ст. в Новгороді побудований дитинець - кам'яна фортеця.

У Пскові в 1367 р. був знову збудований головний міський храм Трійці, в 1413 р. - церква Василя на Гірці (тільки в Пскові в XV ст. для прикраси використовувалися темно-зелені кахлі). У Пскові, Ям, Копор'є, Порхове зводилися укріплення - кам'яні замки. В Угличі побудований палац князя Андрія з цегли з візерунковою цегельною кладкою у верхній частині фронтонів (палац царевича Дмитра). У 1476 р. у Троїце-Сергієвому монастирі зведено Троїцька церква (Духівська).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Архітектура
Класицизм в архітектурі
Архітектура та іконопис XVI в
Основні проблеми архітектури XX століття
Архітектура
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси