Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джерела цивільного і торгового права США

США реципировали класичне англійське загальне право. Однак право США, на відміну від права сучасної Великобританії, має дві важливі особливості. По-перше, у США існують дві системи громадянського та торговельного права: штатна і федеральна. Більшість питань приватного права регламентується прецедентним і статутним правом окремих штатів. Свої цивільні кодекси, які відтворюють норми, вироблені судовою практикою, мають лише штатів Північна і Південна Дакота, Джорджія, Монтана і Каліфорнія. До виключної компетенції федерації належать питання патентного, авторського, антитрестівського законодавства, неспроможність, междуштатной торгівлі та торгівлі з іноземцями. По-друге, американським судам надано право не тільки тлумачити закони і постанови, і визнавати їх такими, що суперечать федеральній або штатним конституціями.

Разом з тим у США, країні з високорозвиненим внутрішнім торговим оборотом, ще більшою мірою, ніж у Великобританії, відчуваються недоліки загального права. Потреби суспільного розвитку приводять у США до уніфікації та кодифікації штатного і до посилення ролі статутного федерального законодавства. Створена ще в 1892 р. Національна конференція уповноважених але уніфікації законодавства штатів підготувала проекти уніфікованих законів, зокрема про цінні папери (1896), складських свідоцтвах (1906 р.), продажу (1906 р.), коносамента (1909), умовного продажу (1918). Починаючи з 1954 р. практично всіма штатами країни прийняті різні варіанти декількох редакцій підготовленого Національною конференцією спільно з Американським інститутом права Однакового торговельного кодексу США (ЄТК США) (Uniform Commercial Code).

ЄТК США складається з одинадцяти розділів: загальні положення, продаж, торговельні папери, банківські та інкасові операції і т. п. Однак, незважаючи на гадану повноту, кодекс побудований так, що застосування багатьох його положень потребує судового тлумачення. Взагалі ЄТК США - це не всеосяжна кодифікація торгового права, оскільки не врегульовані ним відносини по-різному регламентуються законами і прецедентами різних штатів. Що стосується визначення багатьох містяться в ЄТК США понять типу "комерційної розумності", "сумлінність", то воно стосовно до конкретних ситуацій також залишено на розсуд суду, влада якого при оперуванні даними поняттями виявляється найчастіше вирішальною.

З актів федерального статутного права США широко відомі антитрестівські закони Шермана (1890), Клейтона (1914), закон про Федеральної торгової комісії (1914), закон про патенти (1952), закон про авторське право (1976). Що стосується статутного штатного права, то крім прийнятих законодавчими зборами кожного із штатів відповідних редакцій ЄТК США найбільш важливе значення має штатний законодавство про підприємницьких корпораціях, наприклад закон про підприємницькі корпорації штату Нью-Йорк (введений в дію 1 вересня 1963 р.) і Загальний закон про корпорації штату Делавер.

У повоєнні роки право США само чинить зростаючий вплив на розвиток цивільного і торгового права інших країн, зокрема Японії. У деяких країнах сприйняті принципи американського антитрестівського права, іменованого іноді (як, наприклад, у ФРН) конкурентним правом.

Детальна характеристика сучасного права США, включаючи цивільне право, у тому числі договірне і деліктне право, речове право, сімейне, спадкове право, право господарських товариств ("об'єднань осіб" і "об'єднань капіталів"), картельна, конкурентне, трудове і т. п., у тому числі публічне право, що міститься в книгах П. Хея, виданих англійською та німецькою мовами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Джерела цивільного і торгового права Японії
Джерела цивільного і торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного і торгового права ФРН
Джерела цивільного і торгового права Франції
Поняття цивільного та торгового права зарубіжних країн
Джерела цивільного права
Суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн
Співвідношення цивільного, торговельного та інших галузей приватного права. "Плюралізм" приватного права
Джерела цивільного процесуального права
Юридичні особи як суб'єкти цивільного і торгового права зарубіжних країн
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси