Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ

Напередодні селянської війни

Другу половину XVIII ст. відрізняє різке підвищення соціальної активності трудового населення: власницьких, монастирських і приписних селян, робітних людей мануфактур, народів Поволжя і Башкирії, яїцьких козаків. Свого апогею вона досягла у селянській війні під проводом О. В. Пугачова.

Селянській війні передували непокори селян вотчинної адміністрації і владі, нерідко переростали у збройну боротьбу з каральними загонами. Боротьба селян була спрямована проти повсюдного прагнення підвищити феодальну ренту. Якщо в XVII і навіть у першій половині XVIII ст. відносно скромні розміри власницьких повинностей пояснювалися відсутністю сприятливих умов для реалізації надлишків сільськогосподарських продуктів, то при розвитку товарно-грошових відносин у другій половині століття ринок став більш містким.

Рутинний стан техніки та використання традиційних систем землеробства виключали отримання надлишків сільськогосподарських продуктів за рахунок підвищення продуктивності праці. Ці надлишки феодал отримував екстенсивним способом збільшенням у свою користь трудових витрат селянина. Ця загальна і головна причина селянських виступів доповнювалася приватними мотивами, викликаними специфікою положення окремих розрядів селян.

Втихомирювали селян військові команди, яким НС завжди вдавалося відразу взяти верх над повсталими. Під час повстання селян Долматовського Успенського монастиря в Исетской провінції (1762 1764 рр.) 700 селян обороняли монастир 2 місяці і склали зброю тільки після каральних дій прибулого драгунського полку.

Рух поміщицьких селян активізувалося у зв'язку з плітками про те, що поряд з маніфестом про вольності дворянській буде оприлюднений і маніфест про звільнення селян від поміщиків. До села доходили чутки про обговорення селянського питання в Покладеної комісії і що він нібито вирішене на користь селян.

Особливим завзяттям відрізнялася боротьба приписних селян, чисельність яких за уральськими і олонецкими заводами в 60-ті роки XVIII ст. досягла 190 тис. д. м. п. Для державних селян приписка до заводам супроводжувалася різким погіршенням стану - їх переводили з грошової на отработочную ренту. Більш того, виконувані приписними селянами внезаводские роботи (заготівля деревного вугілля і його доставка на завод) оплачувалися за ставками, встановленими у 1724 р. Вже тоді ці ставки були нижче ринкових, а згодом, внаслідок падіння курсу рубля, найманому працівникові платили в два-три рази більше, ніж приписному.

Найбільш наполегливі хвилювання розгорнулися на уральських заводах. У гонитві за прибутками вельможі на отриманих ними заводах споруджували додаткові домни і молоти і примушували селян понад норми забезпечувати їх деревним вугіллям. Головна вимога селян полягала у скасуванні заводський панщини і повернення їм статусу державних селян. Вони вимагали також і підвищення оплати праці.

Хвилювання приписних селян на Уралі почалися в середині 50-х років і з невеликими перервами тривали близько десяти років. Іноді вони супроводжувалися кровопролитними сутичками, як, наприклад, хвилювання селян, приписаних до Боткинскому і Ижевскому заводам, переданим графу Шувалову.

Широкого розмаху набули хвилювання приписних і покупних до заводів селян в Європейській Росії. Найбільшим з них було тривало два роки (1769 - 1771 рр.) Кижское повстання в Карелії. Як і на Уралі, воно було викликано збільшенням обсягу робіт на казенних заводах. Повстання припинилося лише після прибуття в Кижский цвинтар, який був центром руху, чотирьох рот солдатів з двома гарматами.

Запеклий опір вотчинної адміністрації та карателям надали в 1752 р. селяни Ромодановской волості поблизу Калуги, куплені Демидовим до металургійного заводу. Вони припинили роботи, озброїлися і в завзятому бою розгромили полк урядових військ. У відповідь в Ромодановскую волость були схиблені 5 полків, жорстоко придушила повстання. У тому ж 1752 р. підняли повстання селяни і робітні люди полотняній мануфактури Л. Гончарова, розташованої також в Калузькій провінції.

З робітних людей на мануфактурах легкої промисловості найбільше не корилися власникам суконники. Власники суконних мануфактур зберегли незмінним платню работным людям, якого у зв'язку з падінням курсу рубля бракувало не тільки для забезпечення сім'ї, але і самого працівника. Робітники мануфактур відповідали невиходом на роботу, втечею з підприємств і т. д.

Робітні люди московських мануфактур активно брали участь у Чумном бунт - швидкоплинний повстанні, що спалахнув у Москві 15 вересня 1771 р. Чума, розпочавшись влітку на російсько-османському театрі військових дій, незважаючи на суворий карантин, перекинулася в Москву і насамперед вразила скупчений населення мануфактур, яке жило в антисанітарних умовах, а також міську бідноту. Дворяни в паніці залишили стару столицю. З міста в підмосковну вотчину втік навіть московський головнокомандувач граф Салтиков. Натовпи людей зібралися біля ікони Богородиці у Варварських воріт, вважалася чудотворною. В цілях припинення епідемії московський архієпископ наказав відвезти ікону, чому противилися низи міського населення. Три дні на вулицях йшли бої. Повстання, в якому, крім робітних людей мануфактур, брали участь міські ремісники, приїжджі селяни, дворові люди, було придушене які прибули в Москву полицями регулярної армії. Чума забрала близько 60 тис. життів москвичів.

Перераховані виступи народних мас свідчили про визрівання в країні глибокої соціальної кризи. До його показниками відноситься поява численних самозванців з числа втікачів солдатів, однодворців і селян, видавали себе за Петра III, сина царевича Олексія, та ін. За останню третину XVIII ст. джерела донесли, не рахуючи Пугачова, імена 24 самозванців. Їх доля була однаковою - нікому з них не вдалося згуртувати навколо себе маси народу, тому вони доживали свої дні каторжниками Нерчинських рудниках. Виняток становив донський козак тієї ж Зимовейську станиці, з якої походив Разін, - Омелян Іванович Пугачов.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Народні повстання. Селянська війна
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Внутрішня політика після селянської війни
Напередодні селянської війни
Народні повстання. Селянська війна
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Внутрішня політика після селянської війни
Внутрішня політика після селянської війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси