Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правління Дмитра Донського. Куликовська битв

Іван II Червоний помер у віці 33 років, залишивши спадкоємцем дев'ятирічного сина Дмитра Івановича (1359 - 1389). Малолітством Дмитра спробував скористатися суздальско-нижегородський князь Дмитро Костянтинович, якому вдалося заволодіти в 1359 р. титулом великого князя володимирського. Зав'язалася тривала боротьба між Дмитром Костянтиновичем і потужною групою московського боярства, не захотів змиритися з положенням питомих бояр, а не великокнязівських. На боці Москви виступав і митрополит Алексій. Ярлик кілька разів переходив з рук у руки, і в результаті у 1366 р. Дмитро Костянтинович відмовився від домагань на володимирський престол. При Дмитра Івановича суперництво Москви і Твері вступило в завершальний етап. Михайло Олександрович Тверській вже не міг протистояти Московському князівству поодинці і повинен був вдатися до допомоги могутнього великого князя литовського Ольгерда, одруженого на сестрі Михайла. Тричі (1368, 1370 і 1372) Ольгерд здійснював походи проти Московського князівства, облягав його столицю і в підсумку визнав велике Володимирське князювання "отчиною" Московського князівського будинку. У 1371 р. Михайлу Олександровичу вдалося отримати в Орді великокняжий ярлик, але жителі Володимира, звиклі до влади московських князів, відмовилися впустити його в місто. Не підкорився рішенню Орди і Дмитро, який заявив: "До ярлику не їду, а в землю на князювання на велике не пущаю". В результаті Орда повернула ярлик

Дмитру. Коли в 1375 р. ярлик на велике князювання знов отримала Твер, проти Михайла фактично виступила вся північно-східна Русь: московський князь організував військовий похід на Тверське князівство, до якого приєдналися ярославські, ростовські, суздальські та інші полки. Дмитра підтримав і Великий Новгород. Після майже місячної облоги Твер капітулювала. За укладеним договором володимирський стіл визнавався "отчиною" московських князів, а Михайло Тверській ставав "молодшим братом", тобто васалом, Дмитра.

Події кінця 1350-х - початку 1370-х рр. зумовили незаперечну першість Московського князівства в об'єднанні руських земель. Зіткнення між сплотившейся навколо Москви Руссю і Ордою, де в цей час узурпував владу воєначальник Мамай, стало неминучим. У 1378 р. Мамай направив на Русь велике військо на чолі з мурзою Бегичем. Виступили назустріч російські полки вів Дмитро Іванович. Битва відбулася в Рязанській землі на р. Воже - притоці Оки. Ординці були вщент розбиті і втекли. Обидві сторони почали готуватися до вирішальної сутички. Мамай залучив до участі у новому поході раті з підкорених народів Поволжя і Північного Кавказу, а також піхотинців з генуезьких колоній в Криму. Загальна чисельність військ становила майже 60 тис. осіб. Союзниками Орди, але вкрай ненадійними, стали великий литовський князь Ягайло і великий князь рязанський Олег Іванович. Ягайло не хотів посилення ні ординської, пі російської сторони, і на полі битви його війська так і не з'явилися. Олег Рязанський пішов на союз з Мамаєм, побоюючись за долю свого прикордонного князівства, але він же першим повідомив Дмитру про просування ординських військ і в битві не брав. У війську Дмитра зібралися князівські дружини та ополчення з більшості руських земель (крім Рязані та Новгорода), у тому числі дружини Дмитра Брянського і Андрія Полоцького - братів великого литовського князя Ягайла. З'єднавшись в Коломні, вони рушили до Дону назустріч Мамаю. Дмитро прагнув прийняти бій до того, як до Мамаю підійдуть війська союзників.

Супротивники зустрілися на Куликовому полі в місці впадіння р. Непрядва в Дон. Бій почався вранці 8 вересня 1380 р. Спочатку ординцям вдалося знищити передовий і сторожової полки руського війська, а потім вони спрямували удари на "великий" полк і полк "лівої руки".

Тим самим Мамай підставив свій правий фланг під раптовий удар російської засадного полку на чолі з воєводою Дмитром Боброком Волинським і князем Володимиром Андрійовичем Серпуховским. Ординці ще майже годину чинили опір, а потім звернулися до втеча. Після цієї битви князь Дмитро Іванович отримав почесне прізвисько Донськой.

Кинувши розбите військо, Мамай з жменькою соратників втік у Крим, де був убитий. Владу в Золотій Орді захопив хан Тохтамиш. Він зажадав від Русі поновлення виплати данини, стверджуючи, що в Куликовській битві поразки зазнала не Орда, а узурпатор Мамай. Дмитро відповів відмовою. Тоді у 1382 р. Тохтамиш здійснив каральний похід на Русь, хитрістю захопив і спалив Москву. Безжалісного розорення зазнавали також найбільші міста Московської землі - Дмитрів, Можайськ і Переяславль, а потім ординці пройшли вогнем і мечем по рязанським земель. В результаті цього набігу ординське панування над Руссю було відновлено. Однак після перемоги об'єднаних руських ратей на Куликовому полі зміцніла впевненість у швидкому падінні. Розмір данини ординського хана був зменшений. Москва стає не тільки столицею найсильнішого князівства Русі, але і столицею загальнонаціональної. Дмитро Донський передав велике володимирське княжіння своєму синові Василю вже як "отчину" московських князів, ні словом не згадавши в заповіті про ханський ярлик - відбулося злиття великих князівств Володимирського і Московського.

Великий московський князь Василь I Дмитрович (1389-1425) продовжив політику батька, приєднавши до Москви Нижегородське, Тарусское і Муромське князівства. За ярликом в Орду він вже не їздив, а золотоординський хан сам прислав Василю ярлик, як би санкціонувавши отримання ним Володимирського князівства за заповітом. Однак після смерті Василя Дмитровича виник династичний криза, що вилився в міжусобну війну між нащадками Дмитра Донського. На Русі в цей період ще остаточно не встановився порядок успадкування престолу від батька до старшого сина, не був забутий принцип передачі князівської влади і володінь наступного за старшинством в роді (від старшого брата до молодшого), що склався в Давній Русі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Російська держава наприкінці XVI століття. Правління Бориса Годунова
Виникнення математичної економії в Росії: Ст. Дмитрієв і Є. Слуцький
Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Курська битва
Форма правління
Складання Монгольської держави. Битва на Калці р.
ДМИТРО МЕРЕЖКОВСЬКИЙ (1865-1941)
Правління Івана ІІІ
Правління Павла I (1796-1801)
Правління Василя Шуйського (1606-1610)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси