Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розміщення та економічна оцінка найважливіших залізорудних родовищ

Залізні руди служать основною сировиною для виробництва чорних металів. Залізорудні ресурси Росії представлені бурими, червоними, або гематитовими, рудами, магнітними железняками, або магнетитовими рудами, і ін Якісна характеристика їх різна. У Росії є запаси як бідних залізних руд, у яких вміст заліза коливається в межах 25-40%, так і багатих з вмістом заліза від 50 до 69%.

За запасами залізних руд Росія займає провідне місце в світі. Балансові запаси країни становлять 101,6 млрд т. Оціночна їх вартість становить майже 2 трлн. дол. США. На частку нашої країни припадає понад 25% загальносвітових запасів ресурсів залізних руд.

Залізорудні ресурси нерівномірно розміщені по території Росії. 80%, або 44 млрд т, балансових запасів залізних руд припадає на Європейську частину країни і Урал. Найбільші розвідані запаси зосереджені в Центральному Черноземье, на Уралі, в Західному і Східному Сибіру.

В Європейській частині країни найбільш великим є залізорудний басейн Курської магнітної аномалії (КМА). Він знаходиться на території Білгородської, Курської і частково Воронезької та Орловської областей. Басейн займає площу близько 180 тис. км2. Балансові запаси залізних руд становлять близько 43,4 млрд т. руди КМА складаються переважно з залізистих кварцитів (вміст заліза в середньому 32%) і багатих гематитових руд (вміст заліза 56-62%). Глибина залягання коливається від 30 до 500 м. Промисловий видобуток залізних руд ведеться в Білгородській і Курській областях, де знаходиться основна частина запасів багатих руд (родовища Яковлевское, Михайлівське, Лебединське та Стойленское). Руди КМА характеризуються багатокомпонентним складом. Покрівля та розкривні породи представлені мінерально-будівельним сировиною, допоміжними матеріалами для металургійного виробництва, боксити і окремими видами гірничо-хімічної сировини. Гідрогеологічні умови експлуатації басейну складні, так як руди перекриті потужною товщею сильно обводнених осадових порід. Видобуток руди здійснюється підземним і відкритим способами. Вигідне економіко-географічне положення басейну, близькість до розвиненим промисловим районам висувають його в один з провідних залізорудних басейнів країни.

Балансові запаси залізних руд європейського Півночі (Мурманська область і Республіка Карелія) становлять 2,8 млрд т, або 5% балансових запасів залізних руд країни.

Родовища Мурманської області і Республіки Карелія мають запаси магнетитових, титаномагнетитовых руд і залізистих кварцитів. Руди при невисокому вмісті заліза (28-2%) добре збагачуються. Недоліком є підвищений вміст фосфору в руді, що відбивається на якості металу. Найбільш великі родовища в Мурманської області - Ковдорское і Оленегорское, в Карелії - Костомукшское, розробка якого ведеться спільно з Фінляндією.

Родовища Уралу тягнуться широкою смугою з півночі на південь паралельно Уральського гірського хребта. Вони розміщені на території Пермського краю, Свердловської, Челябінської і Оренбурзької областей. Балансові запаси залізних руд на Уралі складають близько 14 млрд т, що становить 16,7% загальноросійських балансових запасів залізної руди.

На Північному Уралі поклади залізної руди зосереджені в Північній і Богословської групах родовищ, на Середньому Уралі - у Тагило-Кушвинской і Качканарской групах, на Південному Уралі - у Байкальської і Орсько-Халиловской групах родовищ. Основна частина запасів залізних руд Уралу (70%) зосереджена в Качканарской групі Свердловської області, де залягають титаномагнетитовые руди. Вони відносяться до бідних, але легкообогатимым, містять у середньому близько 17% заліза, а також ванадій і незначна кількість шкідливих домішок (сірки і фосфору). Родовища розробляються відкритим способом і є сировинною базою металургійних підприємств Середнього Уралу.

Залізорудні ресурси Уралу до теперішнього часу значною мірою вироблені внаслідок багаторічної експлуатації. Так, вичерпані ресурси родовищ гір Магнітна і Благодать. Тому в даний час частина рудного сировини надходить на Урал з інших регіонів країни (КМА) та країн СНД (Казахстан).

У Західній Сибіру найважливіші залізорудні родовища розташовані в Гірській Шорії (Кемеровська область) і Гірському Алтаї (Алтайський край і Республіка Алтай). Їх запаси становлять понад 1,8 млрд т, або 3,2% запасів всієї країни. Руди Гірської Шорії магнетитові. Середній вміст заліза в них знаходиться в межах 40-50%. Основна частина запасів руд зосереджена в Гірській Шорії Темиртауском, Таштагольском, Шалымском та інших родовищах. Руда добувається як відкритим, так і підземним способом. Добуваються руди є сировинною базою Кузнецького металургійного комбінату і Західного металургійного заводу. Родовища магнетитових руд в Західному Сибіру виявлені і на території Алтайського краю (Инское і Белорецкое родовища).

Балансові запаси залізних руд Східного Сибіру складають понад 5,3 млрд т, мул і 9,5%. Їх родовища знаходяться у Приангар'я, Кузнецькому Алатау, в Хакасії і в Забайкаллі.

У Красноярському краї знаходиться Ангаго-Питский басейн. Середній вміст заліза в руді сягає 40%. Руди в основному тугоплавкі, сложнообогатимые. Найбільш великі родовища басейну - Нижнеангарское і Ишимбинское.

Ангаро-Ілімський басейн в Іркутській області включає два великих родовища - Коршуновское і Рудногорское. Руди мають підвищений вміст окису магнію окису кальцію, що дозволяє відносити їх до самоплавким і легкообогатимым. Розробляються в основному відкритим способом.

У Республіці Хакасія розташовані такі великі родовища залізних руд, як Абаканське, Тейское, Ирбинское, Краснокаменское. Є ряд родовищ в Забайкальському краї.

8% балансових запасів залізних руд країни припадає па Далекий Схід, де родовища залізних руд виявлені на півдні Хабаровського краю, Амурської області, Приморському краї, Республіці Саха (Якутія). Основна їх частина (80%) розташована на півдні Якутії в Південно-Алданском і Чаро-Токійському железнорудных районах. Тут залягають магнетитові руди з вмістом заліза 41-53% і залізисті кварцити легкозбагачувальні, з вмістом заліза 28%. Розробляються в основному відкритим способом.

Наявність значних запасів залізних руд на Далекому Сході створює сприятливі умови для розвитку в перспективі на його території власної металургійної бази.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розміщення та економічна оцінка вугільних родовищ
Розміщення та економічна оцінка нафтових і газових родовищ
Розміщення та економічна оцінка родовищ руд кольорових металів
Розміщення та економічна оцінка нерудних корисних копалин
Метод оцінки якості продукції за її найважливішого показника
Теорія "людського капіталу" як найважливіший крок до розширення предмета економічної теорії. "Економічний імперіалізм"
Найважливіші тенденції загальносвітового економічного розвитку
Методи економічного обґрунтування галузевого розміщення виробництва
Розміщення по рейтингах
Водні ресурси та їх економічна оцінка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси