Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Художня концепція

Прерафаэлиты у своїй творчості висунули і стверджували художню концепцію: сучасне життя недосконала і далека від ідеалу, вищі життєві цінності людства залишилися позаду - в Середньовіччі, в епоху лицарства.

Ці ідеї та ціннісні орієнтації виявилися близькі нарождающемуся символізму і вплинули на його становлення.

Попередники і традиції

Витоки свого мистецтва прерафаэлиты бачили в живописі раннього Відродження і кватроченто. Самою своєю назвою (самоназвою) прерафаэлиты висловлювали свою відданість традиціям старих італійських майстрів. Члени братства обрали це незграбне назва, пожертвувавши красою слова заради його сенсу: вони прагнули визначити і затвердити значення Рафаеля і прерафаэлевских традицій.

Р. у д. Американська готика. 1930

Р. Вуд. Американська готика. 1930

Ван Гог. Портрет доктора Рея. 1889

Ван Гог. Портрет доктора Рея. 1889

Д. Р. Россетті. Монна Ванна. 1866

Д. Р. Россетті. Монна Ванна. 1866

Д. Р. Россетті. Кохана (Наречена). 1865-1866

Д. Р. Россетті. Кохана (Наречена). 1865-1866

Дж. Е. Миллес. Невірний пастух. 1851

Дж. Е. Миллес. Невірний пастух. 1851

У. Г. Хант. Козел відпущення. 1854-1855

У. Г. Хант. Козел відпущення. 1854-1855

Спиралися вони також на готику і творчість назарейцев (протягом романтизму початку XIX ст., яке розвивали німецькі та австрійські художники, члени Союзу святого Луки, які прагнули воскресити середньовічне релігійне мистецтво). Назарейцы (назва походить від міста Назарету, пов'язаного з життям Христа) першими виступили проти засилля академізму в європейській живопису і тим самим підготували естетичні позиції прерафаелітів.

На Россетті сильний вплив зробили Шекспір, Гете, романтична (Байрон, Вальтер Скотт) і готична література. У 1847 р. він познайомився з творчістю Вільяма Блейка і з його полемікою проти сера Дж. Рейнольдса і захищається ним академізму в мистецтві. Під впливом цієї полеміки Россеті виступив проти вікторіанського мистецтва. (На ці витоки творчості прерафаелітів звертає увагу Encyclopedia Britannica). Інші мистецтвознавчі джерела підкреслюють вплив, надану на юного Россетті живописцем Фордом Медоксом Брауном. У 1844 р. він продемонстрував новий погляд на творчість, виставивши картину "Вільгельм Завойовник" з традиційними класичними прийомами і романтичним сюжетом. Браун вважав, що мистецтво гине із-за відсутності нових форм. Врятувати його можуть лише єднання індивідуального та національного начал.

Зразком вміння спостерігати за природою, на думку головного теоретика прерафаэлитизма Джона Раскіна, був художник Уїльям Тернер, до мистецтва якого прерафаэлитам треба придивлятися.

У. Морріс наполягав на необхідності ретельно вивчати стародавнє мистецтво, вчитися у нього, не наслідувати йому, не повторювати його і або взагалі не мати мистецтва, або мистецтво створювати власне, сучасне (Морріс У. Малі мистецтва // Морріс У. Мистецтво і життя. С. 257).

Рубенс був предметом ненависті прерафаелітів. Проти кожного з згадок про це митця в мистецтвознавчої літературі Россеті писав: "Плюнути тут!". Зразком художності прерафаэлиты вважали середньовічне мистецтво.

Прерафаэлизм був пов'язаний з традиціями європейського романтизму, терявшего в цей час свої позиції в європейському мистецтві. Певний вплив на прерафаелітів надали німецькі назарейцы, що об'єдналися в 1809 р. у Відні "Союз святого Луки"; це Йоганн Фрідріх Овербек, Юліус Шпорр Карольсфельд, Франц Пфорр і Вільгельм Шадов. Пізніше вони покинули Відень і стали жити і працювати у Римі, де ці художники утворили щось на зразок монастирської громади, яка орієнтувалася на середньовічний живопис. Релігійний настрій цієї громади також вплинув на устав "Братства прерафаелітів".

Неодмінні умови членства в Братстві сформулював Майкл Россетті:

1) мати геніальні ідеї та висловлювати їх;

2) уважно вивчати природу, щоб потім вміти зображати її;

3) любити все те, що ясно, точно, серйозно і глибоко відчуте в попередньому мистецтві, і заперечувати все умовне, самовдоволене, пихате і рутинне;

4) і найголовніше: створювати гарні картини і статуї.

Прерафаэлитизм виник у особливих історичних умовах, основні риси яких по-своєму бачили члени цього Братства. Так, Вільям Морріс писав: "Суєтність сучасної цивілізації і деспотична система праці, необхідна для повного розвитку конкурентної торгівлі, відібрали у людей в цілому - благородних і простих - очі, вміють розрізняти, руки, здатні творити те народне мистецтво, яке колись було для світу головним його втіхою і радістю".

Прерафаэлиты почали свою діяльність з боротьби за смаки публіки і її симпатії. Вони цю боротьбу виграли. Першим у 1852 р. досяг успіху Джон Миллес: його картини "Офелія" і "Гугенот" були захоплено прийняті на виставці в Лондоні і незабаром (1853) він став членом Королівської академії. У 1856 р. була прихильно зустрінута картина Россетті "Бачення Данте". Цей рік став датою тріумфу і датою розпаду Братства прерафаелітів. Кожен з членів братства продовжує власний шлях у творчості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Художня реальність
Художня концепція
Художній напрям - інваріант художньої концепції і ключ до розуміння художнього процесу
Художня концепція
Художня концепція
Попередники і традиції
Попередники і традиції
Попередники і традиції
Попередники. Реалістична традиція
Попередники і традиції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси