Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Романську мистецтво

Понад 150 років тривав у Західній Європі період нескінченних лих, воєн і розрухи, поступово припинилися лише на початку II тисячоліття. Феодальна роздробленість мимоволі стала причиною появи в цей період окремих художніх шкіл, які в підсумку, однак, призвели до формування єдиного загальноєвропейського стилю. Паломництво і Хрестові походи XI-XIII ст. відіграли певну роль у розвитку не тільки європейської економіки і торгівлі, а також культури і мистецтва, збагатили їх, ознайомивши з культурою Арабського Сходу. Монастирі почали посилено будувати дороги, мости, готелі, госпіталі. Монастирські, а потім і світські ремісники переходили з міста в місто, з абатства в абатство, приносили з собою свій досвід і свої традиції, створюючи тим самим фундамент для єдиного стилю при збереженні місцевих особливостей.

У культовій архітектурі романського періоду дерево в перекриттях базилік поступово змінюється більш міцним матеріалом : каменем. Для нейтралізації тиску на стіни і розпору, який дає звід (спочатку напівциліндричний, а потім хрестовий), стіни і стовпи перших романських храмів з кам'яним перекриттям робилися дуже товстими і масивними, прорізи - рідкісними і вузькими. Камінь замінив дерево також і в фортечних мурах, що оточували замок феодала (XI ст.). Тип феодального замку остаточно складається саме в цю епоху. Стоїть на підвищеному місці, зручному для спостереження й оборони, замок являє собою як би символ влади феодала над навколишніми землями. Основне оселі сеньйора - головна башта-донжон, також і останній притулок захисників замку. Нижній її поверх використовувався як комори, другий поверх - житло власника, третій - приміщення для слуг і охорони, підземелля служила в'язницею, дах використовувалася для розміщення дозору. З XII ст. донжон заселяється тільки під час облоги, а поруч з ним будується будинок феодала. В комплекс замку входила капела; маса господарських приміщень розміщувалася у внутрішньому дворі.

З розвитком торгівлі і ремесла в XI-XII ст. все більшу роль починають грати міста. Вони обносилися потужними кріпосними стінами, іноді в декілька поясів, зміцнювалися ровом, у мостів і міських воріт стояла варта, вулиці на ніч перегораживались ланцюгами на величезних замках. Місто росло багато, вгору: саме тому, що його потрібно було обороняти, височіли будинки в кілька поверхів, причому верхні нависали над нижнім. З XII ст. почалася регулярна планування. На перетині під прямим кутом двох головних магістралей розміщувався центр міста - ринкова площа, на якій будувався собор міста і пізніше - ратуша. Як правило, місто заселялося за професіями: вулиці або цілі квартали зброярів, аптекарів, ткачів, булочників і т. д.

Період XI-XIII ст. - час розквіту монументального мистецтва : як живопису, так і скульптури. Розписи покривають суцільно стіни і склепіння храмів, а скульптура декорує не тільки інтер'єр, але і зовнішні поверхні. Єдиної системи скульптурного декору вироблено ще не було. Скульптура прикрашала переважно західний фасад, але особливо веремії колон: рослинним або геометричним різьбленим візерунком, зображенням чудовиськ-тварин або фігурок людей. У самому сенсі декору церков спостерігається суттєва зміна. Спори в галузі теології в XI-XII ст. (зокрема номіналістів і реалістів), вплив антицерковного і антифеодального руху, брав у ту епоху форму єресей (наприклад, альбігойська єресь, проти якої папа Інокентій III в 1210 р. оголосив хрестовий похід), - все це призвело до того, що мистецтво на вимогу церкви прагнули зробити не тільки "євангелієм для неписьменних" і наставником у вірі, але і засобом залякування. Звідси нові сюжети: обов'язковий "Страшний суд", апокаліптичні видіння, історія страждань і смерті Христа ("Страсті Христові"), житія святих - мучеників за віру, зарахованих до святих за вірність їй, повчальні притчі.

Сцени страждань і мучеництва сусідять з фантастичними сюжетами. Так, у скульптурі виникає застрашливе зображення чорта. Боротьба за людську душу між ангелами і сатаною стає улюбленим мотивом романського мистецтва. На стіни богослужбових будівель проникає і багато релігійних мотивів сюжетів з стародавньої та середньовічної історії, байок, навіть світських романів, зображень реальних людей і фантастичних істот, вигляд яких почерпнуть із середньовічних хронік і бестіаріїв або створений народною фантазією (наприклад, аспіди і василіски - втілення сил зла). Двовір'я жило в народі, язичницькі уявлення не зникли безслідно, і церква була безсила витравити ці образи народної фантазії. Символічний характер, аскетизм образів монументального живопису та монументальної скульптури, гранична умовність всього образного ладу середньовічного мистецтва - утрировка жесту, різномасштабність безтілесних фігур, відсутність перспективи - дивовижно поєднуються з народними рисами казковості, декоративності, гострої спостережливості та яскравого гумору.

Франція. Архітектурні пам'ятники романського періоду розкидані по всій Західній Європі, але найбільше їх у Франції, особливо на південь від Луари, де проходили основні шляхи паломництв. У XI-XII ст. Франції належала провідна роль у середньовічній культурі і взагалі у духовному житті Європи. Це час, коли вперше були записані епічна поема "Пісня про Роланда" (Оксфордська редакція - ок. 1170), ліричні пісні провансальських труверів, перші фаблио, історичні хроніки. У романський період у Франції зародилися монументальна скульптура і монументальний живопис, склався закінчений стиль романської архітектури. Окремі галузі Франції в цей період були мало пов'язані між собою, тому чітко простежуються специфічні особливості архітектури різних областей.

Церкви, збудовані на дорогах до святих місць", були величезні за розмірами, розраховані на велику кількість паломників та місцевих парафіян. Це трьох - чи пятинефные храми, з трансептом, іноді теж в три нави, і з так званим вінцем капел навколо вівтарній частині, що зберігають різноманітні реліквії (церква Сен Мартен в Турі, X-XI ст.). Особливою суворістю, простота гладких стін, повною відсутністю декору відрізняються храми провінції Овернь, розташовані іноді на майже неприступних схилах, з їх бічними нефами, рівними по висоті центральному (церква Нотр Дам дю Пір в Клермоні; 1099-1185). Скульптурний декор дуже рідко, в основному це різьба на капітелях колон.

Собор Нотр Дам ла Гранд у Пуатьє. Франція

Суворістю, нерасчлененностью обсягів, товщиною стін, рівній висотою центрального і бічних нефів з овернскими храмами зближується зодчество Західній Франції, області Пуату. Надмір зовнішнього декору пом'якшує загальний суворий вигляд. Так, західний фасад церкви Нотр Дам ла Гранд у Пуатьє весь - від порталу до верху - покритий скульптурної різьбленням.

Південна і Південно-Західна Франція і особливо Прованс зберегли зв'язок з античною культурою. Колись район грецької колонії, а потім частину території Римської імперії, Прованс, звичайно, був найбільш близький традиціям класичної давнини. Маленькі за розмірами, однонефные або зальні храми Провансу мають іноді такі величні фасади, які нагадують римські тріумфальні арки; в порталі зустрічаються мотиви класичної архітектури (коринфські капітелі, античні орнаменти і т. д.; наприклад, церква абатства Сен Жіль, XI-XII ст., церква Сен-Трофім в Арлі, XII ст.). При церквах неодмінно є клуатр (дворик, оточений критою галереєю).

Самі величні храми розташовані у Нормандії і Бургундії. Один з найбагатших районів Франції, осередки торгівлі й ремесел, Бургундія привертала багато ділового люду. Крім того, ця область була в гущі релігійному житті Франції.

Абатство Клюні - центр ордену бенедиктинців - мало вплив і за межами Франції. Бенедиктинським монастирі були центрами латинської освіченості, високого художнього ремесла, чудово цікавою книжкової мініатюри. Існував навіть термін "клюнийская школа". Відомо, що саме клюнийские архітектори стали ще в XII ст. вводити стрільчасту арку і нервюрних звід, попереджаючи, таким чином, пошуки і знахідки готики. Тут були також головні осередки пуританського ордена цистерцианців. Все це змушувало зодчих Бургундії вирішувати проблеми різних за розміром храмів. Зразком церков характерного для цієї області типу послужила не збереглася до наших днів, оскільки була зруйнована під час Французької революції, церква абатства Клюні (1089-1130), найбільша в Європі тих часів (довжина 127 м, ширина 40 м), пятинефная, з двома трансептами і дуже довгим нартексом; висота центрального нефа - 30 м. П'ять веж увенчивало храм: дві - по сторонах західного фасаду, одна - на середохрестя і дві - на кінцях великого трансепту. Для підтримки такої величної форми і розміру будівлі вводяться спеціальні опори біля зовнішніх стін - контрфорси. Під впливом церкви абатства Клюні побудований собор Сен-Лазар в Отене (1112-1132).

Монастир Клюні. Франція

Цистерціанці в Бургундії, навпаки, створили дуже простий тип церкви, позбавленої всякого декору, бо засуджували пристрасть клюнийцев до пишності.

Нормандські храми також позбавлені декору, але на відміну від бургундських трансепт в них однонефний, відсутня вінець капел. Вони мають добре освітлені нефи і високі башти, а загальний вигляд їх нагадує скоріше фортеці, ніж церкви: у них виявлена речовинність, підкреслена матеріальність каменю (церква Сен-Тріно [Святої Трійці] в Кані, XI-XII ст.). Хоча в романський період світське зодчество тільки формувалося, Нормандія зберегла нам і приклад кріпосної архітектури - фортеця Гайар, побудовану з урахуванням всіх новітніх досягнень фортифікації і нововведень, запозичених на Сході англійським королем Річардом Левове Серце в 1189-1199 рр .. для захисту англійських володінь в Нормандії.

Продовжує розвиватися в романський період і живопис, як монументальна, так і книжкова мініатюра. В ній все яскравіше простежуються риси єдиного стилю: панування лінії і площинного локального колірного плями, відсутність перспективи і обсягу, спотворені пропорції. Зберігся цикл фресок монастирській церкві Сен-Савен сюр Тартан (друга половина XI ст.) в провінції Пуату свідчить про те, що мініатюра мала на неї величезний вплив: той же стрімкий рух, площинність, відсутність світлотіньового моделювання і при всій умовності прийомів - жвавість і яскравість розповіді. За інтенсивністю кольору фону фрески отримали назви "школи світлих тонів" і "школи синіх тонів". Фрески вкривали стіни і склепіння храмів суцільно, килимом, довгими фризами, як ткался або узор вишивався на килимах. Подібний килим дійшов і до нас: це килим з собору у Байе, 70 м завдовжки і 0,5 м завширшки, з зображенням завоювання Англії норманами в 1066 р. В прикладному мистецтві Франції цього періоду особливо цікаво мистецтво виїмчастих емалей (р. Лімож).

З XII ст. величезну роль у декорі храму відіграє скульптура. Особливо цим славилися церкви Лангедока, Провансу і Бургундії. У цих областях, де найбільш сильно було опозиційний церкви рух, мистецтво носило характер посилено-повчальний: портали і тимпани над входом зайняті сценами "Страшного суду", апокаліптичних видінь і "Страстей Христових". Найстарішою скульптурної майстерні була тулузская. Скульптура в цей час розвивалася під впливом мініатюри. Так, рельєф церкви Сен Серна в Тулузі з зображенням Христа розроблений слабо, велику роль відіграє лінійний малюнок, складки одягу не виліплені, а намальовані глибоко врізаними лініями. В рельєфах порталу церкви абатства Сен П'єр в Муассаке (перша половина XII ст., Лангедок) в позі апостола Петра, зображеного майже безтілесним, ми бачимо підвищену експресію, стрімкий і дуже напружений рух. В скульптурному декорі збереглися до наших днів пам'ятників велику увагу приділено розповідності. Композиції зазвичай будуються навколо фігури головних персонажів - Христа або Богоматері, які завжди зображуються незмірно більшими за масштабом. Рельєфи позбавлені просторовості, причому заповнюється вся площина: боязнь порожнеч - також риса, що споріднює з мініатюрою.

Страшний суд. Рельєф тимпани над головним входом у собор Сен-Лазар в Отене. 1120-е рр. Франція

Бургундська скульптура складалося під значним впливом лангедокской, але в манері виконання більше м'якості, у рухах - витонченості, в особах - одухотвореності, що підтверджує рельєф із зображенням

"Страшного суду" в тимпані західного порталу собору Сен Лазар в Отене (майстер Жільбер; 1130 - 1140). Величезна фігура вершащего суд Христа велична і статична, навколо нього йде боротьба за душі людські між ангелами і чортами, і маленькі тремтячі чоловічки з подкосившимися ногами - жалюгідні людські душі - чекають рішення долі.

Скульптурний декор Провансу має яскраво виражені особливості. Обабіч порталу з'являються статуї святих, трактовані під безсумнівним впливом античної скульптури. Фасади нерідко у всю ширину прикрашені фризами (церква Сен-Трофім в Арлі). Зображення сповнені драматизму і патетики, але в них багато і живих спостережень, почерпнутих із сучасного життя.

Майстер Жільбер. "Зважування душ". Деталь рельєфу "Страшний суд" у тимпані західного порталу собору Сен Лазар в Отене. 1130 - ок. 1145

Близька прованської та скульптура Оверні, в ній теж живі відзвуки пізньоантичних традицій. Багата пластикою Північно-Східна Франція, область Іль де Франс. В кінці XII ст. була створена скульптура західного, так званого "королівського порталу" Шартрського собору: в центральному тимпані - зображення Христа у славі, у бічних - Марії з немовлям і сцени "Вознесіння". Для французької пластики періоду романика характерне підпорядкування площині стіни, статичність, міць, матеріальність фігур.

У романську епоху майже зовсім не отримала розвитку скульптура в Північній Франції. Але зате саме цим областям належить перше слово в епоху готики.

Німеччина. У XI-XII ст. Німеччина потерпала від жорстоких феодальних усобиць. Феодалізм склався у Німеччині пізніше, ніж у Франції, але його розвиток був більш тривалим і глибоким. Те ж саме можна сказати і про мистецтво Німеччини феодальної епохи. Разом з тим у Німеччині рано почала складатися міська культура, яка вже до XIV-XV ст. істотно зміцніла. Саме в містах, в основному розташованих по Рейну, стали будуватися перші романські собори (Майнц, Вормс і ін). Схожі на фортеці, з товстими гладкими стінами і вузькими вікнами, з приземкуватими конічно завершеними вежами по кутах західного фасаду і апсидами як зі східної, так і з західного боку, вони мали суворий, неприступний вигляд. Лише аркатурные пояски під карнизами прикрашали гладкі фасади і вежі (Вормсский собор, 1181 - 1234). Ці храми схожі на церкви оттоновского періоду, тобто ранньої романика, але мають одну конструктивну відмінність - хрестові склепіння. Для саксонської школи були характерні храми базилікального типу, на кшталт вже згаданої церкви Святого Киріака, для вестфальської - зальні, як правило, трехнефные, з нефами однакової висоти, - у різних частинах Німеччини були свої переваги.

На рубежі XII-XIII ст. в архітектурі з'являються елементи готики. Будівництво Бамбергского собору було розпочато після 1185 р., коли попередній згорів храм XI ст.; освячення нового собору відбулося в 1237 р. Зовні Бамберзький собор дуже близький рейнської школі, але вигляд його мальовничіше завдяки великій кількості вікон, горизонтальних тяг, декоративного оформлення порталів. Готичні риси проявляють себе в тому, що собор перекритий стрілчастими хрестовими склепіннями на нервюрах (франц. nervure, від лат. нерви - жила), тобто на каркасі арок, що проходять по контуру і діагоналях склепіння.

Собор у Вормсі. Німеччина

Близький до Бамбергскому собору в Наумбурзі (близько 1210 - середина XIII ст.) з західним хором раннеготічеського стилі, оздоблена чудовими статуями і рельєфами.

Німеччина зберегла і зразки світської архітектури кінця X-XIII ст. - залишки імператорських замків - пфальцев (ньому. Pfalz, від лат. palatium - від імператорських палаців на Палатині) і замків феодалів. З останніх можна назвати замок тюрингське ландграфа Вартбург близько Айзенаха, закладений у 1067 р. В загальному комплексі замку зберігся палац (1190-1250; значно перероблений в XIX ст.) зі знаменитим "Залом співаків". Найдавніша його частина двоповерхова, з суворим зовнішнім фасадом полукрепостного характеру.

Монументальної скульптури романського періоду в Німеччині мало. Фасади церков майже не прикрашені, скульптура розміщувалася в основному в інтер'єрі. Це різьба купелей, хрестів, окладів, іноді надгробки, ще рідше - статуї. Матеріал - бронза, стукіт або дерево. Кам'яні і бронзові надгробки цього часу створюють образ застылый і статичний за формою, аскетичний по духу. Дерев'яні розп'яття зазвичай розфарбовувалися. Фігури суворі й безпристрасні; тіло здається нерасчлененным блоком, особи не мають ні тіні земного, живуть як би в іншому світі. Це скоріше символічні зображення, які уособлюють перемогу світла християнської істини над темними силами зла. Речовинність, матеріальність у передачі обсягів поєднується з повною зневагою анатомією, що посилює вираження релігійної экстатичности. Узагальнена інтерпретація постаті, абсолютно умовний ритм руху не виключають кілька грубуватою, але завжди реалістичного трактування осіб. Знаменно, що в сюжетних композиціях місце дії характеризується звичайно якою-небудь однією деталлю, але при цьому трактується як реальне і, головне, близьке, зрозуміле глядачеві подія (наприклад, рельєфи бронзових дверей церкви Святого Михайла (Санкт-Михаэльскирхе) в Гильдесгейме на сюжети Святого Письма, 1015).

Бронзові двері собору в Гильдесгейме. Німеччина

Німецька скульптура проходить цікавий шлях розвитку - від повної абстрагованості і схематизма до яскравої індивідуалізації образу. В кінці XII ст. застылость і статика "суворого стилю" змінюються перебільшеною динамікою і гострої індивідуалізацією. Прикладом можуть служити рельєфи огорожі хору Либфрауен-кірсі в Хальберштадте (початок XIII ст.) і особливо рельєфи огорожі хору Бамбергского собору (близько 1230), що зображують палко сперечаються, пророків і апостолів. Незважаючи на умовність поз, орнаментальність складок одягу, фігури їх дуже виразні: у них читається непримиренність противників, які прагнуть довести істину, яку кожен розуміє по-своєму.

Скульптура карликової галереї на східних хорах собору у Вормсі. Німеччина

У романський період бурхливо розвивається книжкова мініатюра, в якій можна розрізнити кілька художніх центрів. У школі Рейхенау (на Боденському озері), де розметались бенедиктинське абатство, спостерігається певна еволюція від мальовничого ілюзорного початку до линеарно-площинному. Улюбленими зображеннями в манускриптах X-XI ст. були зображення володаря на троні в оточенні символів влади ("Євангеліє Оттона III", ок. 1000, Мюнхенська бібліотека). Розквіт трірської школи падає на XI-XII ст. Для мініатюр цієї школи характерна екзальтованість жестів і поз, похмурість колориту ("Регістр Святого Григорія", Трір). Збереглися пам'ятки XI ст. регенсбурзької школи. Кращі твори кельнської школи були створені в XII ст., коли вже з'являються ілюстрації в сучасному сенсі слова.

Італія. Романська мистецтво Італії розвивалася інакше. В ньому завжди відчувається непорываемая навіть в Середні віки зв'язок з Давнім Римом. Саме тому ще, що головною силою історичного розвитку в Італії були міста, а не церква, в її культурі сильніше, ніж у інших народів, виражені світські тенденції. Зв'язок з Античністю позначалася не в простий "цитацію" античних форм, а в міцному внутрішню спорідненість з образами античного мистецтва. Звідси почуття міри і співмірності людини в італійській архітектурі, природність і життєвість у поєднанні з благородством і величчю краси - італійської пластики і живопису. Раннє зародження в італійському Середньовіччя елементів гуманістичного світогляду привело до нової епохи - Ренесансу.

У романський період середньовічної історії в Італії в силу її роздробленості було кілька локальних художніх шкіл. Архітектура Південної Італії близька ранневизантийскому зодчества в злитті з елементами Сходу (наприклад, церква в Палермо). Венеціанська школа - одна з провідних у цей період Середньовіччя. Вона так само тісно пов'язана з Візантією, як і Південна Італія, але зберігає зв'язок довше, до XVI ст. Так, Собор Святого Марка (Сан-Марко) у Венеції будувався 1063-1085 рр., освячений в 1094 р., добудовувався в XII, XIII вв. і далі аж до XVII ст. В плані собору, зведеного за візантійського хрестово-купольної системи, чітко читається рівнокінцевого грецький хрест. Інтер'єр собору зберіг вигляд XI ст. і, як і фасад, рясно прикрашений мармуром і мозаїкою.

Італійські церкви прості в плані, мають витончені клуатры, що окремо стоять, дзвіниці, баптистерії (наприклад, ансамбль в Пармі, друга половина XII ст.). Над порталами церков з'являються навіси на двох колонах, підтримуваних фігурами тварин, найчастіше львів. По фасаду нерідкі аркади, як і галереї у внутрішньому дворику. В облицюванні фасадів використовується мармур, в Тоскані - навіть багатобарвний, як, наприклад, на фасаді флорентійської церкви Сан Мініато аль Монте (кінець XI-початок XIII ст.).

Життєрадісні, без тіні звичної суворості церкви Флоренції - це вже провісники ренесансної культури. З білого мармуру збудований знаменитий пізанський комплекс: собор з похилою вежею і баптистерій (XI-XII ст., баптистерій - XIV ст.).

Собор і вежа в Пізі. Італія

Церква Сант Амброджо в Мілані. Італія

Собор в Модені. Італія

Взагалі ж найбільше число романських церков, характерних для Північної Італії, знаходиться в Ломбардії: Сант Амброджо в Мілані (VI ст., перебудована в XI-XII ст.), Сан Дзено у Вероні (XI-XII ст.), храми в Модені, Феррарі, Пармі.

До цього ж часу відноситься і розквіт італійської декоративної скульптури - рельєфи канителей, архивольтов, порталів із зображенням полузверей-напівлюдей - в якій відчувається поступовий перехід до пластики Проторенесансу. Біблійні сюжети сусідять з байками Езопа і з історією про Ренаре-лисиці або про лицарів круглого столу короля Артура (наприклад, рельєфи Моденского собору, 1107, майстер Виллегельмус).

Майстер Виллегельмус. Створення Адама і Єви і гріхопадіння. Рельєф собору в Модені

Збереглося чимало імен італійських скульпторів цього часу. Рельєфи хору Пармського собору виконав Бенедетто Антелами (1177-1233). У його складних багатофігурних композиціях вражають гостра спостережливість, виняткову увагу до конкретних деталей. Від французьких майстрів він навчився мистецтву заповнювати порожнє раніше полі тимпани.

В монументальному живописі Італії чітко простежуються вплив візантійського мистецтва і міцні ранньохристиянські традиції. З різних шкіл найбільш значними були південна, венеціанська та тосканська. Так, якщо мозаїки в Чефалу (1148-1189) були виконані ще грецькими майстрами, то в Палатинской капелі 1154-1166 рр. - місцевими італійськими живописцями.

Подібно до південної або венеціанської школам, візантійський вплив було сильно і в живописній школі Тоскани, але тут вже з другої половини XIII ст. спостерігається відмова від візантійських традицій, затверджуються речова переконливість і життєве правдоподібність образів, повною мірою властиві живопису Проторенесансу.

Реалістичні тенденції, які підготували прихід Ренесансу, очевидні і в книжковій мініатюрі романської Італії, в якій найбільш цікаві пам'ятники, що вийшли з монастиря Монтекассино (наприклад, рукописи "Экзультет" ["Радійте!", або "Радість", XI-XII ст., з ілюстраціями, розташованими так, що вони постають перед поглядом тих, хто молиться по мірі розгортання сувою).

Іспанія. Історичні та мистецькі долі Іспанії в епоху Середньовіччя склалися інакше, ніж в інших країнах Західної Європи. Історія середньовічного іспанського мистецтва - це історія становлення молодої художньої культури, що формується в безперервній боротьбі народу за своє визволення від іноземного панування, у складній взаємодії традицій європейського Заходу і арабського Сходу, приніс на територію Іспанії незнайому Європі культуру.

В романському зодчестві Іспанії повною мірою відбилася епоха невпинних воєн: Реконкісти, усобиць між феодалами, запеклих релігійних битв. Тому іспанські споруди цього періоду завжди мають кріпосний характер, особливо в Кастилії, міста якої одні з перших відвоювали незалежність від арабів і по мірі звільнення поспішали на цих землях побудувати оборонні споруди. Прикладом може служити палац Алькасар в Сеговії (IX ст., перебудований у XVI ст.). Великий вплив на іспанське мистецтво надала Франція. Знаменита церква Сантьяго-де-Компостела (1078-1128) являє той тип базиліки, який схожий з типом церкви Сен Серна в Тулузі. Зустрічаються і центричні споруди, наприклад, дванадцятигранний церква Віра Крус в Сеговії (1208).

В монументальній скульптурі, насамперед у декоративному рельєфі, особливо тих споруд, які споруджувалися у звільнених від арабів областях (і, зауважимо, часто з використанням самих арабів як зодчих або будівельних майстрів), можна спостерігати багато ориентализмов. Відмінною рисою іспанської сюжетної пластики в цей період є вираження релігійної екзальтації: не слід забувати, що церква завжди відігравала величезну роль в житті іспанців і війна з арабами відбувалася під релігійними гаслами ("Портик Слави" церкви Сантьяго-де-Компостела, майстер Матео, 1168-1188).

Під фрескового живопису, завжди аскетичною за образу, панують лінійна графічність, твердий рисунок, чіткий чорний контур, скупа, але звучна і вишукана колірна гамма. Колір умовний, підкреслює неземне, надчуттєве початок (розпису церкви Сан Клементе в Тауле, капели Сан Ісідро в Леоне тощо). З XII ст. з'являються вівтарні мальовничі образи на дереві, іноді в поєднанні з рельєфними зображеннями, так звані фронталес - прообрази майбутніх ретабло.

Англія. Завоювання Англії норманами в 1066 р. зблизила її художню культуру з іншими європейськими країнами, особливо з французьким північчю. Це період активної феодалізації країни, запеклої боротьби короля і великих феодалів, боротьби, яка привела навіть до деякого обмеження королівської влади за сина Генріха II Плантагенета Івана Безземельном (1167-1216, англійський король (з 1199). Велика хартія вольностей (1215), підписана Іваном, стала, по суті, результатом цієї боротьби.

В англійській архітектурі романського періоду багато рис французької архітектури: великі розміри, високі центральні нефи, велика кількість веж. З XII ст. з'являються нервюрные склепіння, що мають, щоправда, ще чисто декоративне значення (просто смуги, випущеної у швах кладки, без функціональної задачі). Один з перших прикладів - собор у Дерхемі. Численність духовенства, зайнятого в англійській богослужінні, викликає до життя і специфічно англійські риси: збільшення інтер'єру храму в довжину і зсув трансепту до середини, що, в свою чергу, призвело до акцентировке вежі средокрестья, завжди більшою, ніж вежі західного фасаду. Більшість англійських романських храмів було перебудовано в період готики, і тому про їх ранньому вигляді судити важко. Одні з найбільш чистих за стилем - вже згадуваний собор у Дерхемі (1096 - 1133) і побудований за типом церкви Сен-Тріно в Кані собор в Або (друга половина XII ст.).

У романський період, як і раніше, як і раніше цікаво розвивається книжкова мініатюра.

XII століття - "золотий вік" романського мистецтва, яке поширилось по всій Європі і здобуває риси загальноєвропейського стилю. Але в ньому вже зароджувалися багато художні рішення нової, готичної епохи. Першою на цей шлях стала Північна Франція.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Романську мистецтво X-XII вв
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
Мистецтво Стародавньої Греції
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Історія російського образотворчого мистецтва
Морфологія і семіотика мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси