Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Шрі-Ланка (Цейлон)

Освоєний португальськими колонізаторами ще на початку XVI ст. острів Цейлон здавна був центром експорту кориці, торгівля якої визначала інтереси колонізаторів. У середині XVII ст. португальців змінили голландці, які продовжували їх справа. Голландська Ост-Індська компанія тут діяла в основному тими ж методами, що і в Індонезії, включаючи систему примусової обробки ділянок, засаджених корицевий деревом. В кінці XVIII ст. в ході ряду англофранцузских воєн голландців на Цейлоні змінили англійці, які провели ряд перетворень, в тому числі податкову реформу, яка викликала різкий опір населення і незабаром частково була скасована. З 1802 р. Цейлон став колонією, управлявшейся англійським губернатором.

Початок XIX ст. пройшло під знаком боротьби англійців за повне панування на острові. Цього протистояло держава Канді, що займало центральну частину Шрі-Ланки. Організоване дуже традиційно і являвшее собою чи не класичний зразок східного держави зі структурою влади-власності і добре налагодженою системою централізованої редистрибуции, Канді тривалий час чинила опір португальським і голландським колоністам, зберігаючи свою незалежність. У 1815 р. англійці анексували це держава і стали господарями всього острова. Анексія спровокувала жителів Канді на повстання, яке, однак, було придушене колонізаторами.

З середини XIX ст. головною експортною культурою Цейлону стає кави, а в кінці цього ж століття чай. На кавових і чайних плантаціях працювали законтрактовані в Індії робітники-кулі, в основному південноіндійські таміли. Індійці-таміли і мусульмани-маври зосередили у своїх руках значну частку цейлонської торгівлі, тоді як корінне населення країни, сингалезцы, в цьому сенсі відставали - ситуація, близька до індонезійської. Більшість робітників теж складали індійці-таміли, плантаціонние кулі. Але поряд з сільськогосподарськими працівниками поступово формувалися й інші - будівельники, залізничники, докери та ін. Переважаючою релігією населення залишався традиційний буддизм, але разом з тамілами посилювалися позиції індуїзму. З часом індуїсти грали все більш помітну роль і в державі Канді, де до того ж існувала і висхідна до індуїзму система каст.

У другій половині XIX ст. на Цейлоні, в чималому ступені під впливом сусідньої Індії, стало активно пробуджуватися національна самосвідомість. З'явилися освічені верстви населення, почали видаватися газети і книги сингальською мовою, розвиватися релігійно-реформаторські ідеї. У 1864 р. виникла національна політична організація, Цейлонський ліга, яка вимагала участі цейлонцев в управлінні країною. Англійцями було створено Законодавчу раду, частина членів якої складали цейлонцы. На рубежі XIX-XX ст. на острові одна за одною виникали нові політичні організації, які висували гасла з вимогами самоврядування та реформ. За введеною англійцями в 1912 р. конституції число членів Законодавчої ради з цейлонцев було збільшено, а після реформи конституції 1924 р. в раді було створено виборні більшість цейлонцев. Чергова конституційна реформа 1931 р. проголосила загальне виборче право (до того практикувалося общинне представництво). На виборах у тому ж році більшість місць у Державному раді отримали кандидати Цейлонського національного конгресу (ЦНК), провідної партії острова, створеної в 1919 р. і претендувала на формування відповідального уряду. У роки Другої світової війни ЦНК надав колоніальної адміністрації підтримку в обмін на обіцянку незалежності після неї. У 1945-1946 рр. йшла робота над проектом конституції незалежної Цейлону. Штучна затримка з наданням острову статусу домініону призвела до ряду великих національних виступів у 1947 р. В кінцевому рахунку 4 лютого 1948 р. була проголошена незалежність Шрі-Ланки - поки ще до проголошення республіки в 1972 р., статус домініону.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Непал, Бутан, Шрі-Ланка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси