Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дихальна система

До дихальної системи відносяться легені і дихальні шляхи, по яких повітря проходить у легені і назад. Дихальні шляхи представлені носовою порожниною, глоткою, гортанню, трахеєю і бронхами. Повітря надходить спочатку в носову (ротову) порожнину, потім в носоглотку, гортань і далі в трахею. Трахея поділяється на два головних бронха - правий і лівий, які, в свою чергу, поділяються на часткові та входять у тканину легені. В легких кожен з бронхів ділиться на все більш і більш дрібні частки, утворюючи бронхіальне дерево. Кінцеві найдрібніші розгалуження бронхів (бронхіоли) переходять в закриті альвеолярні ходи, на стінках яких є велика кількість кулястих утворень - легеневих пухирців (альвеол). Кожна альвеола оточена густою мережею кровоносних капілярів. Будова легеневих альвеол досить складно і відповідає виконуваної ними функції газообміну (рис. 2.3).

Механізм дихання має рефлекторний (автоматичний) характер. У стані спокою обмін повітря в легенях відбувається в результаті ритмічних дихальних рухів грудної клітки. При вдиху об'єм легенів збільшується (грудна клітка розширюється), тиск в легенях стає нижче атмосферного і повітря надходить у дихальні шляхи. У стані спокою розширення грудної клітини здійснюється діафрагмою (спеціальної дихальної м'язом) та внутрішніми міжреберними м'язами, а при інтенсивній фізичній роботі включаються і інші скелетні м'язи. Під час видиху об'єм грудної порожнини зменшується, повітря в легенях стискається, тиск у них стає вище атмосферного, і повітря з легенів виштовхується назовні. Видих у спокійному стані здійснюється пасивно за рахунок ваги грудної клітки і розслаблення діафрагми. Форсований видих відбувається внаслідок скорочень внутрішніх міжреберних м'язів і частково за рахунок м'язів плечового пояса і черевного преса.

Рис. 2.3. Шлях транспорту кисню у людини

Частота дихання (кількість вдихів/видихів за 1 хвилину) в стані спокою у нетренованих людей становить 16-18, а у тренованих - 8-12.

Кількість повітря, що проходить через легені при спокійному вдиху (видиху), становить дихальний об'єм (ДО) - 400-500 мл Об'єм повітря, яке можна вдихнути ще (видихнути після звичайного вдиху (видиху), називається резервним об'ємом вдиху (видиху). Дихальний обсяг, резервний обсяг вдиху і видиху складають життєву ємність легень (ЖЕЛ). ЖЄЛ залежить від підлоги, віку, розміру тіла і тренованості. ЖЄЛ становить в середньому у жінок 2,5-4,0 л, у чоловіків - 3,5-5,0 л. Під впливом тренування ЖЕЛ зростає, у добре тренованих спортсменів вона досягає 8 літрів.

Важливою характеристикою організму є життєвий індекс. Життєвий індекс = ЖЄЛ/вага тіла, вимірюється в мл/кг

Кількість повітря, яке людина вдихає і видихає за одну хвилину, називається хвилинним об'ємом дихання (МОД). У покіс МОД становить 6-8 л, при напруженому фізичному навантаженні може зростати в 20-25 разів і досягати 120-150 літрів на одну хвилину. МОД - один з основних показників апарату зовнішнього дихання.

У процесі газообміну між організмом і атмосферним повітрям велике значення має вентиляція легень, що забезпечує відновлення альвеолярного газу. Інтенсивність вентиляції залежить від глибини і частоти дихання. Кількісним показником вентиляції легень служить хвилинний обсяг, обумовлений як добуток дихального об'єму на число подихів (ЧД) у хвилину. Наприклад, при ЧД 14 разів/хв МОД буде становити 7 літрів: 500 мл (ДО) х 14 разів/хв (ЧД) = 7000 мл (МОД).

З фізіологічної точки зору основним показником ефективності зовнішнього дихання є не МОД, а частина його, досягає альвеол, - альвеолярна вентиляція. Справа в тому, що не весь вдихуване повітря досягає альвеол, де відбувається газообмін. Частина вдихуваного повітря (150 мл) залишається в "мертвому просторі (порожнина рота, носа, глотка, гортань, трахея і бронхи). Таким чином, при МОД 7 літрів альвеолярна вентиляція (ефективний обмін) складає близько 5 літрів (7000 - 150 х 14 разів/хв = 4 900 мл).

Фізичні вправи викликають посилення легеневої вентиляції, причому при максимальних навантаженнях у тренованих спортсменів вона може зростати в 20-25 разів але порівняно зі станом спокою, досягає 120 л/хв і більше. Таке посилення вентиляції забезпечується за рахунок частоти дихання до 60-70 разів/хв і обсягу дихання, який може досягати 50% ЖЄЛ, хоча спокою він складає лише 15% цього показника.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Системи інформаційної підтримки аналітичної діяльності BI
Іррегулярні системи
Платіжна система Російської Федерації
Поняття та елементи банківської системи
Елементи фінансової системи Німеччини
Основні правові системи сучасності
Фінанси та фінансова система держави
Бюджетний устрій і бюджетна система Російської Федерації
Система управління інформацією, що забезпечує стратегічний розвиток організації
Структура Регістра системи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси