Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Стара Ізергіль" (1895)

Тут втілені три розуміння, три способи здійснення особистістю її свободи. Образ Ларрі уособлює свободу як негайне виконання всіх особистих бажань, індивідуалістичну свободу для одного себе, яка веде до замкнутості і відчуженості від людей, усвідомлюється не тільки злом, а й найбільшим стражданням, самонаказанием особистості. Вічна, але абсолютно самотня життя стає незабутньою се прокляттям. Однак Ларра - фігура, не позбавлена трагічної величі, незважаючи на його нерозсудливість, егоїзм, жорстокість. Сміливий, сильний і гордий (а це дуже важливі для Горького характеристики), на рівних розмовляє зі старійшинами роду, він одержимий бажанням абсолютної свободи, і велика сила цього бажання трагічно підносить його, хоча егоїстичне здійснення свободи - шлях помилковий. Можна говорити про те, що Горький пройшов певну еволюцію в художньому трактуванні індивідуалізму: від зображення індивідуаліста в ореолі підносить його трагізму в ряді ранніх романтичних творів до трагікомічного його розвінчання в епопеї "Життя Клима Самгіна".

У центрі твору, в оповіданні Ізергіль про себе, -другий шлях: заколот серця, свобода любові. Сповідувана героїнею любов як найвище благо життя розцінюється неоднозначно. Оповідач милується сміливістю і розкутістю почуттів Ізергіль, які підносять її над вульгарним буденністю. Саме любов робить її здатною зрозуміти велич людини, схилитися перед подвигом. Однак автору-оповідачеві очевидно й інше: в любові, якщо вона тільки любов-насолода, є своя підступна вузькість, згубна несвобода (мотив любові-"чуми" у спогаді Ізергіль про сина важливого турка, загиблого з-за неї).

Нарешті, третій, вищий шлях до свободи затверджується в легенді про Данко, його подвиг. Це не тільки подвиг самозречення, самопожертви, за подвиг визвольний, освітлює дорогу для тисяч людей. Якщо людина зуміє відмовитися від усіх своїх бажань на користь одного, найвищого бажання здобути свободу всім людям, тоді він стане одним людям і собі самому, і загадка життя вирішена - така подібна логіка цієї поетичної легенди. У фігурі Данко Горькому бачиться етичний максимум особистості, і не випадково виникаючі тут образи стародавнього вогню, факела-серця, багать сповнені символічного змісту, який викликає асоціації з великими діяннями минулого, коли людина подібно Джордано Бруно вибирав істину і багаття.

Новизна горьковського художнього рішення полягає в запереченні індивідуалістичного ідеалу свободи - свободи самотності і отъединенность. Автором стверджується свобода па принципово інших, антииндивидуалистических засадах.

Розповіді про босяках

Рання слава Горького пов'язана насамперед з його "босяцьким" циклом - розповідями про безпритульних, конокрадах, злодіїв: "Колишні люди", "Друзі", "Два босяка" та ін. Художня самобутність подібних творів проявляється не тільки у виборі героя - людини, що опустився на "дно" життя, - але виявляється вже в будові сюжету і жанровій формі розповіді. У композиційну основу розповіді, як правило, покладено не сюжет єдиного події, цілеспрямованого дії героя, але сюжет випадку, в якому, по всій видимості, головну роль відіграють не звичні закони життя, не природний хід речей, а якась непередбачена законом вольниця життя, стихія, выбивающаяся за межі встановлених у суспільстві норм.

Інша особливість горьківських оповідань полягає в тому, що їх фокус - не в логіці вчинку персонажа, але в грі характеру, приоткрывающегося, по суті, в будь-якій дрібниці побуту, вигляду, розмови. Композиційна структура таких оповідань, як "Два босяка", "Друзі", "Колишні люди", тримається приблизно на такій схемі:

- випадкова зустріч босяків, де відразу виявляється несхожість героїв на всіх інших, "нормальних" людей;

- центральний епізод, де разом з автором ми спостерігаємо, як розмовляють герої, чуємо философствующего, резонерствующего босяка, яка розмірковує про правду, душі, бога, про жінок і т. п.;

- фінальна сцена, в якій історія босяка несподівано обривається, нерідко його смертю, і автор показує нам, як помирають ці люди - випадково, катастрофічно, безглуздо. Наприклад, у "Двох босяках" Маслов гине від власної лютою "злості" на життя, від вічного невмілого пошуку "ворога", якого він бачить навіть в машині, в молотарці, стаючи її жертвою.

В цих оповіданнях Гіркий виявляє майстерність мовних характеристик, які і є головний засіб створення характеру. Наприклад, мови іронічного, не знаючого страху, безжурного Арістіда Хомича Кувалди у "Колишніх людей", або колишнього вчителя - ґрунтовного, доброго, захисника жінок (там же), або фантазера диякона, відбувся поета, або босяка по прізвиську Объедок - розумного, цинічного, отруйного, і т. п.

На думку Горького, босяках є те, чого немає у нормальних, "зразкових" людей із суспільства, - чарівність свободи. Письменником відкрита реальна, хоча й хибні основа свободи босяка: це людина обірвав, що втратив зносини з суспільством, исторгнутый з його соціального механізму, який опинився поза грою, поза правилами і поза самої поневолює, з точки зору Горького, згідно з власністю. У цьому полягає новизна горьківських оповідань про босяках. Однак письменник, зрозуміло, не схильний бачити в своїх босяках "соціалістів", як вважали деякі критики. В оповіданнях цього ряду, де романтика з'єднується з основою реалістичної оповіді, перед нами відкривається і інша сторона босяцкой психології: їх мотив "наплювати на все!" їх сліпа злоба і невиліковна бездіяльність, безсилля...

"Ну так! Нехай все скаче під три чорти! Мені було б приємно, якщо б земля раптом спалахнула і згоріла або розірвалася в друзки... лише б я загинув останній, подивившись спочатку на інших", - такий мотив "колишніх людей", озвучений в промовах Кувалди.

З цього якості босяка - його нездатність до дії - випливає бесфабульность, бессюжетность як жанрова особливість багатьох "босяцких" оповідань. Однак серед оповідань про босяках є й інші, в яких вже назріває драматична дія, зіткнення героїв. При цьому романтичне освітлення персонажів тут посилюється. Укладаючи оповідання "Челкаш", автор назвав його "маленькою драмою, що розігралася між двома людьми". Такими "маленькими драмами", крім "Челкаша", можна вважати цілий ряд ранніх оповідань Горького: "Мальва", "Коновалов", "Дід Архип і Льонька", "Мій супутник", "Каїн і Артем" та ін.

Конфлікт цих оповідань пов'язана із ситуацією скитальчества, втечею з гнізда, відривом від грунту. Подібна ситуація назрівала в російській літературі давно, але на рубежі XIX-XX ст. вона стала особливо значною і різнорідної за своїм коріння і змістом. Ходіння по Русі (автора і героя) - ситуація багатьох творів не лише М. Гіркого, але і Л. Н. Андрєєва, А. В. Купріна, В. А. Буніна, почасти Б. К. Зайцева. Межі, відблиски якоїсь великої драми століття по-різному заломлюють їх сюжети - сюжети зустрічей і розлук в дорозі, епізоди перерваних побачень, назавжди ламають людське життя; картини тимчасової, нестійкою життя у випадкових притулках (в номерах готелів, в портах, на вокзалах).

Ф. М. Достоєвський вважав тікати з рідного гнізда явищем суто російським, виражає якісь властивості національного духу. Російська людина по природі своєї утікач. Ці слова Достоєвського в полемічному контексті зустрічаються і у Горького в циклі оповідань "По Русі". Розрив з середовищем в художньому тлумаченні Горького - великий історичний симптом, знак глибинних зрушень в самих умовах російського життя, передвісник майбутніх суспільних потрясінь.

Суть конфлікту і його своєрідність в "маленьких" прозаїчних "драмах" Горького - драма внутрішньої свободи героя, несподівано відчуло себе "непотрібним на землі людиною".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

"Челкаш" (1895)
Едуард Багрицький (1895-1934)
СЕРГІЙ ЄСЕНІН (1895-1925)
Розповідь "Сонячний удар" (1925)
Повість та оповідання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси