Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Захист від шуму, інфра - та ультразвуку

Захист від шуму досягається розробкою шумобезопасной техніки, застосуванням засобів і методів індивідуального і колективного захисту, будівельно-акустичними методами. Засоби колективного захисту діляться стосовно джерела шуму на знижують шум у джерелі виникнення (найбільше ефективно) і знижують шум на шляхах його поширення. По способу реалізації розрізняють такі методи захисту:

o акустичні - грунтуються на акустичному приміщення розрахунку і підборі за принципом дії засобів звукоізоляції, звукопоглинання, віброізоляції, демпфірування, глушників шуму;

o будівельно-акустичні екрани, звукоізоляцію, кабіни спостереження, дистанційне керування, кожухи, ущільнення і т. д. Найбільш ефективні такі звукоізолюючі матеріали, як трипласт (композиційний матеріал) і пластобетоны з наповнювачами з бавовни, опилок деревини, соломи і т. д. Звукопоглинаючими матеріалами є також мармур, бетон, граніт, цеглина, ДВП, ДСП, войлок, мінераловата, матеріали з щілинною перфорацією;

o архітектурно-планувальні - раціональне розміщення робочих місць; раціональний режим праці і відпочинку.

Інфразвук - це коливання з частотою звукової хвилі менше 25 Гц. Природа виникнення інфразвукових коливань така ж, як і у чутного звуку, тому інфразвук підкоряється тим же закономірностям і для його опису використовується такий же математичний апарат, як і для звичайного звуку (крім поняття, пов'язаного з рівнем звуку).

Інфразвук мало поглинається середовищем, тому поширюється на значні відстані.

Джерелом інфразвуку є обладнання, яке працює з частотою циклів менше 20 в секунду.

Інфразвук шкідливо впливає на центральну нервову систему і може викликати страх, тривогу, почуття похитування і т. д.

Діапазон інфразвукових коливань збігається з внутрішньою частотою окремих органів людини (6-8 Гц), отже, з-за резонансу можуть виникнути тяжкі наслідки. Збільшення звукового тиску до 150 дБА призводить до зміни травних функцій і серцевого ритму. Можлива втрата слуху і зору.

Захисні заходи:

1) зниження інфразвуку в джерелі виникнення;

2) застосування засобів індивідуального захисту;

3) використання пристроїв, що поглинають інфразвук. Прилади контролю - шумоміри типу ШВК з фільтром ФЕ-2; виброаккустическая апаратура типу RFT.

Ультразвук - коливання звукової хвилі з частотою більше 20 кГц (за межами чутності). Низькочастотні ультразвукові коливання поширюються повітряним та контактним шляхом; високочастотні - контактним шляхом. Ультразвук чинить шкідливий вплив на серцево-судинну, нервову і ендокринну системи; порушує терморегуляцію і обмін речовин. Місцевий вплив може призвести до оніміння.

Захисні заходи:

1) використання блокувань;

2) звукоізоляція (екранування);

3) використання дистанційного керування;

4) застосування противошумов.

В якості приладів контролю використовують виброакустическую систему типу RFT.

Ультразвук як пружні хвилі не відрізняється за властивостями від чутного звуку, однак частота коливального процесу сприяє більшому затуханню коливань внаслідок трансформації енергії в теплоту.

По частотному спектру ультразвук поділяють на низькочастотний та високочастотний; за способом розповсюдження - на повітряний та контактний ультразвук.

Низькочастотні ультразвукові коливання добре поширюються в повітрі. Біологічний ефект впливу їх на організм залежить від інтенсивності, тривалості впливу та розмірів поверхні тіла, що піддається дії ультразвуку. Тривалий систематичний вплив ультразвуку, що поширюється в повітрі, викликає функціональні порушення нервової, серцево-судинної й ендокринної систем, слухового і вестибулярного аналізаторів.

У працюючих на ультразвукових установках відзначають виражену астенію, судинну гіпотонію, зниження електричної активності серця і мозку, почуття страху в темряві, в обмеженому просторі, різкі напади з почастішанням пульсу, надмірною пітливістю, спазми в шлунку, кишечнику, жовчному міхурі. Найбільш характерні скарги на різке стомлення, головний біль і відчуття тиску в голові, труднощі при концентрації уваги, гальмування розумового процесу, безсоння.

Контактна дія високочастотного ультразвуку на руки призводить до порушення капілярного кровообігу в кистях рук, зниження больової чутливості, тобто розвиваються периферичні неврологічні порушення. Встановлено, що ультразвукові коливання можуть викликати зміни кісткової структури з розрідженням щільності кісткової тканини.

Професійні захворювання зареєстровані лише при контактній передачі ультразвуку на руки.

Слід зазначити, що виробничий шум і вібрація мають більш агресивне дію, ніж ультразвук порівнянних параметрів.

На людей і тварин може впливати ударна хвиля. Прямий вплив виникає внаслідок надлишкового тиску і швидкісного напору повітря. Через невеликих розмірів тіла людини ударна хвиля миттєво охоплює людину і піддає його сильному стиску протягом декількох секунд.

Миттєве підвищення тиску сприймається живим організмом як різкий удар. Швидкісний напір при цьому створює значний лобовий тиск, що може призвести до переміщення тіла в просторі. Непрямі ураження людей і тварин можуть відбутися в результаті ударів уламків скла, шлаку, каменю, дерева та інших предметів, що летять з великою швидкістю.

Ступінь впливу ударної хвилі залежить від потужності вибуху, відстані, метеоумов, місцезнаходження (у будинку, на відкритій місцевості) та положення людини (лежачи, сидячи, стоячи). Характеризується легкими, середніми, важкими і вкрай важкими травмами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від ультразвуку
Захист від інфрачервоного випромінювання, теплоізоляція, екранування
Захист від негативних фізичних факторів
Захист сервітутів
Захист людини від хімічних і біологічних негативних факторів
Засоби захисту голови
Захист від шуму
Засоби індивідуального захисту
Право на захист. Вирішення спорів, що випливають з підприємницької діяльності
ТЕХНІЧНІ ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ВИРОБНИЧИХ НЕБЕЗПЕК
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси