Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Застосування циклічного підходу в різних галузях культури

Циклічний підхід виявився затребуваним не тільки для аналізу динаміки культури в цілому; до нього звернулися фахівці, що досліджують окремі, конкретні галузі культури. Довгі хвилі в економіці або "великі цикли кон'юнктури" почали аналізуватися економістами в середині XIX ст., серед яких англійські вчені X. Кларк, Ст. Джевонс. В 1860-е рр. К. Маркс розробив теорію циклічних криз, на підставі якої було вивчення довгих хвиль вченими марксистського штибу: російської А. В. Гельфанда, голландців Я. ван Гельдерена і С. де Вольфа. У цьому ж ряду слід назвати нашого співвітчизника Н. Д. Кондратьєва, автора теорії "довгих волі". Серед його найближчих послідовників австрійський економіст Й. Шумпетер, а також такі вчені як С. Коваль, Р. І, А. Клайнкнехт, Дж. ван Дайн і ін.

Активно застосовується концепція циклічно-хвильового підходу до аналізу політичного розвитку. Стабільний інтерес до циклів і хвиль політичного розвитку характерний головним чином для представників світосистемного підходу і близьких до нього напрямів, які розглядають еволюцію соціально-політичних систем у більш широкому контексті світового розвитку і на тривалих часових етапах: Ф. Бродель, І. Валлерстайн, Дж. Модельскі та ін. В рамках циклічно-хвильового підходу аналізується історія Росії, проводяться в цьому ракурсі аналогією її розвитку з розвитком інших країн.

Концепція циклічного розвитку цілком відповідає філософії нестабільності, обґрунтованої бельгійським синергетиком російського походження І. Р. Пригожиним (1917-2003), а у нас в країні плідно розвивається Сергієм Павловичем Курдюмовим та його колегами. Цикли з позицій синергетики розглядаються в рамках проблеми порядок/хаос, коли хаотична система впорядковується за допомогою формування циклічної регулярності і тим самим знаходить стійкі характеристики. У цьому зв'язку слід розрізняти фазу стійкого "порядку", обумовлену домінуванням тих чи інших структур та інститутів, і фазу зміни (кардинальної зміни) структур та інститутів, коли "порядок" поступається місцем "хаосу". І подібно до того, як фаза "порядку" забезпечує накопичення ресурсів і створення передумов для подальшої трансформації (і ускладнення) всієї системи, фаза "хаосу" готує ресурси і передумови для нового структурно-інституціонального впорядкування. Синергетичні моделі дозволяють отримати можливе математичне обґрунтування багатьох історичних феноменів.

Оскільки великі соціокультурні системи виявляються багаторівневими в еволюційному і змістовному плані, можуть мати різну ритміку і описуватися різними циклічно-хвильовими моделями, в сучасній науці виникла потреба в ускладненні циклічних концептуальних схем. Досліджується поєднання (взаимоналожения, включення) циклів неоднакового масштабу і мають різну природу: гиперциклов, мегациклов, макроциклів, мікроциклів. Все частіше відзначається взаємозалежність ритмів і циклів, а також їх синхронізація у масштабах універсальної еволюції. Застосування циклічно-хвильового підходу дозволяє по-новому пояснити еволюцію глобальної історії.

Таким чином, циклічно-хвильовий підхід допускає значно більше варіантів соціокультурного розвитку, ніж лінійно-поступальний. Нормативні схеми лінійного прогресу були успішно зруйновані компаративистскими дослідженнями, обнаружившими різноманіття культурних форм. Цей факт переконливо свідчить про те, що траєкторія розвитку культури не задана, а тому концепція циклічного розвитку стверджує свободу і різноманітність шляхів розвитку культури. Циклічно-хвильовий підхід володіє безсумнівним прогностичним потенціалом. Він може дати новий імпульс до осмислення механізмів динаміки культури.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Застосування системного підходу.
Застосування підходів до оцінки, включаючи вибір методів оцінки та здійснення необхідних розрахунків
Циклічний підхід в оцінках наступних мислителів
Моделі комунікації в різних гуманітарних областях (Р. Р. Почепцову)
Застосування підходів і методів, використовуваних в оцінці
ЛОГІСТИЧНИЙ ПІДХІД ДО УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ У СФЕРАХ ВИРОБНИЦТВА ТА ОБІГУ
Інформаційно-семіотичний підхід до культури
Сучасні підходи до розуміння культури
Культурні епохи: европоцентристский підхід
Концепції циклічного розвитку культури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси