Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мотивація менеджменту

При прийнятті рішення про інтернаціоналізації компанії винятковий вплив має топ-менеджмент. Менеджери компанії, приймаючи рішення, оцінюють вплив об'єктивних факторів і керуються не тільки виключно економічною доцільністю, але й враховують психологічну відстань між країнами (ринками). Поняття "психологічне відстань" означає психологічну оцінку сприйняття менеджментом компанії того, наскільки "далекий" невідомий розглянутий зарубіжний цільовий ринок від вже освоєних і, отже, знайомих. Чим менше "психологічне відстань", тим легше приймається рішення про інтернаціоналізацію.

В якості прикладу в табл. 3.1 наведені мотиви австрійського топ-менеджменту при прийнятті позитивного рішення щодо інтернаціоналізації компанії. В залежності від величини компанії пріоритети менеджерів можуть змінюватися. В табл. 3.1 виділені рядки з незбіжними пріоритетами.

Таблиця 3.1. Оцінка мотивів австрійських топ-менеджерів при інтернаціоналізації компанії

Оцінка мотивів австрійських топ-менеджерів при інтернаціоналізації компанії

Слід враховувати, що менеджмент складають живі люди зі своїми особистими інтересами, збіг яких з інтересами компанії є, за винятком японських моделей, скоріше випадковістю чи ідеалом, ніж відображенням реальних відносин управління. Кожен окремо взятий менеджер має своїми власними суб'єктивними мотивами поведінки, які поділяються на захисні і наступальні.

Коли переважають захисні мотиви, менеджери чинять опір входженню в міжнародний бізнес. Наступальні мотиви призводять до систематичних зусиль, спрямованих па виявлення та реагування на що з'являються сприятливі можливості в міжнародному бізнесі. В основі цих мотивів часто закладені особисті інтереси. Близькість пенсійного віку, проблеми зі здоров'ям, велика родина - все це можна віднести до факторів, що обумовлює наявність захисних мотивів у діяльності менеджера. У цьому випадку найімовірніше вибір стратегії з малим ризиком, яка передбачає залучення мінімуму ресурсів для організації ЗЕД і перевагу непрямого експорту. Навпаки, впевненість зрілого та здорового менеджера, його гарна професійна підготовка, досвід роботи за кордоном і кар'єрні очікування зумовлюють його наступальну позицію в міжнародному бізнесі. Тут дуже ймовірно поява прямого експорту на нових зарубіжних ринках і розвиток нових, більш прогресивних схем міжнародного бізнесу.

Модель Йохансона і Вальна показує причинно-наслідкові зв'язки, що впливають на ведення компанією міжнародного бізнесу (рис. 3.3). В рамках цієї моделі її автори

Модель розвитку міжнародного бізнесу компанії

Рис. 33. Модель розвитку міжнародного бізнесу компанії

побудували модель мотивації менеджменту до експорту, засновану на наступних припущеннях.

1. Менеджери компанії мають власні переваги по відношенню до різних, можливо досяжним результатами в ході інтернаціоналізації.

2. Менеджери компанії мають у своєму розпорядженні власними очікуваннями щодо імовірності того, що зусилля з їх боку призведуть до ймовірних характеристик і поведінки компаній у міжнародному бізнесі.

3. Менеджери компанії також мають власними очікуваннями щодо того, що деякі результати будуть відповідати особливостям їхньої поведінки.

4. Рішення, які здійснює менеджер, визначаються відношенням його очікувань і переваг в кожній конкретній ситуації.

Зусилля менеджерів (нижня частина моделі на рис. 3.3) визначають характеристики і поведінку компанії в рамках міжнародного бізнесу; це, в свою чергу, породжує певні результати, які впливають на менеджерів по ланцюгах зворотнього зв'язку і можуть бути для них привабливими, так і не привабливими.

Менталітет і мотивація менеджменту часто займає провідне становище, тому що саме сприйняття і оцінка зміни співвідношення "попит - пропозиція" на цільових ринках, зміни навколишнього середовища міжнародного бізнесу і подальша реакція менеджерів залежать від особливостей їх особистостей.

Об'єкт управління змінюється від ринку до ринку, від країни до країни, але суб'єкт, тобто менеджмент практично всюди використовує одні й ті ж підходи.

Ще зовсім недавно в багатьох транснаціональних компаніях регіональним менеджерам було надано право обирати види діяльності або продукти, які будуть знаходити попит в їх країні. Вони могли приймати або відкидати нову продукцію, створену в інших країнах або в головній компанії. Вище керівництво надавало місцевим менеджерам істотну самостійність в управлінні продуктовими лініями. Тоді було менше стимулів для координації дій і набагато менше повноважень у становленні продукту на світових ринках. Національні ринки, роз'єднані тарифами, законодавчими протиріччями і особливими перевагами клієнтів, надавали мало можливостей для отримання економії від глобалізації.

По мірі зростання економічної інтеграції, особливо в Європі, усунулися тарифні та нетарифні бар'єри, розвивалися міжнародні інформаційні і телекомунікаційні засоби зв'язку, склалася мобільна міжнародна клієнтура з глобальною свідомістю, збільшилися витрати на розробку нових продуктів, що з'явилися конкуренти, здатні розробляти продукти для глобального ринку і бажають отримувати прибуток від своїх інвестицій. Тому швидке поширення нових концепцій ведення бізнесу і нових продуктів серед національних відділень стало необхідною умовою для кожної ТНК.

Щоб спонукати менеджерів у країнах мислити більш масштабно, багато ТНК покладали на них регіональну відповідальність за конкретну лінію бізнесу, включали їх до складу міжнародних команд, мета яких - оптимізувати просування продукту по всьому світу. Найбільш здатних навчали і підвищували по службі, щоб розширити їх кругозір та вміння знаходити можливості збуту.

Результати від прискорення збуту переконливі. Так, фірма Gillette зі своїм інноваційним бритвеним верстатом Sensor увірвалася практично одночасно відразу в 19 країн, хоча ринкове тестування проводилося тільки в деяких з них. Procter & Gamble вивела нові дитячі памперси на ринки 90 країн менш ніж за рік, тоді як введення їх попереднього варіанту зайняло 27 місяців. Гаслом такого прориву була думка голови правління компанії: "Якщо ми не зробимо це раніше за інших в глобальному масштабі, то це зробить хтось інший".

Товарний знак, відомий у всьому світі, здатний стимулювати збут. Загальний товарний знак допомагає створити у національних менеджерів усвідомлення того, що ринки різних країн не так вже сильно відрізняються один від одного, і успіх конкретного продукту на одному з них можна поширити скрізь. Глобальні товарні знаки допомагають продукції освоювати весь світовий ринок.

Вплив міжнародних компаній на світову економіку

В даний час багатонаціональні компанії діють по всьому світу і, будучи новою складовою частиною міжнародного співтовариства, грають у ньому помітну роль. Однак їх діяльність впливає на світову економіку як позитивний, так і негативний вплив.

Позитивні сторони впливу багатонаціональної компанії:

o оптимальне розподіл господарських ресурсів;

o поширення нових товарів і технологій;

o посилення конкуренції;

o розширення міжнародного співробітництва. Поряд з позитивними сторонами діяльності багатонаціональної компанії є окремі негативні аспекти.

Вони проявляються в основному в зіткненні міждержавних інтересів, тому вирішення подібних протиріч є найбільш важливим завданням багатонаціональних компаній.

Негативні сторони впливу багатонаціональної компанії:

o хижацька експлуатація природних і трудових ресурсів відповідної країни;

o інтенсивне поглинання національних фірм;

o надмірна централізація прав прийняття управлінських рішень в штаб-квартирі багатонаціональної компанії, тобто повне володіння національною компанією;

o концентрація досліджень і технічних розробок в базовій країні - розширення технологічного розриву країн;

o несприйнятливість до законам та звичаям країни, що приймає;

o дезорганізація зовнішньоекономічної сфери країни-партнера.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ В МЕНЕДЖМЕНТІ
Стимули інтернаціоналізації компанії та мотивація менеджменту
Мотивація поведінки споживача та прийняття рішень про купівлю
Мотивація і діяльність
Мотивації
Міжнародні корпорації і транснаціональні банки в сучасній світовій економіці
Галузеві аспекти розвитку сучасної світової економіки
СИСТЕМА СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ
ПОЧАТОК ПОЧАВ. ЗАРОДЖЕННЯ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ ТА РИНКОВИХ ВІДНОСИН
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси