Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Вербальна комунікація: психологічні характеристики мови

Одним з головних социообразующих і основних засобів комунікації є людська мова. Дослідження вчених показали, що спілкування між людьми на дві третини складається з мовного взаємодії.

Мова як засіб передачі інформації за допомогою певних звуків виникла досить давно. Він поступово вироблявся кожним народом зосібна в процесі свого розвитку. Мова - інструмент комунікації. Слова - наша знакова структурна система. Слово - це найчастіше складний і багатофункціональний знаковий символ, який може позначати різні предмети. Порівняйте: кнопка дверного дзвінка; кнопка - кирпатий ніс на круглому обличчі і т. д. "Кругле" можна віднести і до соняшнику - плоскому предмета, і до яблуку - об'ємного предмета, і до сонця - предмета, що визначається обивателем вельми умовно, невизначено.

Мова є потужним соціокультурним фільтром нашого досвіду. У будь-якому словнику представлено безліч слів, значення яких у більшості середньостатистична людина може якщо не пояснити, то хоча б приблизно витлумачити. Однак у побуті побуту ми досить часто користуємося одними значеннями, причому вельми мізерними, і нехтуємо іншими. Чому? Все дуже просто: як кажу, так і мислю, як мислю, так і живу. Мова вибірково направляє нашу увагу на найбільш значущі для нас у цій соціальному середовищі об'єкти.

До основних, загальних функцій мови (за М. А. Василик) у процесі комунікації відносяться:

o комунікативна (функція обміну інформацією);

o апеллятивная (вплив на адресата);

o експресивна (експресія - вираз і виразність).

До приватних функцій відносять:

o конструктивну (формулювання думок);

o фактичну (обмін ритуальними, традиційними або етикетними формулами спілкування);

o метаязыковую (функція тлумачення; використовується при необхідності перевірити, чи користуються співрозмовники одним і тим же кодом);

o поетичну;

o эмотивную (безпосередня емоційна реакція на ситуацію);

o волюнтативную.

Функцію, яку виконує мова в процесі комунікації, визначає вид висловлювання та відбір слів. Залежно від цілей, які переслідують учасники комунікації, виділяють наступні типи висловлювань:

- повідомлення,

- думка,

- судження,

- рекомендація,

- рада,

- критичне зауваження,

- комплімент,

- пропозиція,

- висновок,

- резюме,

- питання,

- відповідь,

- наказ (вказівка) та ін

Інформацію, що міститься в людської мови, можна визначити як вербалізовану передачу вже здобутих, осмислених і організованих у структурну систему уявлень людини про різні факти об'єктивної дійсності.

Основи усного спілкування

Якщо під вербальною комунікацією в цілому розуміється мовне спілкування людей у процесі їх спільної діяльності, устноречевая комунікація відображає взаємообумовлені мовленнєві твори мовця і слухача.

Устноречевая комунікація характеризується, як правило, низьким рівнем підготовки, незворотністю, зв'язком з конкретним часом і умовами протікання, автоматизмом у вживанні мовних засобів і способів викладу інформації.

Завдання устноречевой комунікації завжди однакова - добитися того, щоб у свідомості слухача з'явилася та інформація, яку транслював говорить.

Це можливо тільки в тому випадку, якщо у свідомості співрозмовників варіанти вирішення завдання співпадуть, тоді інформація буде сприйнята й усвідомлена однаково. В іншому випадку ситуація ускладниться: мовця буде потрібно знайти більш вдалу форму висловлювання, а хто слухає спробувати його зрозуміти.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вербальна комунікація
Подібність і відмінність вербальної та невербальної комунікації
Психологічні особливості міжособистісних комунікацій
ФОРМИ ВЕРБАЛЬНОЇ КОМУНІКАЦІЇ
Порівняння вербальної і невербальної комунікації
Спілкування як морально-психологічна проблема
Спілкування
Психологія професійного міжособистісного спілкування
Психологія ділового спілкування
Інтерактивна сторона спілкування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси