Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культура Київської Русі

Усна народна творчість, фольклор: пісні, ігри, танці, оповіді, прислів'я, приказки, легенди, замовляння, заклинання, особливо билини - про богатирів (Володимир Красне Сонечко і ін). Були популярні билини про боротьбу Добрині зі змієм про Добрині-сваті (можливо, прототип дядько Володимира Святославовича Добриня, ім'я якого згадується в зв'язку з одруженням князя на полоцької княжни Рогнеде - Апраксія-королевична), про Альоші Поповичу і Тугарине (з початку XII ст., про боротьбу з загарбниками події різних часів: і в XI столітті половці - і на р. Ліпіце, і на Калці), про Солов'я-розбійника. Склався цикл билин про Іллю Муромця (селянський син), Микулу Селяниновиче (селянин-орач). Билини створювалися як історичні твори. Фольклор був пов'язаний з святами. Зустріч зими - коляда, проводи зими - масляна. Радуниця - зустріч весни. Літні - русалії й Купала, осінні - обжинок. Весілля, похорони (спеціальні пісні, заклинання і т. д ). Пісні на весіллях, тризнах і бенкетах, плачі. Багато звичаї засуджені церквою як бісівські, але виявилися досить живучі.

Писемність і літописання почалися з прийняттям християнства. Писемність, швидше за все навіть раніше. Кирило і Мефодій створили слов'янську абетку у другій половині IX століття. Черноризец Хоробрий (на рубежі IX-X ст.) згадував, що до хрещення східні слов'яни користувалися "чертами" і "резами", а потім застосовували латинські і грецькі літери. Ібн-Фадлан згадував про поховання знатного російського воїна з написом на пам'ятнику імені воїна і імені царя. Тексти договорів з Візантією X століття. У "Повісті временних літ" є їх тексти. Лаврентіївський літопис під 912 р. зазначає, що договір складений для підпису і російською і грецьким послам. На двох мовах був і договір 944 р. Сліди написів знайдені на посудині в районі Старої Рязані і на мідних бляхах у Тверських курганах ХІ ст. і Чернігівських курганах X ст. В 1949 р. при розкопках в Гнездовских курганах під Смоленськом (Авдусин) на посудині типу амфори початку X ст. напис кирилівських алфавітом "гороухща" (горушна) - гірчиця.

Після прийняття християнства були поширені дві абетки - глаголиця і кирилиця (X-XIII ст.), але глаголиця рідко, хоча багато хто вважає, що вона передувала кирилиці. На Русі кирилиця стала офіційним алфавітом. Писали на пергамені (шкіри, телятина, хутро, харатья). Шкіру обробляли золою і поташем, очищали від м'яса, вовни та щетини, розтирали крейдою для знежирення, выглаживали пемзою і выстругивали ножем для отримання гладкої поверхні. Спочатку пергамен ввозили, з XIII ст. в основному свій. У XI - XIII ст. статутне лист з геометричним написанням літер. Поступово все більше слів писали скорочено (перехід до полууставу і скоропису). Погана збереженість. За XI - XIV ст. збереглося 960 російських рукописів, з них було створено в період до монгольської навали - 149.

У 996 р. при князі Володимирі був створений перший спільноруська літописний звід. Л. В. Черепнін пов'язував його початок з будівництвом десятинної церкви. М. Н. Тихомиров - з 1007 р., коли в Десятинну церкву перенесено мощі княгині Ольги. До XVI ст. літописи - головний вид історичного оповідання. Ще одна літопис створена при Ярославі Мудрому, потім в 1060-1070-х рр. і ще в 1090-х рр. (при Святополка, 1093 р.). Склепіння XI-XII ст. не дійшли в первісному вигляді.

На початку XII ст. при Святополка була складена "Повість тимчасових років", вона збереглася в складі склепінь XIV-XV століть. У Лаврентіївському літопису 1377 р. (склав чернець Лаврентій для суздальського князя Дмитра Костянтиновича) та Іпатіївському (костромської монастир, написана в кінці XIV - початку XV ст., включила "Повість временних літ", Київський літопис XII ст. і Галицько-Волинський літопис XIII ст. Нестор пише про всесвітній потоп та розділення землі між синами Ноя, Иафету відійшли землі майбутнього Давньоруської держави. Наводить розповідь про Вавілонське стовпотворіння і докладно розповідає про слов'ян. Дає географічний опис руської землі, описує шлях з варяг у греки. Наведена легенда про заснування Києва Києм Щеком і Хоривом. Описав різні племена східних слов'ян, а також чудь, весь, мурома, мордва, перм, печора, ямь, литва, земигола, нарова та ін. Вступна частина закінчується розповіддю про галявинах. Потім Нестор намагався витримати погодне виклад, але не скрізь вийшло. Дає легенду про покликання варягів (нібито варязьке плем'я русь переселилося в слов'янські землі і встановила держава). Про вокняжении Олега, переказ про Аскольда й Дірові, про російських договорах з Візантією: Олега 911 р., Ігоря 944 р., Святослава 971 р. Про князювання Святослава і боротьби між його синами Олегом, Ярополком і Володимиром, про хрещення Русі. Про князівських чварах XI століття, у другій половині явно на основі відомостей, зібраних особисто Нестором. Довів до смерті князя Святополка в 1113 р.

Така літопис не задовольнила наступного князя. Князь Володимир Мономах ознайомився з літописом Нестора 1113 р. (писав при його попереднику) і передав рукопис з Печерського монстыря у Видубицький, заснований його батьком. Ігумен монастиря Сильвестр щось змінив (1116 р.) - применшені заслуги Святополка і виділено про Мономаха (так у варіанті Лаврентіївському літописі).

Нова доробка була доручена Ладожанину (1118 р.) (ім'я невідомо, так запропонував називати Б. А. Рибалок, оскільки автор згадував про своє відвідування Ладоги в 1114 р.). Ця подія пов'язана з вокняжением Мстислава, старшого сина Володимира в Новгороді, тому багато північних известий (так в Іпатіївському літописі). В третій редакції посилений показ півночі і варягів. Б. А. Рибалок пояснював це тим, що редакція створювалася над наглядом Мстислава. Він був сином англійки Гіти Гаральдовны (дочки англійського короля, загинув при Гастінгсі). У першому шлюбі одружений на шведській принцесі Христині (дочки короля Інга Стенкильсона), а другим - на новгородської боярської дочки, дочки посадника Дмитра Завидовича. Свою дочку Мстислав видав за шведського короля Сігурда, тобто він був тісно пов'язаний з Новгородом і Північчю. З 12 років він був відправлений справою в Новгород (1088), а з 1102 р. він там княжив до від'їзду до батька у Київ у 1117 р.

Під 1015 роком у літописі вміщено житія Бориса і Гліба. Пізніше виділилося в самостійну "Сказання про Бориса і Гліба". Возвеличується Ярослав, про життя і чудеса, складалося в XI ст., доповнювалося до 20-х роках XII століття. Нестор "Читання про житіє Бориса і Гліба" XI ст.: вступ, біографія, заключна похвала. Житія св. Ольги, св. Володимира та ін

В 1040-х роках київський митрополит Іларіон створив "Слово про закон і благодать": прославляв руську землю, князів Володимира і Ярослава, радів успіхам християнства, проти зазіхань Візантії на вселенський характер церкви. "Пам'ять і похвала Володимира" (Паків). У 1117 р. Володимир Мономах створив своє "Повчання дітям": повчання дітям, спогади і послання Олегу Чернігівському, мета - прославити себе і виступити за єдність дій князів проти зовнішніх ворогів (як вставка в Лаврентіївському літописі під 1096 роком).

Не пізніше 1113 р. ігумен чернігівського монастиря з групою паломників здійснив подорож у Палестину, написав подорожні нотатки. 1107 р. - "Ходіння ігумена Данила до святих місць": через Константинополь на Близький Схід в Єрусалим під час першого хрестового походу, зустрічався з вождем хрестоносців королем Єрусалимського королівства Балдуином.

"Остромирове євангеліє" 1057 р. на замовлення посадника часів Ярослава Мудрого написав диякон Григорій (з мініатюрами євангелістів Іоанна, Луки і Марка). Архангельське євангеліє 1092 р.

Уявлення про рівень грамотності дають "Ізборнікі" 1073 і 1076 років: ст. з граматики, філософії. Написані для світських кіл, це збірники повчальних статей. Написав дяк Іоанн для київського князя Святослава

Ярославича. Ізборник 1076 р. менш орнаментирован, пергамен гіршої якості. Мстиславове євангеліє 1115 р. для новгородського князя, сина Володимира Мономаха. Написав священик Алексій для заснованої Мстиславом церкви Благовіщення на Городищі в Новгороді. З розкішним палітуркою прикрашеним золотом, сріблом і дорогоцінним камінням. При монастирях виникали бібліотеки: київська та новгородська Софії.

Найдавніша грамота 1130 р. київський князь Мстислав Володимирович дав її новгородському Юр'єву монастирю (завітав землю і підтвердив иммунитетные права на збір данини і суд). Сестра Володимира Мономаха Янка заснувала жіночий монастир у Києві і при ньому школу. У 1951 р. Арциховський знайшов берестяні грамоти XI-XII ст. у Новгороді. Потім у Смоленську, Вітебську, Пскові, Старої Русі. Епіграфічні пам'ятки на камені, дереві, металі та інших твердих матеріалах. Тмутараканський камінь 1068 р. "В літо 6576 індикту 6 Гліб князь міряв море по льоду від Тмутороканя до Корчева 14000 сажнів". Графіті (на стінах церков - скарги, молитви) у Новгороді, Києві, Галичі.

У містах створювалася особлива архітектура, розвивалося кам'яне будівництво. У великих містах велося літописання, складалися грамоти й устави, велося ділове листування. Грамоти XI-XV ст. на бересті (8 міст), бронзові, залізні та кістяні писала - стилі (в десятки поселень) говорять про поширення грамотності. За описом, складеним поляками на початку XI ст. (записав середньовічний історик Титмар), у Києві було 400 церков, 8 торгових площ. У 989-996 рр. за князя Володимира була побудована Десятинна церква в Києві. 25 куполів, оздоблення мармуром, мозаїкою, фресками. Вона була зруйнована в 1240 р. під час захоплення міста монголами. При Ярославі Мудрому в Києві було збудовано Золоті ворота. Софійський собор закладений в 1037 р. (13 куполів, мозаїка 130 відтінків), церква Богородиці, Юр'єв монастир. У Новгороді Софія побудована в 1045-1050 рр .. (5 куполів). Полоцька Софія XI століття з 7 куполами. Тип хрестово-купольні храми.

Нові міста будувалися за певною схемою - в центрі Кремль (укріплена частина), за його стінами проживало торгово-ремісниче населення. Максимально укріплена площа з мінімальною лінією оборони. Для зменшення об'єму земляних робіт міста часто будувалися на Стрілці. На 1 км укріплень близько 80 тис. куб. метрів ліси, величезні земляні роботи. Музика - лютні і гуслі.

Б. А. Рибалок наводить дані про однодревках, моноксилах - київських судах. За даними імператора Костянтина Багрянородного (948 р.) у цих судах були весла, кочети та інші снасті. Рибаков пише, що це не чубчика-довбанки на 3 чоловік, а суду, човна на 20-40 осіб (вантаж, закуті в ланцюги раби та ін). З одного дерева робився тільки кіль 10-15 м. Кораблі робили у Києві, Новгороді, Смоленську, Чернігові, Любечі, Вишгороді. На мілководних річках насади, струги, челни. Волоки - Дніпро, Волга, Волхов-Ільмень, Західна Двіна. З варяг в греки - від Дніпра до Ловаті волоком. Волоколамськ, Вишній Волочек. Сухопутні шляхи менш розвинені.

Релігія і церква сприяли зміцненню державності, впливали на становлення єдиної культури, зіграли позитивну роль у розвитку освіти, створення літературних цінностей і творів мистецтва і архітектури.

Функції релігії:

1) Світоглядна. Релігійний світогляд дає людині певну картину світ і допомагає знайти сенс життя. Знання цього допомагає людині долати життєві труднощі і навіть гідно зустріти смерть.

2) Інтегруюча функція релігії. Релігія допомагає забезпечувати стабільність суспільної системи на основі інтеграції, об'єднання і узгодженості зусиль людей, соціальних інститутів і організацій. Вона допомагає людям усвідомлювати себе як моральну спільноту. Але в соціології релігії існує теорія конфліктів, яка звертає увагу на дезинтегрируюшую функцію релігії. Виступаючи в якості джерела єднання соціальних спільностей, релігія одночасно протиставляє ці спільності іншим, сформованим на основі іншого віровчення і культу. Конфлікти існують не тільки між релігійними об'єднаннями, але і всередині них.

3) Легітимізує (узаконивающая) функція релігії. Релігія обґрунтовує моральний порядок у суспільстві і забезпечує стабільне існування суспільної системи. Зміцнювала державу.

4) Соціальна роль релігії. Вона пов'язана з її місцем у суспільстві. У феодальному суспільстві релігія пронизувала всі сфери суспільного життя.

5) Культурне.

Християнство виникло в і ст. у східних провінціях Римської імперії. Монотеїстичною релігією є християнство. У центрі християнства знаходиться образ богочоловіка - Ісуса Христа, який своєю мученицькою смертю на хресті постраждав за гріхи людства, але тим самим зняв з нього ці гріхи, примирив людство з Богом. Християнство виникло в і ст. н. е. у Східній частині Римської імперії в Палестині. Нова ера і починає свій відлік від народження Ісуса. Такий порядок літочислення був запропонований в VI ст. До цього країни Середземномор'я вели відлік від часу заснування Риму. Ідеологічною основою християнства став універсалізм - звернення до всіх людей, незалежно від етнічної та державної приналежності. Особливу роль у перших християнських громадах грали пророки - харизматичні люди, які вважалися наділеними особливою благодаттю Божою. Обов'язкова взаємодопомога стала згуртовувати християн і притягувала тих, хто потребував допомоги. У IV ст. християнство стало державною релігією Римської імперії (324 р.).

Політичний і культурний поділ Римської імперії у III-IV ст. призвело до відокремлення східних і західних церков. На сході Римської імперії сформувалися чотири самостійних (автокефальних) церкви: Константинопольська, Олександрійська, Антіохійська, Єрусалимська. Незабаром від Антіохійської відокремилася Кіпрська, а потім Грузинська православні церкви. У V ст. відокремилася Вірмено-григоріанська церква. 16 червня 1054 р. Римський Папа і Константинопольський патріарх проголосили анафему один одному, тобто піддали церковному прокляттю. Але фактичний розкол християнства на православ'я і католицизм стався раніше, після розпаду Римської імперії у V ст. на Східну і Західну. Православ'я сформувалося в Східній частині Римської імперії, Візантії. Проникнення християнства на територію майбутньої Русі пов'язують з іменем Андрія Первозванного в I ст., який після смерті, воскресіння і вознесіння Господнього відправився проповідувати його вчення у Візантії, а потім пройшов до Києва і Новгорода Великого. Перші відомості про християнство у русів 860-870-е рр. У 864 р. християнство було прийнято в Болгарії, Середина IX ст. - Кирило і Мефодій створили слов'янську писемність.

При укладенні договору 911 р. руські посли клялися Перуном, а договір 944 - і Перуну, і християнському богу. Ігор був язичником і похований Ольгою за язичницьким обрядом під величезним курганом. У 955 р. Ольга хрестилася в Царгороді. Наречена Оленою. В 962 р. на Русь як єпископ Русі з Рима відправився чернець Адальберт, але незабаром повернувся назад. Від константинопольської патріархії нікого не послали. У X ст. В Києві була церква св. Іллі. Вокняжившись у Києві, Володимир встановив язичницький культ 6 богів на чолі з богом грози і війни Перуном. З "Повісті тимчасових років", Перун дерев'яний з срібною головою і золотими вусами). Хорі (бог сонця), Дажбог (бог світла, тепла, родючості), Стрибог (вітер і небо), Семаргл (бог родючості - дощ, поля), Мокоша (жіноче начало природи). Можливо, навіть людські жертвоприношення.

У 988 р. князь Володимир прийняв християнство і одружився з сестрою візантійських імператорів-співправителів Ганні (померла в 1011 р.). Християнство було офіційно визнано державною релігією Київської Русі. Князь Володимир хрестив на Дніпрі населення Києва. 996 р. - побудована десятинна церква в Києві (зруйнований Батиєм у 1240 р.). У Новгороді прийняття християнства відбувалося складно. Хрестив архієпископ Акім Корсунянин (знищив требищі і погоди Перуна). Допомагали Путята і Добриня (Путята хрестив мечем, а Добриня вогнем), січа, пожежа 989 р. Потрібні священики, спочатку візантійські місіонери - хроніст Ях'я Антіохійський писав про те, що імператор Василь II прислав до Володимира митрополитів, і вони хрестили всіх, кого обіймали землі.

Всі 12 синів Володимира, відправлені як намісники, були хрещені. Борис в Ростові. Але з ростовським пам'ятників є відомості про його попередників часів Володимира I. Єпископ Феодор (Федір), побудував церкву на честь Богородиці, але був вигнаний язичниками. Житіє Авраамія - засновника першого монастиря (в Чудському кінці поламав кам'яного ідола Волоса) - згадує про Феодору. Потім патріарх Фотій надіслав у Ростов єпископа Іларіона (очевидно, прибув до Ростова разом з Борисом), але і він втік з міста. З 1015 р. деякий час в Ростові не було княжої влади, тобто церква позбулася підтримки. Наступним Фотій надіслав з Константинополя в Ростов Леонтія. Третій ростовський єпископ Леонтій у 1060-1070-е рр. побачив багато людей одержимих неверством". Грек, був ченцем Києво-Печорської лаври. Його вигнали з міста, він побудував невелику церкву і продовжувати вчити язичників. Йшли тільки старики і діти. Повернувшись до Ростова, знову невірні зі зброєю. (Житіє видання 1893 р.). Є версія, що убитий (у житії не вказано) (С. М. Соловйов, Дубів І ст. Міста величністю сяючі. Л., 1985). Наступником Леонтія став Ісайя, призначений у 1072 р. або 1077 р. Вже російська, з київської землі, теж був раніше ченцем Києво-Печорської лаври. Помер у 1089 р. і похований у Ростові в Успенському соборі.

"Сказання про побудову града Ярославля". Опубліковано в 1877 р. священиком Лебедєвим зі списку 1781 р. Селище Ведмежий кут "погані віри, злі суще". Поклонялися Волосу, нападали на купецькі каравани. Ярослав з дружиною підкорив і обклав даниною. Платили, але не хотіли хреститися. Вдруге прибув, щоб хрестити з єпископом, Пресвітером дияконом і з воїнами. Язичники нацькували на них псів і лютого звіра. У 1990 р. ІВ. Дубів припустив, що "лютий звір" - це рись, а не ведмідь, але цю точку зору історики не прийняли.

Християнство полегшувало торгові зв'язки з Візантією, приобщало до писемності і літератури. Церква прилучила Русь до культури Візантії. РПЦ перебувала в залежності від Константинопольської патріархії. При Ярославі Мудрому в Києві було створено митрополію на чолі з греком Леонтієм. В 1051 р. митрополитом став киянин Іларіон (Ярослав без відома константинопольського патріарха). Митрополит або призначався з Константинополя, або київським князем з подальшим обранням собором єпископів. У великих містах знаходились єпископи, що відали справами єпархії. Митрополити та єпископи (чорне духовенство) володіли землями. Князі на утримання церкви давали десятину (від данини і оброків). Найсильнішою церковною організацією були монастирі (середина XI ст. - Києво-Печерський). В церкві служба велася 3 рази в день, урочистим службам у свята передували всенічні. Пишність богослужіння впливала на віруючих. Бібліотеки, літописи, проповіді, житія. У 1448 р. російська церква оголосила себе автокефальною.

Ювелірна справа. Злотари, серебряники. Лиття - основний технічний прийом. Розплавлений в глиняних тиглях метал заливали ложкою-льячкой у форми. Відливали хрести, підвіски, скроневі кільця, дзвони, свічники, браслети, гудзики і т. д. Кування, карбування, чернь, позолота, зернь, скань (філігрань - з дроту або на платині накладали), перегородчаста емаль (фініфть) - заливалася між припайными золотими смужками не вище 1 мм. Золочення і інкрустація золотом і сріблом із заліза і міді з застосуванням черні (в поглиблення на розігрітій пластині вкладалися нитки молоточком). Чернь - сплав олова, міді, срібла, солі бури, сірки. У Новгороді та Суздалі розвинена рельєфне карбування. Выделались майстра-косторіза, майстри іконописної справи, книжкові писарі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Внутрішня і зовнішня політика київських князів
Формування системи державного управління в Київській Русі
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Київське князівство
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Становлення державності та державного управління в Київській Русі (IX-XI ст.)
Аналітичні концепції кризи культури
Етнічна і національна, елітарна і масова культури. Субкультури та контркультури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси