Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Попередники і традиції

Сюрреалізм виявився духівником дадаїзму і виник на її основі спочатку як літературний напрям, яке пізніше знайшло своє вираження в живописі, а також в кіно, театрі, почасти в музиці.

Самим далеким своїм історичним попередником сюрреалисты вважають Босха. Більш близькі художні витоки сюрреалізму сходять до романтизму взагалі і німецького романтизму в особливості, де завжди жила жага до незвичайного, фантастичного, дивним, містичного й ірраціонального. Деякі постулати естетики романтизму перегукуються з сюрреалізмом. Так, наприклад, Новаліс вважав, що тільки поет з допомогою інтуїції може відгадати сенс життя. Відчуття поезії має для Новаліса багато спільного з відчуттям містичного, незвіданого, потаємного. Поет, згідно Новалису, творить у нестямі. Він являє собою у власному розумінні суб'єкт - об'єкт, єдність душі і світу. З цього приводу французький критик Моріс Треба в книзі "Історія сюрреалізму" пише: "З романтизмом французьким, англійським і головним чином німецьким почалося вторгнення в літературу і мистецтво смаку не тільки до старовинного, вигадливого, несподіваного, але і до протиставлення потворного прекрасному, до снів, марень, меланхолії, ностальгії по втраченому раю, і в той же час виникло бажання висловити невимовне". Витоки сюрреалізму його засновники знаходили в історії мистецтва: в романтизмі і в творах, котрі культивували страшне, абсурдне, несподіване.

Поетика

Поетика сюрреалізму грунтується на постулатах: "антибанальность будь-якою ціною", "ясність межує з дурістю" (Breton. 1929). Ці постулати знаходять своє втілення в підвищеній метафоричності. Метафоричність, що лежить в основі образного мислення, абсолютизується сюрреалізмом і доводиться до парадоксального зіставлення один з одним непорівнянних предметів. В одній з сюрреалістичних поем очі коханої порівнюються з двома сотнями різних предметів. Очі стають схожими на все і тому ні на що не схожими. Метафора стає не засобом пізнання світу, а способом його затемнення, додання йому загадковості і чудесности.

Довільність зіставлень надає подібної думки підвищену оригінальність. Поеми перетворюються в набори метафор, які важко розшифрувати. Бретон у статті "Сполучені посудини" писав: "Порівняння двох максимально віддалених один від одного об'єктів чи інший спосіб піднесення їх у захоплюючій і раптової формі є фундаментом найвищої мети поезії" (Bollouin. 1964. Р. 338).

Принципом сюрреалістичної поетики стала гіпертрофована метафоричність: "Зближення двох реальностей, більш чи менш віддалених" (П. Реверді). "Від зближення, до деякої міри несподіваного, двох слів спалахує особливий світ, світ образу" (Бретон).

Метафоричність сюрреалізму народжує образи внереальные, загадково барвисті і таємниче хиткі. Так, Поль Елюар в "Поясненні до любові" (Елюар. 1971. С. 45) пише:

Ти єдина, і я чую траву твого сміху.

Ти - це вершина, що тягне тебе,

І з висоти смертельних загроз

На поплутаних глобусах дощу долин

Під важким світлом, під небом землі

Ти порождаешь падіння.

Птиці вже недостатня притулок

Ні лінь, ні втома.

Пам'ять про лісах і крихких струмках

Вранці примх,

Вранці видимих ласк.

Рано вранці відсутності падіння.

Човни очей твоїх блукають

В мереживах зникнень.

Прірва розкрита для інших.

Тіні, що ти створюєш, права на ніч не мають.

Композиція.

Монтаж Композиційно-конструктивним засобом поетики сюрреалістів стає монтаж, стикування випадкових фраз, слів, зорових вражень. Цей принцип у живопису проявляється через використання колажу, а в поезії знаходить вираз у внесмысловой, ірраціональної зв'язку між словами і фразами. Ідеальною моделлю сюрреалістичного образу стає зустріч на операційному столі швейної машини і парасольки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Попередники і традиції
Попередники і традиції
Попередники і традиції
Риси поетики
Поетика
Уявлення про творчість і принципи поетики
Теми, сюжети, композиція
Закон пропорційності і композиції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси