Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 55. Соціально-економічна і суспільно-політичне життя Радянської Білорусі в 1920-ті рр.

Закінчення громадянської війни поставило перед радянськими республіками питання про відновлення господарства, зруйнованого війною. Заснована на військово-адміністративних методах політика "воєнного комунізму" призвела до соціально-економічної і політичної кризи, грозившему більшовикам втратою влади. Політичне становище УРСР ускладнювалося постійними нападами озброєних банд з території Польщі. До 1922 р. в Білорусі зберігався воєнний стан.

З весни 1921 р. в УРСР почалося запровадження нової економічної політики (НЕП), в основу якої були покладені економічні методи керівництва народним господарством. Основними елементами НЕП були: запровадження продподатку, дозвіл на використання найманої робочої сили, переведення промисловості на господарський розрахунок, дозвіл на підприємництво і приватну торгівлю, повернення до товарно-грошовим відносинам, скасування розподільчої системи у соціальній сфері та ін. Вже з травня 1921 р., в УРСР розпочався збір продподатку. Розмір продподатку змінювався майже щорічно в бік збільшення. Практикувався класовий підхід до його збору: з заможного господарства податок стягувався у більшому розмірі, ніж з бідного. Крім продовольчого селяни сплачували і інші податки. Одночасно проводилися заходи щодо впорядкування землекористування. У 1922 р. були видані декрети уряду УРСР, що дозволяли добровільно вибирати одну з форм землекористування - общинну, хуторскую, отрубную. Особливою популярністю у білоруських селян користувалися хутірські господарства. У Вітебській губернії хутора становили 70-80% усіх форм землекористування. Радянське держава запропонувала нову форму землекористування - селища, які створювалися шляхом переїзду сімей на нове місце. Ця форма одержала широке поширення на Могильовщині. Господарська система НЕП в Білорусі склалася до 1925 р. Земельний кодекс УРСР 1925 р. дозволяв оренду землі, використання найманої праці, заохочував розвиток кооперації. У 1920-ті рр. в УРСР існували різні форми кооперації: сільськогосподарська, споживча, кредитна. Значні зміни відбулися в промисловості. Держава підтримую дрібні і середні кооперативні підприємства. Промислові кооперативи могли використовувати найману робочу силу, отримувати кредити. З 1925 р. в БРСР з'явилися трести - об'єднання однорідних чи взаємозалежних між собою підприємств. Вони діяли на повному госпрозрахунку, володіли фінансовою незалежністю. Створювалися синдикати - об'єднання трестів, які займалися закупівлею сировини та збутом продукції. Основними галузями промисловості БРСР були харчова, деревообробна, паперова, шкіряно-взуттєва, силікатна. Була відновлена грошова оплата праці, розмір якої залежав від кількості і якості праці.

В роки НЕП існувало три види торгівлі, які між собою конкурували: державна, приватна, кооперативна. Особливе значення для оздоровлення економічного життя Білорусі, де в обігу були грошові знаки різних країн, мало проведення у 1922-1924 роках грошової реформи, вводилася тверда конвертована валюта - червонець. Здійснення НЕП дозволило відновити народне господарство УРСР до 1927 р., але економіка республіки зберегла аграрний характер.

Роки НЕП характеризуються відносною демократизацією суспільно-політичного життя. В 1923 р. була об'явлена амністію учасникам білоруського національного руху, які не брали участь у збройній боротьбі з радянською владою. Представників білоруської національної інтелігенції залучали для роботи в державних установах.

30 грудня 1922 РРФСР, Україна. Білорусь і Федерація Закавказьких республік уклали договір про створення Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР). Перед союзним керівництвом було поставлено питання про повернення до складу БРСР повітів, у яких більшість населення складали білоруси. У березні 1924 р. БРСР були передані 16 повітів Вітебської, Гомельської та Смоленської губерній, а в грудні 1926 р. - Гомельський і Речицький повіти. У 1920-ті рр. змінився адміністративно-територіальний устрій УРСР: у 1925 р. було створено 10 округів і 100 районів, у 1927 р. - 8 округів (Мінський. Гомельський. Могилевський. Вітебський. Бобруйський. Полоцький. Оршанський. Мозирський) і 101 район, 1446 сільських рад. Соціально-політичні зміни були закріплені Конституцією БРСР, прийнятої в квітні 1927 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Соціально-економічний розвиток Білорусі на початку XX. ст. Столипінська аграрна реформа в Білорусі
РАДЯНСЬКА МОДЕЛЬ МОДЕРНІЗАЦІЇ В ІСТОРІЇ БІЛОРУСІ
Суспільно-політичне життя Білорусі у другій половині 1980-х - початку 1990-х рр.
Суспільно-політичне та культурне життя Білорусі в 1953-1964 рр.
Суспільно-політичний рух у Білорусі в першій половині XIX ст.
Соціальна допомога за кордоном в період капіталістичних суспільних відносин (XVII-XIX ст.)
Суспільно-політичний лад і соціальна структура Давньоруської держави
Суспільно-політичний лад і соціальна структура Давньоруської держави
Культура радянського суспільства наприкінці 1920-х - 1930-е рр.
РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД КОРІННОЇ ЛОМКИ СУСПІЛЬНИХ ВІДНОСИН (1930-1941)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси