Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конституція

Характер П'ємонтського статуту.

В Італії революція 1848 р. не була доведена до кінця: вона закінчилася компромісом між абсолютною монархією, що спиралася на феодальне дворянство, і буржуазією в союзі з більш прогресивною частиною землевласників. Буржуазна революція не переросла в аграрну, пережитки феодалізму в сільському господарстві не були подолані і продовжували важким вантажем висіти на країні, гальмуючи розвиток її продуктивних сил.

П'ємонтський статут 1848 р., став общеитальянской Конституцією, є яскравим вираженням цього компромісу.

Як вже було зазначено, статут - Конституція октроированная. Він був вироблений не народним представницьким зібранням, а Радою міністрів з рескрипту короля, предписавшего покласти в основу статуту французьку хартію 1830 р. Введений він був теж не представницьким органом, а королем (9 березня 1848 р.) і таким же порядком поширювався на приєднані до П'ємонту області. Тому статут ні словом не згадує про суверенітет чи верховенство народу.

П'ємонтський статут - Конституція гнучка. Про порядок її перегляду в тексті не говориться нічого, але за майже столітнє існування статуту цілий ряд його положень піддавався зміні, перегляду, скасування звичайним законодавчим шляхом. В першу чергу змінилося саме держава: П'ємонтський статут став Конституцією Королівства Італії. Але ні це, ні наступні зміни в статут внесені не були.

Король.

Статут встановлював конституційну монархію: "Держава управляється монархічним представницьким урядом" (ст. 2). Престолонаслідування регулюється салічним законом. Король оголошується "верховним главою державної влади" (ст. 5), а його особа - "священною і недоторканною" (ст. 4).

Конституція містила ряд обмежень королівської влади, оскільки Конституція була октроирована, остільки ці обмеження носили характер самообмеження корони.

Законодавча влада здійснювалася спільно королем і двома палатами: сенатом і палатою депутатів. Всі три органи отримали право законодавчої ініціативи, право тлумачення законів і право безстрокового відкладального вето: "Якщо законопроект відхилено одним з трьох органів законодавчої влади, то він не може бути знову внесений у ту ж сесію" (ст. 56). Право затвердження і оприлюднення законів належало виключно королю. Король був позбавлений права відстрочувати і припиняти дію законів, але він міг видавати "декрети і регламенти, необхідні для виконання законів" (ст. 6), що відкривало широкий простір для фактичного законодательствования короля, тобто уряду.

В області фінансової палати затверджують бюджет і податки, які без їх згоди не можуть стягуватися (ст. 30). Палата депутатів обиралася на п'ять років. За ст. 41 "депутати представляють всю націю в цілому, а не тільки ті провінції, в яких вони були обрані". Цим зізнавався буржуазний принцип народного представництва на противагу феодальному принципом територіально-корпоративного представництва. Та ж стаття забороняла імперативний мандат. Заборонено винагороду депутатам і сенаторам. Інші уточнення виборчого права були надані законом.

Виборчий закон.

Перший виборчий закон був виданий королем 17 березня 1848 р. ще до скликання парламенту і залишався в основному в силі до 1882 р. Активне виборче право було обмежене наступними цензами: 1) майновим - сплата прямого податку; 2) статевим - позбавлення виборчих прав жінок; 3) віковими - 25 років.

Закон був заснований на мажоритарній системі одночленных округів з перебаллотировкой. Голосування було відкритим.

До виборів було допущено 2,3% населення. До часу проведення виборчої реформи 1882 р. число виборців становила всього 627 838 (при населенні в 28 мільйонів). Якщо врахувати широкий абсентеизм виборців (до 50%), то відсоток фактичних виборців знизиться до 1-1,5%, тобто до 300-400 тисяч чоловік. Найчастіше в окрузі в 50 тисяч жителів голосувало всього 50-100 осіб.

Сенат складався переважно з членів, яких призначав король довічно в необмеженій кількості. У виборі кандидатів король повинен був керуватися наступними умовами: по-перше, сорокарічний вік кандидата, по-друге, його приналежність до вищим чиновникам, або вищим військовим, або до вищого духівництва, або до осіб, "які своїми заслугами і своїми видатними талантами роблять честь своєї батьківщини", або, нарешті, до розряду вищих платників податків. Такий характер сенату цілком визначив його роль слухняного уряду гальма на випадок можливих "крайнощів" з боку нижньої палати.

Виконавчу владу ст. 5 визнавала тільки за королем. Він "командує" збройними силами, він "оголошує війну", він укладає міжнародні договори (з деякими винятками) (ст. 5).

Найважливіше значення мало право короля призначати посадових осіб. В підборі посадовців, включаючи міністрів, король, відповідно до статуту, ніким і нічим не зв'язаний, не пов'язаний і парламентом. На практиці, однак, встановилася парламентська відповідальність уряду, і відому роль у цьому зіграло обмеження прав короля в області фінансової: необхідність мати згоду палат на стягнення податків.

Король був також главою судової влади, і хоча після трьох років служби судді ставали несменяемы (ст. 69), але в руках короля було право переміщення суддів, встановлене законами 1859 і 1865 рр ..

Громадянські права і свободи.

Спеціальний розділ статуту говорив про "права і обов'язки громадян" і передбачав основні демократичні свободи. Однак майже всі вказівки цього роду супроводжувалися застереженнями "про законних" обмеження, наприклад: "Всі однаково допускаються до всіх цивільних і військових посад, за винятками, які визначаються законами". Такими ж застереженнями супроводжувалися гарантії особистої свободи і всі інші.

Адміністративний поділ і місцеве управління Конституцією не були врегульовані. Особливими законами країна була розділена на 69 провінцій, названих за своїм головним містам і ділилися на громади - міські та сільські - без посредствующих ланок. Інші територіальні поділи не мали адміністративного значення. Провінції об'єднувалися в 16 областей, які відповідали старого історичного поділу країни. Провінції складалися з округів і дистриктів, які не були наділені органами самоврядування і мали лише судове і військове значення.

Система місцевого управління була побудована за французьким зразком на принципах суворої централізації. На чолі провінцій були поставлені префекти, назначавшиеся королем як вищі органи влади на місцях. При префектах перебували супрефекты і поради префектури, теж назначавшиеся. Поряд з ними були й виборні органи в особі провінційних і общинних рад. Префект провінції і мер (синдик) в громаді, теж назначавшийся (у великих громадах) королем, являли собою реальну місцеву владу, суворо следовавшую вказівок уряду і позбавляла часом всякого значення місцеві виборні органи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Конституція РФ
Види конституцій
Конституція
Веймарська конституція
Конституції країн
Перша російська Конституція
Конституція РФ в правовій системі суспільства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси