Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фінансові ресурси підприємств, що направляються на розвиток території

Складовою частиною фінансового забезпечення населених місць, розвитку та утримання в них виробничої та соціальної інфраструктури є кошти підприємств і господарських організацій. Головне джерело формування коштів підприємств, призначених для соціально-побутової інфраструктури, - їх прибуток. З прибутку, що залишається в розпорядженні підприємств. формуються цільові фонди. За рахунок коштів цих фондів колективи підприємств мають можливість задовольняти колективні потреби в житло, соціально-культурних і побутових послугах.

Значний обсяг фінансових ресурсів підприємств спрямовується на утримання підвідомчих їм об'єктів житлово-комунального і культурно-побутового призначення. У відомчому підпорядкуванні знаходяться житловий фонд, комунальні підприємства, дитячі дошкільні установи, дитячі табори, будинки відпочинку, санаторії і т. д. За рахунок прибутку промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств здійснюється покриття збитків відомчого житлово-комунального господарства і витрат на утримання соціально-культурних установ.

Розвиток у міських поселеннях промисловості супроводжується, як правило, зростанням кількості їх жителів. І те й інше веде до збільшення навантаження на міські комунікації, що потребує їх реконструкції та збільшення експлуатаційних витрат. Однак територіальні органи влади не завжди володіють для цього необхідними ресурсами. Все це змушує їх звертатися за допомогою до підприємств, що знаходяться на підвідомчій їм території. Підприємства виділяють матеріальні, фінансові ресурси на загальноміські заходи. Керівники підприємств самі розуміють, що нормальна робота підприємств, рівень продуктивності праці та інші показники значною мірою залежать від стану соціальної інфраструктури міста.

У практиці господарської роботи на місцях використовується метод пайової участі підприємств у створенні об'єктів інфраструктури. Така форма участі коштів відомств викликана зростанням потреби в інфраструктурі, підвищенням її технічної оснащеності, недостатністю коштів у деяких підприємств для спорудження окремих інфраструктурних об'єктів. Наприклад, в містах вже неможливо будівництво невеликих житлових будинків. Раніше фінансування будівництва таких будинків було посильно багатьом, в тому числі і невеликим підприємствам. Сучасні об'єкти соціально-побутової інфраструктури не тільки значні за потужністю, але і вимагають складного інженерно-технічного оснащення, що вже непосильно для окремих підприємств-забудовників.

Виходом з такого становища стало об'єднання на пайових засадах коштів підприємств для будівництва об'єктів інфраструктури. Всі чаші кошти підприємств стали об'єднуватися із засобами територіальних бюджетів. Така форма використання коштів підприємств прогресивна і перспективна. Вона сприяє кооперації ресурсів підприємств і місцевих органів влади, більш раціонального їх використання, комплексності забудови міських масивів, більш швидкого досягнення економічного і соціального ефекту від вкладених коштів.

Необхідно відзначити, що в умовах становлення ринкових відносин та економічної кризи багато підприємств у цілях зниження собівартості своєї продукції і підвищення конкурентоспроможності пішли по шляху не тільки скорочення виділення коштів на общерегиональные заходи, але й відмови від підвідомчих об'єктів соціально-культурного і комунально-побутового призначення. У результаті посилюється навантаження на місцеві бюджети за утримання і розвитку соціальної інфраструктури.

Слід вважати, що після виходу країни з економічної кризи, із зміцненням фінансового становища підприємств вони цілях соціальної захищеності своїх трудових колективів та поліпшення умов проживання їх у населених пунктах будуть збільшувати виділення коштів на соціальну інфраструктуру та проведення загальнорегіональних заходів. Все це знову призведе до підвищення значення засобів підприємств в територіальних фінансах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФІНАНСИ ДЕРЖАВНИХ І МУНІЦИПАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ. ДЖЕРЕЛА УТВОРЕННЯ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ДЕРЖАВНИХ І МУНІЦИПАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Фінансові ресурси підприємства
Власні фінансові ресурси підприємства
Планування ресурсів підприємства (ERP)
Формування та розвиток інформаційних ресурсів підприємства в умовах інформаційної економіки
Теоретичні основи планування фінансових ресурсів підприємства. Виручка та прибуток підприємства
Розвиток принципів і інструментарію організації фінансів підприємства
Коригування показників фінансової (бухгалтерської) звітності з метою відображення ринкової вартості активів підприємства
Основи організації фінансів підприємств (організацій)
Фінансовий менеджмент та його місце в управлінні підприємством
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси