Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Фінансове право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Грошове право

Гроші як економічна категорія

З моменту випуску до моменту вилучення з обігу гроші виступають об'єктом правового регулювання з боку держави, яка в ліні законодавчих органів встановлює найменування і форми грошових знаків, що перебувають в обігу, визначає порядок розрахунків, встановлює правила зберігання, обміну, вилучення грошових знаків з обігу і т. д. В той же час не слід забувати про те, що гроші - це в першу чергу економічна категорія. Виступаючи в такій якості гроші виконують ряд функцій:

- функція засобу обігу - в цій ролі гроші використовуються для обслуговування процесу товарного обміну, тобто виступають як посередник в процесі звернення товарів (товар - гроші - товар);

- функція міри вартості - гроші використовуються для вимірювання вартості різних товарів. У свою чергу вартість, виражена в грошах, є ціна. Встановлюючи ціпи, люди визначають співвідношення вартостей різних товарів;

- функція засобу нагромадження - ця функція дозволяє зберігати частину доходів з метою їх використання у майбутньому. Володіючи високою ліквідністю, гроші у будь-який момент можуть бути використані як платіжний засіб;

- функція засобу платежу - в цій функції гроші використовуються для придбання товарів, а для здійснення платежів, які не передбачають одержання зустрічного надання, наприклад для сплати податків;

- функція світових грошей, виконувана грошима в обороті між державами.

Таким чином, під грошима в економічному сенсі прийнято розуміти певний товар, який є універсальним вимірювачем вартості інших товарів, виконує функції засобу обігу, нагромадження та платежу.

Гроші не є застиглою категорією - вони еволюціонували з розвитком суспільства, його продуктивних сил і прискоренням процесу товарообміну. Еволюція грошей полягає в постійній і послідовній зміні їх видів і форм.

Історично першим видом грошей стали речові, або товарні, гроші (камені, метали, черепашки, хутра тощо). Даний вид грошей характерний для ранніх етапів розвитку суспільного виробництва. Вони, по суті, не створювалися людиною. В процесі товарообмінних операцій люди визначали найбільш цінні і корисні для того чи іншого регіону товари, які служили в якості грошей.

Далі, з розвитком продуктивних сил, приблизно в 7-4 ст. до н.е. з'являються металеві гроші. Вони, так само як і товарні гроші, відносяться до повноцінних грошей, оскільки їх вартість визначалася вартістю матеріалу, який використовувався для їх виробництва. Внутрішня вартість металевих грошей визначалася вартістю валютного металу, яким зазвичай служили золото, срібло або мідь. Більшою мірою платіжна сила таких грошей також забезпечувалася цінністю валютного металу.

Прагнучи знизити свої витрати, держава вводить в обіг паперові гроші. На відміну від металевих вони не мали внутрішньої вартості і були наділені примусовим курсом.

Першим видом паперових грошей стали казначейські квитки. Вони випускалися державою в особі міністерства фінансів або казначейства і не підлягали розміну на золото. Внаслідок того, що такі грошові знаки були нічим не забезпечені, їх платіжна сила, тобто обов'язковість прийому даних грошей як засобу платежу, забезпечувалася виключно державним владним велінням. Ще одним наслідком незабезпеченості казначейських квитків стала їх безконтрольна емісія. Внаслідок цього гроші все сильніше знецінювалися, довіру до них падало, а інфляція, навпаки, зростала.

Недосконалість таких грошей призвело до появи банкнот. Спочатку банкноти являли собою вексель, який містить зобов'язання банку виплатити пред'явнику зазначену в ньому суму золотом. Банкноти випускалися комерційними банками й забезпечувалися їх золотим запасом, у зв'язку з чим мали велику цінність і надійність, ніж векселі, видані іншими приватними особами. Поступово банкноти все частіше стали використовуватися як засіб готівкового платежу, набувши тим самим властивість загальної зверненнями. З часом виключне право на емісію банкнот було закріплено за державним емісійним банком.

В процесі еволюції банкноти поступово втрачали золоте забезпечення, поки країни - учасниці Міжнародного валютного фонду па проходила в 1976-1978 рр. Ямайської конференції не домовилися відмовитися від золотого забезпечення національних валют. Таким чином, сучасні грошові знаки більше не розмінюються на золото.

З однією особливістю сучасного етапу розвитку грошових форм став перехід грошових знаків з готівкової переважно в безготівкову форму. Безготівкові гроші являють собою записи, які відображають баланс рахунку, відкритого в кредитних організаціях. Виконуючи функції засобу обігу і засобу платежу, гроші можуть переходити з готівкової форми в безготівкову і навпаки. Необхідно відзначити, що безготівкові гроші, не існуючи в реальному світі, являють собою юридичну фікцію.

За своїм змістом поняття "гроші" близько до іншого терміна - "валюта". Слово "валюта" походить від італійського valuta - "вартість", яке, у свою чергу, бере початок у латинському слові valco - "стою". У "Словнику російської мови" С. В. Ожегова під валютою розуміється:

- грошова система певної країни, а також (збірне) грошові одиниці цієї системи;

- іноземні гроші.

Як бачимо, слово "валюта" несе в собі відтінок іноземного елементу у відносинах, що виникають з приводу грошей і в зв'язку з грошима. Дійсно, у буденній мові слово "валюта" вживається для позначення іноземних грошей. Так, в економічній літературі підкреслюється, що валютою є гроші, включені в міжнародні економічні відносини. Наприклад, російський рубль на території РФ є внутрішньою валютою, національними грошима, а за її межами він вже виступає в якості іноземної валюти для представників тієї держави, на території якого звертається. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що поняття "гроші" і "валюта" є синонімами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фінансово-правове регулювання децентралізованих фондів грошових коштів
Особлива частина. Правове регулювання централізованих фондів грошових коштів
Джерела права грошової
Предмет і метод права грошової
Грошовий оборот та його структура
Гроші та їх функції
Гроші як міра вартості
Гроші
Ризик як економічна категорія
Що таке гроші?
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси