Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Цивільне право

Окремі реформи цивільного права.

У розглянутий період англійське цивільне право не зазнала яких-небудь принципових змін, але разом з тим воно безперервно розвивається в ряді відносин.

Капіталістичний оборот виражається в англійському праві повніше й послідовніше, ніж у праві континентальних буржуазних країн (загальну характеристику англійського цивільного права див. при викладенні попереднього періоду).

За законом про судоустрій 1831 р. були скасовані особливі суди, які розглядали справи на підставі "справедливості", а не "загального права", і була встановлена єдина судова система. Тим самим пом'якшується (хоча і не зникає) дуалізм Common Law і Equity. Це явище пояснюється тим, що "загальне право" не було нерухомим, під впливом збільшеного впливу буржуазії на судові органи посилюється буржуазне утримання Common Law, і воно втрачає свій колишній формалізм і замкнутість. Тому і не є необхідним вносити, шляхом застосування справедливості, корективи в "загальне право".

Поряд з цим судова практика частково переглядає свої колишні погляди і вносить окремі корективи в свої колишні установки з деяких питань, що знаходилися в найбільш рішучу протиріччі з сучасністю. Так, пом'якшується колишня влада чоловіка над дружиною: боротьба трудящих жінок за рівноправ'я, зростання участі жінок у суспільному житті та у фабрично-заводському працю змусили частково переглянути заперечення юридичної особи дружини, встановлене колишньої судової практикою. Разом з тим вже в порядку закону - у 1822 р. була встановлена деяка майнова самостійність заміжньої жінки щодо її особистого майна. Тут же слід вказати вироблене в 1908 р. обмеження батьківської влади (встановлення відповідальності у найбільш серйозних випадках поганого поводження з дітьми).

Посилення ролі закону.

Далі, у розглянутий період закон відіграє велику роль у галузі цивільного права, ніж раніше. Ускладнення капіталістичного обігу і поява низки нових інститутів, зростання конкуренції, необхідність точніше зафіксувати права власників знарядь і засобів виробництва в обстановці посиленої класової боротьби - все це зробило неможливим задовольнятися в ряді питань малорухливим Common Law і змусило звернутися до законодавчого їх регулювання. Були зроблені спроби пом'якшити невдоволення існуючим положенням з боку пролетаріату і фермерів. Так, у 1892 р. був виданий закон про сприяння фермерам набувати у власність земельні ділянки, в 1907 р. - закон про придбання радами графств земельних ділянок для надання їх в довгострокову оренду. Було видано закони про обмеження у деяких випадках найбільш важких виробництвах) робочого часу. З іншого боку, вживалися заходи, що обмежували свободу страйкової боротьби: у 1901 р. суд встановив майнову відповідальність тред-юніонів за влаштування їх членами під час страйку робочих пікетів (знамените "Тафф-Вэйльское справа"). Тред-юнионы так енергійно боролися проти цього рішення, що воно було скасовано вже в 1906 р. законом "про промислові конфлікти".

Із законів, що регулювали інститути, точної формулюванні яких були зацікавлені капіталісти в їх відносинах між собою, слід відзначити закон 1875 р. про операції з недвижимостями (цей закон став на шлях введення іпотечної системи, тобто реєстрації прав на нерухомості в особливих книгах), закон про векселі 1882 р., закон про купівлю-продаж товарів 1893 р. (встановив точні правила про порядок укладення договору і про обов'язки сторін), закон про торгові товариства 1908 р. Однак ці закони значною мірою є лише систематизацією вже накопиченої практики.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Предмет і система науки цивільного процесуального права
Цивільне та господарське право
Цивільне та господарське право
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси