Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Американське право

Історія виникнення американського права

Перші англійські поселення на території сучасних США виникли в XVII ст. Англійські колоністи принесли з собою загальне право, яке з 1608 р. застосовувалося відповідно до принципом Кальвіна, тобто "тією мірою, якою його норми відповідали умовам колоній". Нові проблеми, з якими зіткнулися колоністи, і відсутність юристів, необхідних для застосування загального права, обмежили його ходіння на території Америки. До того ж війна з Англією (1775-1781) за незалежність висунула ідею створення самостійного національного американського права. Республіканські ідеали і ідея національного права зумовили сприятливе ставлення до кодифікації, відмова від принципу прецеденту і неможливість посилання на англійські судові рішення. Однак по мірі наближення умов і способу життя до європейських американське право все більше ставало схожим на англійське. Правда, з однією обмовкою: американське право більшою мірою виявило тенденцію до раціоналізації та систематизації. Першими кроками на цьому шляху були писана федеральна Конституція 1787 р. і конституції штатів у складі США.

Джерела американського права

Основним джерелом права у США є закон. Щороку американський Конгрес приймає до 10 тис. законів та резолюцій. Існування писаної конституції - один з елементів, що відрізняють англійське та американське право. Американська Конституція, створена на базі Декларації незалежності 1776 р., є основою всіх інститутів і свобод США. Конституція - основний закон країни, вираження суспільного договору, який об'єднує громадян і обґрунтовує правомочності влади.

За визначенням, загальне право черпає сили в конституції у відповідності з ідеями школи природного права. Конституція США - закон романського типу. Вона завжди тлумачилася з дуже великою гнучкістю. Це право надано суддям. На відміну від Англії у США існує принцип судового контролю за конституційністю законів, який здійснюють усі суди. Особливо широко цим правом користується Верховний суд США, демонструє ту особливу роль, яку відіграє судова влада в американській політичній системі.

Звичайні закони (федеральні і закони штату) групуються в збірники, іменуються кодексами. Це робиться з прикладною метою систематизації американських законів, не зачіпаючи при цьому загального права. Для уніфікації права американським штатам було запропоновано взяти однакові закони в тих питаннях, в яких практика визнавала необхідним законодавче втручання. Значні модифікації мали на меті розширити сферу застосування федерального права.

Судовий прецедент також є джерелом права, хоча має декілька меншу застосування в судах, ніж в Англії. Його дія ускладнено федеральною структурою країни. У США існує дві судові системи: федеральна і суди штатів. Крім того, вищі суди не вважають себе пов'язаними своїми рішеннями, що істотно змінює умови дії правила прецеденту. Це обумовлює гнучкість американського права, його здатність до адаптації відповідно до зміненими умовами. У США щорічно видається до 350 томів судових рішень, які можуть бути використані в якості прецеденту.

У системі джерел американського права виділяються й звичаї, традиції, усталені звичаї, що заповнюють прогалини в праві.

Структура американського права

За своєю структурою американське право належить до сім'ї загального права з деякими застереженнями. Зокрема, статутне право має пріоритет над прецедентним. Крім того, у США є відмінність між федеральним правом і правом окремих штатів, якого немає в Англії. Законодавство належить до компетенції штатів, в той час як компетенція федеральних властей у цій галузі, швидше, виняток. Штати в межах своєї компетенції створюють своє законодавство і свою систему прецедентного права. Акт про судоустрій 1789 р. наказав федеральним судам застосовувати з питань, не регламентованими законом, закони того штату, до яких відсилає колізійна норма, що діє там, де федеральний суд розглядає справу.

У статутному праві США діє велика кількість кодексів, якими охоплюється трудове, торгове право, право товариств, банківське право і т. д. В той же час між правом різних штатів існує чимало відмінностей, пов'язаних з законодавчими рішеннями або є наслідком тлумачення загального права.

Уніфікація американського права можлива на основі зближення правових систем 50 штатів, а не шляхом вироблення федерального права, оскільки Верховний суд визначив, що "федерального загального права не існує". Питання колізії законів не врегульовані в США у федеральному плані: в принципі кожен штат має свою систему їх дозволу та зобов'язаний визнавати рішення, прийняті в інших штатах.

Поряд із судами загальної юрисдикції в США існують суди справедливості. У сферу їхньої діяльності входять ті питання, які в Англії ставляться до церковної юрисдикції. Компетенція судів справедливості необхідна в тих випадках, коли право не надає ніяких засобів для вирішення виниклих суперечок.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Англо-американська правова сім'я (сім'я загального права)
Англо-американська геополітика
Речові права в англо-американському праві
Американська партійна система
Американська модель капіталізму
Психологічний еволюціонізм американської соціології
Американський "парасольку" над європейською інтеграцією
Формування американської геополітичної традиції
Американський стиль ведення переговорів
Американський національний стиль ведення переговорів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси