Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Уявлення про майбутнє

Прерафаэлиты не дуже оптимістично дивилися в майбутнє. Вони бачили його варіативні, альтернативні можливості. У. Морріс писав:

Я не здивуюся, якщо люди, вважаючи, що це зло відтепер і назавжди необхідно для розвитку цивілізації, спробують зробити найлегше з усього, закривши очі на все, що можна, і вихваляючи гальванизированное мистецтво наших днів. Що стосується мене, то я вірю, що це зло - зовсім не невід'ємне умова цивілізації. Вона лише супроводжує се на якійсь стадії, яка оновиться і перейде в іншу, подібно всім попереднім стадіями. Разом з тим я впевнений, що знищення мистецтва, тобто радості життя, - істотна риса нинішнього стану суспільства. Коли це стан скінчиться, природжена любов людини до краси, бажання висловити се більше не будуть придушуватися і мистецтво стане вільним. В той же час я не тільки припускаю, але заявляю привселюдно - і вважаю винятково важливим зробити це, - що поки існує система конкуренції у виробництві та розподілі життєвих засобів, буде йти своєю чергою і занепад мистецтв, і якщо цій системі судилося жити вічно, то мистецтво, безсумнівно, приречене на смерть. Іншими словами, помре і сама цивілізація.

Морріс висловлює і уявлення про майбутнє як про цивілізацію, все більш і більш забезпеченої машинами і будує життя людини з їх допомогою.

Для початку нам потрібно буде їх дуже багато, але і то їх виявиться недостатньо. Деякі повинні будуть вичавлювати з себе останні сили, працюючи над винаходом нових машин, поки, нарешті, машини не будуть робити майже все, що потрібно людям. Я не розумію, чому б цього не трапитися. Я сам вірю в безмежні здібності машин. Я вірю, що машини можуть робити все, крім творів мистецтва.

Художні підсумки

Мистецтвознавець Персі Бет в 1900 р., в пору урочистості модерну, пише про Братство прерафаелітів:

Цей дружній союз поклав початок і викликав сильне рух в сучасному мистецтві Англії, внесла в нього хвилю живлющої свіжості, молодості і захопленості. І ця хвиля... захопила таке величезне простір, що тепер ніхто не може визначити того пункту, де б в мистецтві починалося і закінчувалося вплив прерафаелітів'.

Незважаючи на те, що братство проіснувало менше 10 років (1848-1856), вплив, який вона справила на розвиток мистецтва, проявлялося і після Першої світової війни. Прерафаэлиты вплинули і на формування модерну. Це художній напрям продовжило їх творчі шукання. Вони збагатили мистецтво новими і забутими старими темами: античними і середньовічними мотивами.

Прерафаэлиты - представники локального художнього напряму, але вони підготували грунт для виникнення і розвитку символізму. Зокрема, прерафаэлитизм вплинув на французьке мистецтво і зіграв вирішальну роль у народженні французького символізму. У творах прерафаелітів часто створювалися деталі-символи. Так, Россетті в картині "Дама Печалі", зображуючи дружину свого друга художника Моріса Джейн Морріс, дає безліч символічних деталей і спілкується зі своїм глядачем мовою символів: на сувої, що лежить перед Джейн, напис італійською мовою: "Колір любові і обличчя скорботи" і ця напис римується з виглядом портретованої жінки.

В іншій картині Россетті "Мрії", також представляє собою портрет Джейн Морріс, настільки ж суттєво мову символів: духовні інтереси і інтелектуалізм жінки символізує розкрита книга, що лежить на її колінах; за її спиною платан з початківцями розпускатися квітами - символ і пори року, і юного віку жінки; квітка жимолості в лівій руці Джейн - символ нерозділеного кохання художника.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Хеджування майбутньої поставки товару
СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ УЯВЛЕННЯ ПРО ПРАЦЮ
Культура майбутнього
Порушення встановленого способу подання податкової декларації (розрахунку)
Філософія перед викликами майбутнього
Художні підсумки
Художні підсумки
Художня концепція
Місце у мистецькому процесі
Художня реальність
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси