Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. Сімейне право зарубіжних країн

Джерела сімейного права

Сімейне право є інститутом приватного права, що входять до складу цивільного права. Тому джерелами сімейного права в багатьох країнах є цивільні кодекси або інші акти цивільного (сімейного) законодавства, а також судова практика з сімейно-майнових, тобто громадянським в своїй основі справах. Звичайно, є певні відмінності в конкретних країнах. Наприклад, існують країни з єдиним сімейним правом (ФРН, Іспанія, Японія та ін), у всіх частинах яких застосовуються однакові сімейно-правові положення.

Разом з тим в окремих країнах паралельно діє кілька систем сімейного права, переважно у країнах з федеральним державним устроєм (Мексика та ін). У великій Британії поряд із Законом про шлюб (1949) діє цілий ряд інших більш пізніх законів. При цьому Шотландія і Північна Ірландія мають власне сімейне законодавство. Наявність декількох сімейно-правових систем у деяких країнах обумовлюється релігійними причинами (мусульманські країни, Ізраїль та ін).

Відмінності виявляються і в формі вираження сімейно-правових норм у цивільних кодексах окремих країн. Наприклад, якщо в ГГУ сімейне право складає спеціальний розділ (книга IV), то у ФГК сімейно-правові норми зосереджені в двох книгах: в книзі I (титули V-IX) - норми про шлюбно-сімейних відносинах і в книзі III (титул V) - норми про шлюбний договір і про режими майнових відносин між подружжям. Своєрідністю відрізняється система джерел сімейного права США, де поряд із сімейним правом окремих штатів існує рекомендований для прийняття штатами федеральний Одноманітний закон про шлюб і розлучення (1973), схвалений лише частиною штатів.

В основі сучасного сімейного права, як і раніше лежать визначаються частнособственническими відносинами норми поведінки в сфері шлюбу і сім'ї. Однак ці норми не є застиглими і незмінними. Починаючи з 60-х рр. минулого століття у багатьох країнах проходять реформи сімейного законодавства, пік яких припадає на середину 70-х роках XX ст.

Зміни були внесені і законодавство про шлюб, розлучення, права неповнолітніх. При цьому процес деякої лібералізації сімейного законодавства не призводить до кардинального вирішення ряду соціальних проблем шлюбу і сім'ї. Навіть прогресивні закони піддаються нападкам з боку консервативних кіл. Так було, наприклад, з італійським законом про розлучення (1970 р.). Граючи на релігійних почуттях католиків, ці кола закликали їх виступити за скасування закону, так як введення розлучення нібито було б катастрофою для італійського суспільства, заснованого на принципі нерасторжимости шлюбу.

Предмет сімейного права

Сімейне право регулює шлюбно-сімейні відносини і відносини між батьками і дітьми. У свою чергу усередині цих великих розділів важливе значення мають норми про укладення шлюбу, про відносини між подружжям, про розірвання шлюбу та його наслідки.

Законодавство не дає визначення шлюбу. Зазвичай цивільні кодекси та інші акти сімейного законодавства регламентують умови вступу в шлюб. Не дають визначень шлюбу і багато авторів, сосредоточивающие свою увагу більшою мірою на таких поняттях, як сім'я, родинність, юридична і біологічне походження людини ("походження по крові").

Тим не менш за змістом сімейно-правової доктрини шлюб - це угода (договір), або добровільний довічний союз, або просто партнерство. На думку С Вагацумы і Т. Ариндзуми, відношення між подружжям - це відносини "договірні", а "дії щодо зміни шлюбно-сімейних відносин" називаються "шлюбно-сімейними угодами". Як договір кваліфікує "подружній союз" титул V ФГК.

Оцінка шлюбу як угоди найбільш відповідає його суті, насамперед стосовно до імущим верствам населення. Шлюб між їх представниками - це дійсно угода, зміст якої в більшій мірі зводиться до регулювання майнових відносин партнерів, до визначення правового режиму майна подружжя. Наприклад, шлюбний контракт Жаклін Був'є (вдови Дж. Кеннеді) і її другого чоловіка Аристотеля Онассіса включав 173 пункту. В ньому було обговорено все - аж до щомісячних витрат Жаклін на покупку нових суконь (10 тис. дол.) і оплату охоронців (6 тис. дол.).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття цивільного та торгового права зарубіжних країн
Основи сімейного права
ПОНЯТТЯ, ДЖЕРЕЛА І СИСТЕМА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
Принципи та метод сімейного права
Предмет, метод і завдання сімейного права
Поняття та предмет сімейного права
Принципи та метод сімейного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси