Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Комерційне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ОБМЕЖЕННЯ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ТОВАРНИХ РИНКАХ

Конкуренція є провідною характеристикою ринкового середовища, в якій здійснюється комерційна діяльність підприємств. Держава проводить політику підтримки добросовісної конкуренції та обмеження монополістичної діяльності в інтересах підвищення ефективності суспільного виробництва та його соціальну спрямованість. Правове регулювання конкуренції здійснюється на основі ст. 8 Конституції РФ, ряду антимонопольних норм, що містяться в Цивільному кодексі РФ (ст. 10, 57, 1033, 1222), спеціальних антимонопольних законів: Федерального закону від 26 липня 2006 року № 135-ФЗ "ПРО захист конкуренції", далі - Закон про захист конкуренції, Закону РРФСР від 22 березня 1991 р. № 948-1 "Про конкуренцію і обмеження монополістичної діяльності на товарних ринках" (в ред. від 26 липня 2006 р.), далі - Закон про конкуренцію на товарних ринках; Федерального закону від 13 березня 2006 року № 38-ФЗ "ПРО рекламу" (в ред. від 21 липня 2007 р.); Федерального закону від 17 серпня 1995 р. № 147-ФЗ "ПРО природні монополії" (в ред. від 29 грудня 2006 р.); Закону РФ від 7 лютого 1992 року № 2300-1 "Про захист прав споживачів" (в ред. від 25 листопада 2006 р.), а також ряду нормативних актів різної юридичної сили.

Основоположним в антимонопольному законодавстві є Закон про захист конкуренції.

Механізм конкуренції є складовою частиною економічного механізму управління діяльністю підприємстві і визначається параметрами ринкового середовища, конкурентними стратегіями, механізмами ринкового ціноутворення, динамікою попиту і пропозиції.

Механізм конкуренції

Поняття конкуренції

Конкуренція - це вихідна категорія, що характеризує сутність ринкової економіки. Є кілька визначень цього поняття. Наведемо деякі з них:

1. Конкуренція - суперництво господарюючих суб'єктів, при якому самостійними діями кожного з них виключається або обмежується можливість кожного з них односторонньо впливати на загальні умови обігу товарів на відповідному товарному ринку (Закон про захист конкуренції).

Таке визначення конкуренції припускає, що:

o учасниками ринку є тільки господарюючі суб'єкти (підприємства);

o конкуренція притаманна тільки досконалого ринку. Ні те, ні інше не є обґрунтованим, так як:

o найважливішу роль в конкуренції відіграє ринок споживчих товарів, де активними учасниками ринку на стороні покупців виступають різні соціальні групи населення;

o найбільш інтенсивна конкуренція реально має місце в умовах досить широкої олігополії.

2. Конкуренція - боротьба фірм за обмежений обсяг платоспроможного попиту споживачів, що ведеться фірмами на доступних їм сегментах ринку.

Це визначення припускає тільки конкуренцію продавців (пропозиція перевищує попит), що має місце при олігополії в умовах розвиненої ринкової економіки.

3. Конкуренція - це центр ваги всієї системи ринкового господарства. Продавці і покупці конкурують між собою, щоб досягти кожен своєї мети за рахунок конкурентів (продавці - більш високого прибутку; покупці - більш високої корисності). Ціна, що встановилася в ході конкурентної боротьби, виконує функцію регулювання попиту і пропозиції. В процесі суперництва на ринку укладаються угоди і змінюються частки участі в ринковій сфері.

У цьому неформальному визначенні поняття конкуренції розкривається більш змістовно, так як воно передбачає як досконалий, так і недосконалий ринок і містить вказівки про характер суперництва учасників ринку, цільової спрямованості та функції конкуренції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правове забезпечення конкуренції та обмеження монополістичної діяльності
ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ПРОТИДІЮ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прояви монополістичної діяльності та її обмеження
Конкуренція.
Цінова конкуренція
Витрати монополістичної конкуренції
Конкуренція.
Досконала конкуренція: поняття та основні риси
Досконала, вільна або чиста конкуренція: поняття і характерні ознаки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси