Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реформи в економіці Росії

Розвиток промисловості в Росії на початку XVIII ст. диктувалося виключно потребами ведення війни і було особливою турботою Петра Великого. За першу чверть століття було створено близько 200 мануфактур, яких у допетровську епоху налічувалося всього 15-20. Головна увага приділялася металургії, центр якого перемістився за Урал. Залізоробні і мідеплавильний заводи забезпечували замовлення армії і флоту. З'явилися Невьянский і Тобольський заводи Н. А. Демидова. У Петербурзі Сестрорецький завод (понад 600 робітних людей) випускав зброю, якоря, цвяхи. За період з 1700 по 1725 р. виплавка чавуну в країні збільшилася з 150 до 800 тис. пудів на рік. У столиці був створений Арсенал і споруджена Адміралтейська верф, зі стапелів якої за життя Петра I зійшли 59 великих і понад 200 дрібних суден. В Нерчинську (Забайкалля) в 1704 р. був побудований перший в Росії сереброплавильный завод. У Москві та інших районах Центральної Росії з'явилися суконні, парусно-полотняні, шкіряні мануфактури, що постачали армію обмундируванням, а флот - парусиною. До 1725 р. в країні працювало 25 текстильних підприємств, а також канатні і порохові мануфактури. Вперше були побудовані паперові, цементні, цукрові заводи і навіть шпалерна фабрика для виробництва шпалер.

До кінця петровського правління експорт російських товарів вдвічі перевищував імпорт. При цьому високі ввізні тарифи з митного статуту 1724 р. (до 40% в іноземній валюті) захищали внутрішній ринок. Зростання промислового виробництва супроводжувався посиленням експлуатації, широким застосуванням на мануфактурах примусової праці кріпаків, куплених (посессионных) і державних (черносошных) селян, останні приписувалися до заводу як постійне джерело робочої сили. Указ від 18 січня 1721 р. і наступні закони дозволяли приватним власникам мануфактур купувати селян цілими селами.

Реформи охопили і сферу дрібнотоварного виробництва, сприяли розвитку ремесел і селянських промислів. У 1711 р. при мануфактурах були засновані ремісничі школи. А указами від 1722 р. у всіх містах було введено цеховий устрій. Всі ремісники були розписані у відповідності зі спеціальністю цехами, які очолювали виборні старости. Тут вони ставали учнями, підмайстрами та майстрами. Всього в містах Росії у 1720-ті рр. було близько 16 тис. ремісників, причому тільки в Москві близько 7 тис. у складі 146 цехів.

Соціально-політичні рухи в епоху Петра Великого

Петровські перетворення здійснювалися за рахунок перенапруження сил всіх станів держави, супроводжувалися посиленням кріпосницького гніту. Все це викликало протест широких верств російського суспільства. Правління Петра Великого відзначено численними соціальними виступами, причому нерідко вони провокувалися тією частиною боярства, духовенства та служилих людей, чиї інтереси входили в суперечність з реформами царя-перетворювача. В перші роки царювання Петра консерватори групувалися навколо царівни Софії і в своїх цілях використовували незадоволення стрільців. В умовах переходу до регулярної армії стрільці як категорія служивих людей виявилися не потрібні. Поступово втрачаючи не тільки колишні права, але і засоби до існування, все зло вони бачили в "антихристі" Петра і його перетворень, тому не раз повставали.

Стрілецький заколот 1698 р., спалахнув у відсутність Петра, був найбільш небезпечним. Чотири стрілецькі полки рушили з польського кордону на Москву, але під Новим Єрусалимом були зустрінуті регулярними військами під проводом боярина А. С. Шеїна і генерала П. І. Гордона. Не витримавши натиску вірних Петру військ, стрільці були змушені здатися. Після проведення "розшуку" почалися страти і екзекуції. Терміново повернувся з-за кордону цар зажадав перегляду стрілецького "розшуку". За його наказом більше тисячі стрільців були піддані публічної страти. Царівну Софію, яка підтримувала повстанців, постригли в черниці й ув'язнили в монастир. Стрілецьке військо було фактично ліквідоване.

Астраханське повстання 1705-1706 рр. було одним з найбільших міських виступів в епоху Петра Великого. Воно було викликано різким посиленням податкового гніту та проведенням жорсткої політики з боку адміністрації, очолюваної воєводою Т. В. Ржевским. Безпосередньою причиною спалахнув обурення послужив указ про введення іноземних звичаїв, у тому числі і в стилі одягу. У ніч на 30 липня 1705 р. солдати і стрільці місцевого гарнізону, а також ремісники і дрібні торговці увірвалися в Астраханський кремль і вчинили розправу над чиновниками та офіцерами. Ними був схоплений і страчений сам воєвода. До ранку Астрахань перебувала в руках повсталих. Посадські люди створили раду старшин. Рішення найбільш важливих питань здійснювалося на загальній сходці повстанців - колі, де верховодили стрільці, солдати, робітні і "гулящие люди". Незабаром до повсталих приєдналася населення кількох найближчих міст Поволжя та Прикаспію. Представники повстанців вирушили на Дон до козаків. Спеціальна делегація була спрямована до Петра I, який був змушений вступити з нею в переговори. Через нерішучість і відсутність у повсталих програми дій уряду удаюсь виграти час. Влади змогли залучити до придушення бунту донську козачу старшину і калмиків. Крім того з Москви на чолі з фельдмаршалом Б. П. Шереметевым був відправлений загін урядових військ, який 13 березня 1706 р. взяв Астрахань штурмом. Кілька сотень повстанців були схоплені і відправлені до Москви. Багато хто з учасників повстання загинули під час тортур, решта були страчені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Галузева структура економіки Росії
Сучасна податкова реформа Росії
Військова реформа
Модель радикальних ринкових реформ, використовувана в російській економіці
Державно-політичні перетворення в епоху Петра Великого
Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
Суспільно-політичні рухи в СРСР в епоху "застою"
Другий період раннього залізного віку. Початок великого переселення народів. Гунно-сарматська доба
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси