Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 53. Утворення УРСР

Після Жовтневої революції білоруський національний рух розділилося на дві частини: одна частина зайняла антибільшовицьку і антирадянську позицію, інша підтримувала більшовиків і пов'язувала вирішення питання про білоруської державності з радянською владою. 31 січня 1918 р. був створений Белнацком. який очолив А. Черв'яків.

На початку березня 1918 р. більшовики на IV з'їзді Рад та VI з'їзді партії були змушені визнати умови Берестейського миру. В цілях підтвердження відданості комуністичним ідеям партія була перейменована на VII з'їзді РСДРП(б) в Російську комуністичну партію (більшовиків). скорочено - РКП(б). Білоруську секції РКП(б), яка перебувала в Москві, очолив Д. Жилунович.

Влітку 1918 р. Белнацком виступив з пропозицією про перетворення Західної області в автономну республіку у складі РРФСР. Білоруські секції РКП(б) його підтримали. Керівництво Облисполкомзапа (А. М'ясників і Ст. Кнорин) відхилили цю пропозицію, і у вересні 1918 р. Західна область за їх ініціативою було перейменовано в Західну комуну.

В кінці 1918 р. уряд Радянської Росії прийшло до переконання, що необхідно створити бар'єр (буфер) між буржуазною Польщею і Радянською Росією у вигляді Білоруської радянської республіки. 21-23 грудня 1918 р. в Москві проходила конференція білоруських секцій РКП(б), яка обрала Центральне бюро (ЦП) білоруських комуністичних організацій. Перед ЦБ було поставлено завдання - створити Білоруську комуністичну партію і Білоруську радянську Республіку. 24 грудня керівництво РКП(б) прийняло рішення про створення БРСР. 30 грудня 1918 р. у Смоленську VI Північно-Західна обласна конференція РКП(б) оголосила себе 1 з'їздом КП(б)Б. який проголосив УРСР. Був обраний керівний орган партії - Центральне бюро. Його очолив А М'ясників. 31 грудня ЦБ КП(б)б затвердив склад Тимчасового робітничо-селянського радянського уряду на чолі з Д. Жилуновичем.

1 січня 1919 р. був опублікований Маніфест про створення БРСР. Західна комуна ліквідовувалася. Облисполкомзап склав свої повноваження. 5 січня уряд УРСР та ЦБ КП(б)б переїхали до Мінська, який став столицею УРСР. У цей час уряд Польщі почав поступово окупувати західні землі Білорусі. 16 січня 1919 ЦК РКП(б) прийняв рішення про включення Смоленської, Могилевської і Вітебської губерній до складу РРФСР, а з Мінської, Гродненської, Ковенської і Віленської губерній створити Литовсько-Білоруську радянську республіку.

2-3 лютого 1919 р. в Мінську працював I з'їзд Рад УРСР. Він прийняв першу Конституцію УРСР, обрав ЦВК затвердив пропозицію ЦК РКП(б) про об'єднання Литовської РСР і УРСР. У зв'язку з загрозою окупації Литви і Білорусі Польщею 27 лютого 1919 р. було створено буферну державу - Литовсько-Білоруська РСР (Літбел).

З середини березня до вересня 1919 р. польські війська захопили більшу частину території Літбел, яка перестала існувати як державне утворення. В умовах польської окупації на території Білорусі розгорнувся партизанський рух під керівництвом більшовиків і есерів.

На початку липня 1920 р. в умовах успішного настання Червоної Армії постало питання про відновлення білоруської державності. Після звільнення 11 липня 1920 р. Мінська від польських окупантів вся влада перейшла до Мінським губернського революційного комітету. 30 липня замість нього був створений Военревком Велорусской Республіки. 31 липня 1920 р. відбулося спільне засідання партійних, радянських і профспілкових органів, на якій була прийнята Декларація про проголошення незалежності БРСР (друге проголошення). Підсумки польсько-радянської війни були підведені 18 березня 1921 р. на переговорах у Ризі. За умовами Ризького мирного договору західна частина території Білорусії відійшла до Польщі. Територія відновленої УРСР складалася з шести повітів Мінської губернії з населенням понад 1,5 млн осіб.

На території БССР і Літбел запроваджувалася політика "воєнного комунізму", основним заходом якої була продрозкладка - метод заготівлі сільськогосподарської продукції. коли селяни зобов'язані здавати надлишки за твердими державними цінами. Політика "воєнного комунізму" передбачала також заміну товарно-грошових відносин натуральним обміном продуктами, запровадження загальної трудової повинності, заборона вільної торгівлі, націоналізацію промисловості, заборона приватних підприємств, введення зрівняльної оплати праці.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Колективізація в УРСР
Соціологія освіти в радянській і пострадянській Росії
ПСИХОЛОГІЯ ПОЧАТКОВОЇ ЗАГАЛЬНОЇ ОСВІТИ
АНТРОПОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СУЧАСНОЇ ОСВІТИ
Індустріалізація в УРСР
Народне господарство УРСР в 1953-1964 рр.
Політика білорусизації. Розвиток культури УРСР у 1920-ті рр.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР в 1945-1953 рр.
Педагогічна діяльність в просторі освіти
Соціально-економічне життя УРСР у 1960-х - першій половині 1980-х рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси