Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правоохоронні органи Російської Федерації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Структура судової системи Російської Федерації

Структура судової системи закріплена у Федеральному конституційному законі "Про судову систему Російської Федерації", де у ч. 2 ст. 4 зазначено, що в Росії діють федеральні суди, конституційні (статутні) суди суб'єктів РФ, а також світові судді суб'єктів РФ, які і складають судову систему РФ.

Таким чином, всі судові органи утворюють суди федерального рівня та рівня суб'єкта РФ. Такий поділ обумовлено необхідністю надання суб'єктам РФ низки повноважень, у тому числі щодо створення деяких органів правосуддя.

Федеральними судами є:

- Конституційний Суд РФ;

Верховний Суд РФ, суди суб'єктів РФ, районні суди, військові суди, складові систему федеральних судів загальної юрисдикції;

- Вищий Арбітражний Суд РФ, федеральні арбітражні суди округів (арбітражні касаційні суди), арбітражні апеляційні суди, арбітражні суди суб'єктів РФ і спеціалізовані арбітражні суди, складові систему арбітражних судів;

- Дисциплінарне судове присутність.

До судам, утвореним в суб'єктах РФ, ставляться:

- конституційні (статутні) суди суб'єктів РФ;

- світові судді.

У відповідності зі ст. 126 Конституційний Суд РФ є найвищим судовим органом з цивільних, кримінальних та інших справах, підсудним судам загальної юрисдикції. Він здійснює у передбачених федеральним законом формах процесуальний нагляд за їх діяльністю і дає роз'яснення з питань судової практики.

Згідно ст. 127 Конституції РФ, Вищий Арбітражний Суд РФ представляє собою вищий судовий орган з вирішення економічних суперечок та інших справ, розглянутих арбітражними судами, здійснює в передбачених федеральним законом процесуальних формах судовий нагляд за їх діяльністю з питань судової практики.

У той же час вищі судові органи не володіють по відношенню до іншим судам владними повноваженнями. При провадженні по кримінальних і цивільних справах встановлено інший порядок взаємодії між судами різних рівнів, який обумовлений існуванням різних ланок судової системи і судових інстанцій.

Конституційний Суд РФ і конституційні (статутні) суди суб'єктів РФ також не знаходяться між собою у відносинах влади і підпорядкування. Вони здійснюють правосуддя у рамках наявних у них повноважень і між собою ніяк не пов'язані.

Входять в єдину судову систему судів, разом з тим розрізняються за обсягом своєї компетенції. Прийнято виділяти ланки судової системи, тобто сукупність судових органів, наділених повноваженнями, які виділяють їх серед інших судів і за якими вони одночасно збігаються по відношенню один до одного.

Оскільки Конституційний Суд РФ і конституційні (статутні) суди суб'єктів РФ між собою організаційно і функціонально не пов'язані, вони різних ланок судових органів не утворюють. Ланки судової системи виділяються в судах загальної юрисдикції (при розгляді цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення), а також в арбітражних судах.

У судах загальної юрисдикції , всі судові органи поділяються на суди наступних ланок: основна ланка-районні (міжрайонні суди; гарнізонні військові суди; мирові судді; середня ланка - суди суб'єктів РФ; військові суди військових округів; вища ланка - Верховний Суд РФ.

В арбітражних судах є наступні судові ланки: основна ланка - арбітражні суди суб'єктів РФ; середня ланка - арбітражні суди апеляційної та касаційної інстанцій; вища ланка - Вищий Арбітражний Суд РФ.

Суди також поділяються за инстанционному ознакою в залежності від того, який вид діяльності вони здійснюють. При розгляді цивільних, кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення виділяються суди різних інстанцій.

Судова інстанція - це суд, який виконує певну функцію, пов'язану з розглядом та вирішенням справ (розгляд справи по суті або перевірка законності і обґрунтованості рішення, винесеного іншим судовим органом). Процесуальним законодавством виділяються суди першої, другої і наглядової інстанцій.

Судом першої інстанції називають суд, який приймає рішення по суті справи, яка перебуває в його провадженні. В якості судів першої інстанції в залежності від категорій цивільних або кримінальних справ можуть виступати мировий суддя, районний суд, суд суб'єкта РФ, а також відповідні військові суди. В арбітражному процесі судом першої інстанції є арбітражний суд суб'єкта РФ. Справи про адміністративні правопорушення в якості суду першої інстанції розглядає світовий суддя.

Суди другої інстанції являють собою судові органи, які перевіряють за скаргами зацікавлених осіб або за поданням прокурора про законність та обґрунтованість судових рішень, що не набрали і набрали законної сили.

У судах загальної юрисдикції, що діють як судів другої інстанції, здійснюється апеляційне та касаційне провадження.

В апеляційному порядку розглядаються цивільні і кримінальні справи, якщо рішення, винесені за ним судом першої інстанції, ще не вступили в законну силу. Сутність апеляційного провадження полягає в тому, що відбувається повторне дослідження доказів, і нове рішення по справі може істотно відрізнятися від початкового.

На відміну від апеляційного, у касаційному провадженні відбувається перегляд рішень у цивільних або кримінальних справах, які вже вступили в законну силу. В якості суду касаційної інстанції виступають судові органи, які є вищестоящими по відношенню до суду апеляційної інстанції. Наприклад, якщо кримінальну справу розглянуто у першій інстанції районним судом, то в якості суду апеляційної інстанції буде виступати Судова колегія по кримінальних справах суду суб'єкта РФ, а в якості суду касаційної інстанції - президія суду суб'єкта РФ.

Що стосується арбітражного процесу, то у відповідності зі ст. 33.1 Федерального конституційного закону "Про арбітражних судах в Російській Федерації" арбітражні апеляційні суди є органами але перевірці в апеляційній інстанції законності і обгрунтованості судових актів арбітражних судів суб'єктів РФ, прийнятих ними в першій інстанції. Всього в Росії утворені 20 арбітражних апеляційних судів, кожен з яких здійснює перевірку судових актів, прийнятих арбітражними судами декількох суб'єктів РФ.

У ст. 24 цього ж акту зазначено, що касаційною інстанцією в арбітражному процесі виступають федеральні арбітражні суди округів (територія РФ умовно розділена на 10 таких округів). Вони є судами з перевірки в касаційній інстанції законності вступили в законну силу судових актів арбітражних судів суб'єктів РФ і арбітражних апеляційних судів.

Наглядову інстанцію утворюють вищі судові органи - Верховний Суд РФ і Вищий Арбітражний Суд РФ. Президії даних судів перевіряють в порядку нагляду вступили в законну силу судові акти всіх інших судів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СУДОВА СИСТЕМА РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Система і структура органів прокуратури Російської Федерації
Судова влада в Російській Федерації
Банківська система Російської Федерації
Платіжна система Російської Федерації
ВІДРОДЖЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ І СТАНОВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ (1991-2012 рр..)
Система державної служби Російської Федерації
Арбітражні суди, їх місце і роль у судовій системі Російської Федерації
СИСТЕМА ПРОКУРАТУРИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ. ПРИНЦИПИ ЇЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ДІЯЛЬНОСТІ
Банківська система Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси