Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Екологічне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Федеральний екологічне законодавство

Особливістю федерального екологічного законодавства є те, що в його складі є достатньо велика кількість власне законів, яких в даний час за різними оцінками діє близько п'ятдесяти.

При цьому слід зазначити, що більшість законодавчих актів є регулятивними, тобто створюють правові основи реалізації того чи іншого процесу в екологічній сфері. До їх числа можна віднести, наприклад, федеральні закони від 24.06.1998 № 89-ФЗ "Про відходи виробництва та споживання" та гідрометеорологічній службі. Однак для повноцінного застосування таких законодавчих актів вимагається в більшості випадків прийняття підзаконних актів на рівні Уряду РФ, рідше - федеральних органів виконавчої влади, а також органів державної влади суб'єктів РФ і навіть муніципальних органів. Так, Законом про відходи виробництва і споживання прямо передбачено прийняття восьми постанов Уряду РФ, предметно регламентують окремі процедури, а Законом про гідрометеорологічній службі - семи.

Постанови Уряду РФ становлять сьогодні найчисленнішу групу правових актів на федеральному рівні, їх налічується кілька сотень. Однак всі ці постанови мають залежний характер, оскільки їх видання прямо передбачено тим або іншим законом.

Слід зазначити ненормативні законодавчі акти, що стосуються конкретного питання, наприклад Федеральний закон від 20.11.1999 № 198-ФЗ "Про ділянках надр, право користування якими може бути надано на умовах розподілу продукції". Всього станом на 1 серпня 2006 р. набула чинності 17 аналогічних законодавчих актів. До цієї ж групи можна віднести і федеральні закони, що ратифікують акти міжнародного права, зокрема, Федеральним законом від 04.11.1994 № 34-ФЗ ратифікована Рамкова конвенція ООН про зміну клімату.

На цьому фоні виділяються правові акти Президента РФ, які в екологічному законодавстві вкрай нечисленні і носять самостійний характер в силу особливого статусу глави держави. В якості прикладу можна назвати укази Президента РФ від 04.02.1994 № 236 "Про державну стратегії Російської Федерації з охорони навколишнього середовища і забезпечення сталого розвитку" та від 01.04.1996 № 440 "Про Концепції переходу Російської Федерації до стійкого розвитку".

Що стосується правових актів федеральних органів виконавчої влади, то особливу увагу слід приділяти лише тим з них, чиє застосування зачіпає права і законні інтереси фізичних і юридичних осіб, а отже, в силу Указу Президента РФ від 23.05.1996 № 763 "Про порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Російської Федерації, Уряду Російської Федерації і нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади" підлягають реєстрації в Міністерстві юстиції РФ і опублікуванню в РГ. Видання таких правових актів передбачається або безпосередньо в законах, або в прийнятих в їх розвиток постановах Уряду РФ. Прикладами є накази Госкомэкологии Росії від 16.05.2000 № 372 "Про затвердження Положення про оцінку впливу запланованій господарської та іншої діяльності на навколишнє середовище в Російській Федерації" і Мінсільгоспу Росії від 26.06.2000 № 569 "Про затвердження Положення про порядок видачі довгострокових ліцензій".

Регіональне екологічне законодавство

Оскільки ст. 72 Конституції відносить питання правового регулювання у сфері природокористування, охорони навколишнього середовища і забезпечення екологічної безопасности1 до спільного ведення Росії і її суб'єктів, регіони також видають (приймають) законодавчі та підзаконні правові акти у розглянутій сфері.

В останні роки цей процес помітно активізувався, що зумовлено як підвищенням правової грамотності регіональних органів влади, так і усвідомленням необхідності забезпечити право проживають на відповідній території громадян на сприятливе навколишнє середовище та збереження природи.

Мова йде про нормотворчості, що має метою:

більш предметне розкриття правових інститутів, вузько викладених на федеральному рівні і не враховують специфіку охорони навколишнього середовища і природокористування конкретного регіону;

доповнення змісту правового інституту у разі, прямо допускається федеральним законодавством. Так, ст. 2 Закону про особливо охоронюваних природних територіях, перераховуючи види особливо охоронюваних природних територій, уповноважує суб'єктів РФ на створення інших видів таких об'єктів охорони навколишнього середовища.

Частина 5 ст. 76 Конституції встановлює, що закони та інші нормативні правові акти суб'єктів РФ не можуть суперечити федеральним законам, прийнятим з предметів спільного ведення Росії і її суб'єктів. У той же час необхідно враховувати, що окремі групи суспільних відносин не завжди своєчасно знаходять правову регламентацію на федеральному рівні або ж федеральні органи не вважають за необхідне приймати (видавати) правові акти з питань, що не мають актуальності в масштабах країни. У подібних випадках регіони ліквідують правовий вакуум шляхом прийняття власних законів і підзаконних актів, які мають пряму дію до тих пір, поки на федеральному рівні не з'явиться відповідний правовий регулятор, по-іншому викладає зміст конкретного поведінки учасників екологічних правовідносин.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Джерела екологічного права. Система екологічного законодавства
Синергізм федерального і регіонального законодавства
Федеральна служба з екологічного, технологічного і атомного нагляду (Ростехнагляд)
Федеральна служба по екологічному, технологічному і атомному нагляду
Перспективи розвитку екологічного законодавства
Синергізм федерального і регіонального законодавства
Джерела екологічного права. Система екологічного законодавства
Перспективи розвитку екологічного законодавства
Екологічна освіта
Теоретичні основи дисципліни "Регіональна економіка"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси