Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характеристика термінів, пов'язаних з поняттям "конкурентоспроможність товарів і послуг"

Конкурентна перевага товару - характеристика, що показує перевагу даного товару над товарами-конкурентами в задоволенні потреби набувача. Перевага може виражатися безпосередньо у вигляді критерію конкурентоспроможності або в опосередкованій формі - через фактори: поліпшену упаковку, сировину, технологію та ін.

Рейтинг (від англ. rating) - це індивідуальний числовий показник оцінки популярності, авторитету якоїсь особи, організації, групи, їх діяльності, програм. Він виводиться на основі підсумків будь-якого голосування, соціологічних опитувань, анкет.

Вперше рейтингову оцінку почали практикувати в ХІХ ст. у США у зв'язку з необхідністю відрізняти надійні та прибуткові компанії від кримінальних. В області оцінки країн, компаній, банків найбільш відомі, тобто мають багаторічну практику і бездоганну репутацію, три міжнародних рейтингових агентства: Moody's Investors Service, Fitch IBCA і Standard poor's Corp.. Перше з них в Росії представлено партнером - агентством РА "Інтерфакс". Клієнти агентств платять за присвоєння їм рейтингу, вони ж вирішують, публікувати результати чи ні.

Формування конкурентоспроможності - це встановлення, забезпечення і підтримка необхідного рівня конкурентноздатності товару на всіх етапах його створення і просування до споживача. Так, для забезпечення необхідної якості товарів здійснюють вплив на виробничі (сировина, конструкцію, рецептуру, технологію), збутові (умови транспортування, зберігання), сервісні (дегустацію товару та іншу допомогу в його виборі, установка виробу вдома) фактори. Для забезпечення необхідного рівня ціни товару впливають також на виробничі, збутові (вибір транспортного засобу, числа посередницьких організацій) і сервісні (умови реалізації і технічного обслуговування) фактори. Виявляються при оцінці конкурентноздатності відхилення (у негативну сторону) від товарів-конкурентів спонукують виготовлювача (продавця) здійснювати коригувальні дії, тобто впливати на фактори з метою поліпшення значення критеріїв.

Забезпечення конкурентоспроможності - сукупність дій, спрямованих на попередження зниження заданого рівня конкурентоспроможності.

Методи забезпечення конкурентоспроможності - це сукупність прийомів, спрямованих на забезпечення конкурентоспроможності.

Розглянуті вище визначення термінів представлені в глосарії.

Об'єкти оцінки конкурентоспроможності продукції

Поняття про об'єкти оцінки

Різноманітні об'єкти оцінки конкурентоспроможності можна упорядкувати методом класифікації. Класифікація товарів і послуг представлена в навчальній літературі та офіційних документах - загальноросійських класифікаторах техніко-економічної та соціальної інформації (ОКТЭСИ). Розглянемо класифікацію продукції, що є предметом поставки відповідно до Загальноросійським класифікатором промислової і сільськогосподарської продукції (ОКП).

ОКП систематизує всю товарну продукцію у вигляді класифікаційних угруповань та конкретних найменувань продукції і складається з класифікаційної (К-ОКП) та асортиментної (А-ОКП) частин. Класифікаційна частина являє звід найменувань і кодів продукції, виділених за загальними ознаками (галузь виробництва, сировину, призначення тощо) - клас - підклас - група - підгрупа - вид. Асортиментна частина являє звід найменувань і кодів продукції, виділених за приватним ознаками (розмір, ємність тощо) - марки, артикули та інші різновиди.

Для прикладу розглянемо окремі позиції у вигляді кодів класифікаційних угруповань продуктів (марок, артикулів тощо) - деталізовані класу 54 - продукції целюлозно-паперової промисловості:

54.6 (підклас) - зошити шкільні, шпалери і паперово-білові товари;

54.63 (група) - паперово-білові товари;

54.631 (підгрупа) - зошити та щоденники шкільні;

54.631 (вид) - зошити для письма олівцем;

54.631400001 (різновид) - зошити для письма олівцем, обкладинка обрізний, цільно-паперовий блок з паперу друкарської крейдованому обсяг 48 л, розмір 144x203 мм.

Належність товару до тієї чи іншої категорії визначається використовуваним типом класифікатора. Так, за ОКП хлібобулочні вироби відносяться до підкласу продукції, за товарним класифікатором торговельного підприємства можуть бути віднесені до групи продукції.

В літературі з проблем конкурентоспроможності продукції, маркетингу оперують також сукупностями товарів більш укрупненими, ніж клас товару - товарами певного роду. Це товари нерідко різні за своєю матеріальною природою, призначені для виконання певної функції.

Сукупності товарів (послуг) у вигляді роду - класу - виду є укрупненими об'єктами, а у вигляді різновидів - деталізованими об'єктами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
КРИТЕРІЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
Оцінка конкурентоспроможності продукції
Оцінка конкурентоспроможності продукції
Суб'єкти оцінки конкурентоспроможності продукції
Предмет, об'єкт і суб'єкт оцінки
Обов'язковість проведення оцінки вартості об'єкта
Основні поняття і принципи оцінки надійності та безпеки у процесах функціонування об'єкта та життєдіяльності людини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси