Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Податки і оподаткування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Порядок сплати акцизів

При обчисленні суми акцизу і перерахування се в бюджет, необхідно враховувати встановлені податкові відрахування.

Сума акцизу, що підлягає сплаті в бюджет, визначається наступним чином.

При операціях з реалізації (передачі) підакцизних товарів підлягає сплаті сума акцизу обчислюється за підсумками кожного податкового періоду за формулою

А = ОСА - НВ,

де А - сума акцизу, що підлягає сплаті; ЗСА - загальна сума акцизу; НВ - податкові відрахування.

Якщо за підсумками податкового періоду сума податкових відрахувань перевищує загальну суму акцизу, платник податків акциз не сплачує. Сума перевищення податкових вирахувань над сумою акцизу підлягає заліку в рахунок майбутніх платежів по акцизу.

Акциз по реалізованим у минулому податковому періоді (календарному місяці) етилового та коньячному спирті, підакцизної алкогольної та спиртовмісної продукції, необхідно сплатити не пізніше 25-го числа місяця, наступного за звітним. Акциз сплачується за місцем нахождеимя того підрозділу організації, у якому здійснюється виробництво зазначених підакцизних товарів.

Строк для подання податкових декларацій за акцизами - не пізніше 25-го числа місяця, наступного за звітним місяцем. Платники податків, які не відносяться до категорії найбільших, подають декларації за акцизами в податкові органи за місцем знаходження підрозділів, в яких здійснюється виробництво підакцизних товарів. Платники податків, що належать до категорії найбільших, подають декларації по акцизах за всіма підрозділами, що здійснюють виробництво підакцизних товарів, в податковий орган за місцем постановки на облік в якості найбільшого платника податків.

Виробники етилового або коньячного спирту в декларації по акцизах вказують відомості за минулий податковий період (календарний місяць) про обсяги етилового або коньячного спирту, реалізованого кожному покупцеві або переданого структурному підрозділу, що здійснює виробництво підакцизної алкогольної або спиртовмісної продукції.

Виробники алкогольної або спиртовмісної продукції (за винятком спиртовмісної парфюмерно-косметичної продукції в металевій аерозольній упаковці і спиртовмісної продукції побутової хімії в металевій аерозольній упаковці) в декларації за акцизами вказують відомості за минулий податковий період (календарний місяць) про обсяги етилового та коньячного спирту, придбаних у кожного продавця.

Авансовий платіж акцизу сплачується не пізніше 15-го числа поточного податкового періоду виходячи із загального обсягу спирту етилового або коньячного, закупівля яких виробниками підакцизної алкогольної та спиртовмісної продукції буде здійснюватися в податковому періоді, наступному за поточним податковим періодом. Однак при поданні банківської гарантії платники податку звільняються від сплати авансового платежу акцизу.

Особливості сплати акцизів при експорті підакцизних товарів

При одночасному дотриманні певних умов операції з вивезення підакцизних товарів за межі території РФ у режимі експорту звільняються від сплати акцизів. Право на звільнення від сплати акцизів при вивезенні підакцизних товарів є тільки у виробника цих товарів. Це право зберігається за платником податку і в тому разі, якщо вивезення товарів за межі території РФ здійснюється за дорученням платника податку іншою особою на підставі договору комісії, договору доручення або агентського договору. Звільнення від сплати акцизів надається тільки за умови ведення платником податків окремого обліку операцій з реалізації підакцизних товарів, що підлягають звільненню від акцизу.

Операції з експорту підакцизних товарів, за винятком експорту в держави - члени Митного союзу, звільняються від сплати акцизів, якщо платник податку подав до податкового органу поручительство банку або банківську гарантію. Державами - учасниками Митного союзу є Республіка Білорусь, Республіка Казахстан та Російська Федерація.

Поручительство банку (банківська гарантія) має передбачати обов'язок банку сплатити суму акцизу та відповідні пені у разі, якщо платник податків не надасть у встановлений строк в податковий орган але місцем обліку документи, що підтверджують факт експорту підакцизних товарів, і не сплатить суму акцизу і пенею. Перелік таких документів наведено у п. 7 ст. 198 НК РФ.

Документи, що підтверджують факт вивезення підакцизних товарів за межі РФ в режимі експорту, платник податків зобов'язаний подати в податковий орган за місцем обліку протягом 180 календарних днів із дня реалізації даних товарів.

Якщо таке поручительство банку (банківська гарантія) відсутня, то при експорті підакцизних товарів платнику податку потрібно сплатити акциз в загальновстановленому порядку. Згодом, після того як платник акцизів представить в податковий орган документи, що підтверджують факт експорту підакцизних товарів, сплачена сума акцизу йому має бути повернена.

При експорті підакцизних товарів з території РФ в держави - члени Митного союзу також застосовується звільнення від сплати акцизів. Причому для отримання зазначеного звільнення не вимагається ні поруки банку, ні банківської гарантії. Щоб підтвердити обгрунтованість звільнення від сплати акцизів, платник податків представляє в податкові органи документи, передбачені п. 2 ст. 1 Протоколу від 11 грудня 2009 р. "Про порядок справляння непрямих податків і механізм контролю за їх сплатою при експорті та імпорті товарів у Митному союзі". Ці документи необхідно подати в податковий орган протягом 180 календарних днів з дати відвантаження (передачі) підакцизних товарів.

Якщо платник податку не подасть документи в установлений термін, то він зобов'язаний сплатити суму акцизу за податковий період, на який припадає дата відвантаження підакцизних товарів. Крім того, за цей податковий період платник податків повинен подати уточнену декларацію за акцизами.

Припустимо, платник податків не представив зазначені документи у встановлений термін. У цьому випадку він зобов'язаний сплатити до бюджету суму акцизу за той податковий період, на який припадає дата відвантаження підакцизних товарів. Крім того, платник податків повинен подати уточнену декларацію по акцизах за той податковий період, на який припадає дата відвантаження підакцизних товарів.

В цілях обчислення акцизів по підакцизним товарам, виготовлених з власної сировини, датою відвантаження товарів визнається дата першого за часом складання первинного бухгалтерського (облікового) документа, оформленого на покупця (отримувача) товарів, а по підакцизним товарам, виробленим з давальницької сировини, - дата підписання акта прийому-передачі підакцизних товарів.

Якщо надалі платник податків все-таки представить документи, що підтверджують факт вивезення підакцизних товарів в держави - члени Митного союзу, сплачені суми акцизів, що підлягають поверненню (відшкодуванню) платнику податків. Максимальний термін, протягом якого можна пред'явити зазначені документи, - три роки з дня виникнення зобов'язання по сплаті акцизів.

Після того як платник податків представить в податковий орган документи, що підтверджують факт експорту, і податковий орган ухвалить відповідне рішення, сума акцизу по реалізованій на експорт підакцизної алкогольної або спиртовмісної продукції, сплачена до бюджету, підлягає відшкодуванню платнику податку у встановленому порядку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Податковий період та порядок сплати акцизу
Порядок обчислення і сплати податку до бюджету
Терміни і порядок сплати податку
Порядок звільнення від сплати авансового платежу
Порядок обчислення і сплати акцизів в митній справі
Податкова база при ввезенні підакцизних товарів на митну територію РФ
Особливості оподаткування акцизами окремих операцій, здійснюваних в комерційній діяльності
Акцизи
Порядок обчислення і сплати акцизів в митній справі
Податковий період та порядок сплати акцизу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси