Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інформаційна стратегія: виклик і колапс

Пропаганда власного способу життя і дискредитація системи цінностей супротивника включають механізми саморуйнування м'яко і непомітно. Інформаційна стратегія може бути представлена у вигляді наступного алгоритму:

1) дискредитація всіх основних атрибутів суспільного устрою - виведення з ладу системи управління;

2) включення механізмів економічного саморуйнування - створення системи економічного управління через міжнародні інститути і фінансові програми "допомоги";

3) перепрограмування населення на новий спосіб життя з допомогою пропаганди нової системи цінностей - масована пропаганда через ЗМІ;

4) підтримка будь-яких опозиційних рухів, підкуп еліти - розкол населення на ворогуючі групи, стан хаосу і громадянської війни;

5) маскування способу агресора як безкорисливого "рятівника країни від виразок і вад колишнього тоталітарного способу життя".

Таким чином, найважливішим принципом ведення інформаційної війни є прагнення агресора безперервно розширювати контрольоване інформаційний простір, діючи в обхід сформованих моральних норм і правил, свідомо порушуючи всі соціальні обмеження розмиваючи моральні установки. При цьому ЗМІ концентрують увагу на одіозних факти, оприлюднюють конфіденційні відомості з особистого життя публічних політиків, ведуть скандальні "розслідування", свідомо фальсифікуючи інформацію, смакуючи пікантні подробиці. Завдання полягає в тому, щоб активізувати підкіркові шари людського мозку, включивши механізм маніпулювання почуттями та емоціями людей, що є основою управління психологією натовпу.

Одночасно стратегія інформаційної війни передбачає організацію опору інформаційних дій противника, включаючи жорсткий заборона на поширення альтернативної інформації. Відомо, наприклад, що під час військових дій США та їх союзників в Афганістані та Іраку експедиційне командування, щоб не допустити витоку інформації з поля бою, суворо контролювала інформаційні потоки і навіть піддавав бомбардуванням міжнародну арабоязычную телекомпанії "Аль-Джазіра", яка вела антиамериканську пропаганду.

Сьогодні в США офіційно проголошено курс на підготовку до ведення інформаційних війн. Відомі військові експерти з Університету ВПС США Дж. Стейн, Р. Шафрански вирішальну роль в майбутньому конфлікті відводять стратегічного інформаційного домінування, а не переважно у традиційних засобах ведення війни. Під стратегічним інформаційним домінуванням автори розуміють створення таких умов, в яких дії противника в кінцевому рахунку неминуче виявляться вигідними домінуючою стороні або будуть спрямовані па обслуговування її інтересів. Відповідно, інформаційні технології розглядаються сьогодні тільки як засіб, що забезпечує досягнення такого роду домінування.

Провідний американський теоретик інформаційних воєн Мартін Лібікі вважає, що інтегрована інформаційна система, що складається з мережі космічних супутників стеження, наземних, повітряних і морських датчиків, дозволить контролювати будь-яку військову активність на планеті, а, виходить, і своєчасно застосовувати превентивні заходи проти агресора. Такого роду операції стримування, що спираються на сучасні технології, зможуть примусити супротивника відмовитися від своїх планів, при цьому він може навіть не здогадуватися про те, що проти нього було застосовано яку-небудь зброю.

Як зазначають російські військові експерти, найважливішою складовою частиною інформаційної стратегії США є панування в "морі інформації" і в космосі. Одне з ключових напрямків сучасної американської воєнної політики полягає в забезпеченні інформаційно-космічного домінування США, що передбачає:

1) забезпечення свободи дій США в інформаційному і космічному просторі;

2) створення надпотужного закритого космічного Інтернету;

3) запобігання порушення його роботи іншими країнами (створення системи захисту йде через космос інформаційного трафіку).

Американське лідерство в інформаційно-космічній сфері спирається на три постулати:

1. Хто контролює космос і підводні кабелі в океані, той контролює інформаційний трафік.

2. Хто контролює інформаційний трафік, той контролює стан міжнародної обстановки і міжнародні фінанси.

3. Хто контролює міжнародні фінанси, той контролює все інше.

У 2009 р. міністр оборони США Роберт Гейтс опублікував меморандум, в якому йшлося про створення нового військового кіберкомандування (Air Force Cyber Command - AFCYBER). Саме на нього у США покладено відповідальність за захист військових комп'ютерних мереж і проведення наступальних кібероперацій проти ворожих сил. В перелік функцій нового командування входить захист не тільки військових, але й цивільних інформаційних мереж. Серед актуальних напрямків забезпечення інформаційного домінування США можна виділити подальший розвиток надпотужних комп'ютерів (суперкомп'ютерів) і високоефективних комунікаційних мережевих технологій (у тому числі так званих Grid-технологій ).

Російські експерти вважають, що особливої уваги заслуговує один з самих амбітних проектів США -Глобальна інформаційна сітка, ГІР (англ. Global Information Grid - GIG), який покликаний відігравати ключову роль в реалізації стратегії інформаційного переважання США. ГІР створюється в інтересах не тільки Пентагону, але і розвідувального співтовариства США в цілому. Вона повинна буде забезпечити всім військовим базам і бойових платформ (кораблів, літаків, наземної техніки) доступ до єдиних інформаційних ресурсів у місцях їх тимчасової дислокації (де б вона не була). При цьому потрібно розробити стандартні комунікаційні інтерфейси для членів НАТО та інших союзників США. Планується, що до ГІР будуть вбудовані і діючі в даний час комунікаційні системи військового призначення, такі як військова система передачі даних (DMC), глобальна система командування і управління (СССБ) і глобальна система підтримки командування (СС55).

Колишній заступник начальника Генерального штабу Збройних сил РФ А. А. Ноговіцин, оцінюючи сучасну американську концепцію інформаційної війни, заявив, що "більшість розвинених держав, що стали на шлях впровадження нових інформаційних технологій, вже усвідомило той факт, що застосування інформаційного зброї є фактор прихованого військово-політичного та економічного тиску шляхом впливу на інформаційну інфраструктуру і інформаційну сферу в цілому, отримання переваг і забезпечення своїх інтересів в матеріальній сфері без відкритого оголошення війни".

Крім активно розвитку технологічної складової інформаційних війн США приділяють велику увагу їх ідеологічної складової. Ідеологічне протиборство сьогодні розгортається переважно в інтернет-просторі, де посилюється антиросійська пропаганда.

"Антиросійська і антиросійська пропаганда намагається піднести Росію світу як жорстока тоталітарна держава, де немає свободи і люди спиваються. На нас вішають страшну маску і нас починають цуратися. Ми ж знаємо, що це брехня і говоримо, хто поширює про нас неправду, - це Америка!"

Інтернет буквально тоне в різного роду інформації, метою якої є явна дискредитація Росії.

"На різних сайтах в Інтернеті безліч цитат, які нібито належать відомим російським діячам, в яких принижується гідність і розумові здібності російського народу. <...> Відправною точкою поширення лжецитатника є тбіліський проурядовий сайт Відомо, що масове вкидання лжецитат відомих росіян в Інтернет, був проведений за місяць до запланованої військової інтервенції грузинської армії на територію Абхазії і Південної Осетії в якості інформаційного забезпечення події".

Таким чином, сучасна стратегія інформаційної війни об'єднує новітні інформаційні технології з масованою пропагандою, що покликане забезпечити інформаційне домінування як найважливіший стратегічний ресурс.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інформаційна війна: стратегія і тактика віртуальних битв
Стратегія "зняття вершків"
Директивна стратегія
Розробка найбільш ефективних шляхів реалізації стратегічних цілей інвестиційної діяльності
Стратегічний управлінський аналіз
Стратегії скорочення виробничих витрат
Філософія перед викликами майбутнього
СТРАТЕГІЇ ЗРОСТАННЯ
Аналіз віддачі від стратегії
Стратегії скорочення витрат (економії)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси