Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дороманское мистецтво

У 410 р. Рим був розгромлений вестготами, що осіли потім на Піренейському півострові, більша частина якого невдовзі була завойована арабами. У 493 р. в Італії заснували королівство остготи, зробивши центром Равенну. У 555 р. остготское королівство було зруйноване Візантією. Після відходу римських легіонів з Британії місцеве населення кельтів завоювали германські племена англів і саксів. Скандинавію заселили войовничі нормани, які в XI ст. ввійшли також і в Англії. На території Галлії в V ст. утворилася держава франків. У 800 р. король франків Карл Великий (742-814, франкський король (з 768) коронувався у Римі-виникла перша середньовічна імперія.

З неї і на її основі виділилися згодом Франція, Німеччина, пізніше Італія (див. нижче).

З кризою античного світу відбулося витіснення світського життєрадісного світогляду Античності, що мала прямі наслідки в мистецтві. Варвари переосмислювали християнські сюжети і саме християнство в дусі своїх первісних міфів. Місцеве мистецтво мало міцні народні основи. Визначальним для нього було насамперед декоративно-орнаментальне начало, в якому панівною була абстрактна "звірина" орнаментика.

Королівство франків. Дороманское мистецтво значно менше пов'язано з Античністю, ніж ранньохристиянське. В епоху франкської династії Меровінгів на території Галлії, в центральних областях Рейну на руїнах античності: римських фортець, цирків, базилік в суміші з готськими шатрами - виникав новий майбутній романський архітектурний стиль, головними рисами якого на цьому етапі були простота, міць і сила.

Перші споруди варварів свідчать про занепад будівельної техніки, забутті римського інженерного мистецтва. Так, не вміючи розрахувати купол, будівельники вже згадуваній гробниці остготського короля Теодоріха в Равенні (близько 530) створюють перекриття з величезного каменю, выдолбленного зразок купола. Християнізація Європи веде до інтенсивного будівництва церков. Це все той же тип базиліки, але трансепт зрушать від апсиди, надаючи плану церкви форму латинського хреста, що було викликане ускладненням богослужіння і збільшенням кількості духовних осіб, зайнятих у відправленні служби. Повністю в базиліках зникає атріум - спадщина Античності; раніше окремо стоїть дзвіниця зливається з будівлею і часто поміщається на перехресті нефа і трансепта. Зустрічається і храм типу ротонди. Нерідко використовуються старі античні колони різних ордерів - упереміш.

Від VI-VIII ст. збереглися твори прикладного мистецтва: ювелірні вироби, начиння побутова, частіше церковна. Яскраві фарби і дорогоцінні матеріали - характерні риси творів мистецтва раннього Середньовіччя. Цей період - царство орнаменту. Всяка вільна поверхня: портали соборів, вівтарні перепони, дерев'яні лави і крісла, церковне начиння - прикрашена динамічним візерунком із стрічок, спіралей, голів і лап фантастичних тварин і птахів.

Але особливого розквіту орнамент досяг в рукописних книгах, де самі букви стали схожими на орнамент. Заголовна літера, ініціал, розросталася в цілу картину, замінивши собою мініатюру. Яскраві фарби, химерний візерунок, оклад з металу, слонової кістки, коштовного каміння, емалі перетворювали середньовічний рукопис у коштовність. Переписування книг було важкою справою, цим займалися здебільшого ченці в спеціальних майстернях - скрипторіях (від лат. scriptorius - писальний). Особливо славилися скрипторії французьких, англійських та ірландських монастирів. Французькі рукописи в основному прикрашені изоморфическими ініціалами: заголовною буквою у вигляді стилізованої птиці, риби, фантастичної тварини. На полях часті малюнки християнських символів: хрест, голуб і т. д. Англо-ірландські рукописи заповнює плетінка, мотиви якої сягають до дохристиянського часу, коли вони мали магічне значення. Зустрічаються фігури Христа, святих, але вони завжди геометрнзированных форм, в обрамленні все тієї ж улюбленою плетінки. Тварини при всій стилізації зберігають дивовижну життєздатність, правдоподібність (наприклад, Євангеліє з Дурроу, ок. 670, Дублін, Трініті-коледж; Євангеліє з Эхтернаха, VIII ст., Париж, Національна бібліотека).

Монументальний живопис та скульптура у VI-VIII ст. розвитку не отримали. В збереженій ж різьбленні по каменю спостерігається повний розрив з класичним мистецтвом давнину. Рідкісні фігури большеголовы і приземисті. Частіше ж це різьблення зі стилізованим візерунком з фігур звіра чи птаха, обплетених ременями (різьблення дерев'яних прикрас корабля, знайденого в Озеберге близько Осло, IX-X ст.)

"Каролінгське Відродження". У дороманском мистецтві був період, відзначений впливом Античності - час Каролінгської імперії (кінець VIII - перша половина IX ст.), названої так по імені імператора франків Карла Великого, який об'єднав величезні землі сучасної Франції, Німеччини, Італії, Іспанії і з 800 р. короновавшегося як імператор римлян. Походи на Рим, завоювання

Равенни, звичайно, познайомили франків з мистецтвом Стародавнього Риму і ранньохристиянським мистецтвом. Виникли твори мистецтва, що мають безсумнівні сліди впливу Античності або, краще сказати, наслідування їй. Его, наприклад, центричного типу (восьмикутник, укладений в 16-тиугольник) палацова капела в Аахені (майстер Ейд з Меца, ок. 796-805), виконана за прикладом церкви Святого Віталія в Равенні (VI ст.). Для її декору використовували облицювальні матеріали палацу Теодоріха (початок VI ст.).

При Карлі Великому особливого розвитку досягло монастирське будівництво. Як правило, монастирі являли собою складний архітектурний комплекс, центром якого була базиліка з ризницею при ній і бібліотекою з скрипторием. Зовнішнє оздоблення монастирських церков було дуже скромним (плитки різних відтінків в облицюванні, іноді різьблені капітелі колон), усередині ж стіни розписувалися фресками або покривалися мозаїкою.

Монументальна живопис в IX ст. була на високому щаблі розвитку, але пам'ятників збереглося дуже небагато. Зокрема, це фрески церкви Святого Іоанна в Мюнстері, що дають уявлення про розташування сюжетів: "Христос у славі" і "Вознесіння" поміщалися в апсиді; на стінах нефів - сцени зі Священного Писання, на західній стіні - "Страшний суд". Вплив пізньоантичної художньої культури позначалося в наявності фонів із зображенням класичної архітектури, в більш або менш правильних пропорціях фігур, їх світлотіньовий моделюванні, в природності поз і рухів. Експресивність ж, напруженість оповіді - це нові риси, властиві західноєвропейському Середньовіччю.

Капела в Аахені. Німеччина

Капела в Аахені. Інтер'єр

Особливої уваги заслуговує каролингская рукописна книга, у якій з чисто декоративним принципом прикраси поєднується ілюстративний. На цих мініатюрах рукописів постають величні мужі в античних тогах з книгою в руках. У Каролінгської імперії навіть виникло кілька великих центрів виготовлення книг, з'явилися окремі школи - годескалька, реймская, турська - кожна зі своїми особливостями та характерними для неї пам'ятками.

Часом великих лих для Європи став X ст. Із Скандинавії у Західну Європу рушили нормани, зі сходу - угорці, від Середземномор'я - араби. Культурне життя жевріло лише на околицях, в Іспанії і Англії. Книга залишається єдиним пам'ятником культури цього часу. Знаменно, що найпопулярнішою книгою стає Апокаліпсис - Одкровення Святого Іоанна, передвіщає загибель людству за його гріхи.

"Священна Римська імперія". В кінці X ст. на перший план в Центральній Європі виступає Німеччина. В 962 р. король Оттон I коронуется у Римі, поклавши початок "Священній Римській імперії германської нації". На підкорених землях східної Німеччини, Саксонії, в цей період інтенсивно будуються суворі і неприступні монастирі. Їх церкви хоча й зберігають вже відомий базилікальний тип, але більш прості по формі, ніж каролінгські, чіткими за обсягом, позбавлені зовнішнього декору. У центрі Гарцу, в Гернроде, і донині стоїть у своїй суворої первозданній красі церква Святого Киріака (X - початок XI ст.).

Фрески цього періоду також збереглися тільки у фрагментах. Але і по них можна судити про живопису великого внутрішнього напруження й схвильованості. У мініатюрі німецьких книг цього часу превалюють графічність, площинність, холодні локальні кольори; пейзаж зведений до мінімуму, переважає золотий фон, експресивність почуттів доведена до межі (рукописи школи Рейхенау; див. мініатюру "Імператор Оттон III на троні" на кольоровий вставлення).

Святий Петро бере ключі. Мініатюра Книги євангельських читань Генріха II. Мюнхен, Державна бібліотека

Але навіть серед цих сцен яскраво вираженого спіритуалістичного характеру виразно проступає в німецьких мініатюрах народна струмінь: декор вплітаються чудовиська, забавні фантастичні фігурки. Ті ж народні риси простежуються в предметах прикладного мистецтва: вироби з бронзи, дерева, стуку, у рельєфах, різьблення із слонової кістки, творах виїмчастою (пізніше перегородчастої) емалі, в куванні заліза (решітки, огорожі, замки, обкуття скринь та ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Морфологія і семіотика мистецтва
Історія російського образотворчого мистецтва
Мистецтво Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси