Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Острівний світ Півдня Азії в період колоніалізму

Колонізація всій цій частині Азії була основною метою європейців з епохи Великих географічних відкриттів, так як саме тут, у країнах південних морів, вирощувалися ті самі екзотичні продукти, насамперед прянощі, прагнення заволодіти якими було стимулом для колонізаторів. Доля країн острівного світу, від Цейлону до Філіппін, незважаючи на різницю в умовах та рівні життя місцевого населення, ступеня економічного розвитку, була у відомому сенсі загальної, однотипною. Всі вони дуже рано почали перетворюватися в колонії, стали об'єктом запеклої політичної боротьби, внутрішніх негараздів, колоніальної експансії, часом нееквівалентного обміну. Багаті ресурси, джерелом яких була щедра природа, ставилися на службу колонізаторам. Для них насамперед - під контролем і за допомогою місцевих контрагентів, а пізніше компрадорів і привілейованої верстви місцевих управителів - вирощувались необхідні продукти. Дешеву працю місцевого населення, заснований як на звичних традиційних принципах, так і на капіталістичних плантаційних формах примусового його використання, гарантував європейським колонізаторам високі прибутки. І цей рівень гарантованого прибутку в поєднанні з рядом інших обставин, не в останню чергу з особливостями способу життя в тропіках, істотно уповільнював розвиток колонізувати острівного світу.

Якщо в Британської Індії щонайменше, з XIX ст. була помітна певна внутрішня трансформація - вихід на передній план промислового освоєння країни, включаючи будівництво великих підприємств і розвиток інфраструктури (залізниці тощо), то на островах процес подібного роду йшов повільно. Тут на перше місце виходила розвивалося плантаційне господарство, засноване на примітивних методи використання законтрактованих робітників, котрих, як згадувалося, зазвичай іменували китайським терміном кулі, бо на початковому етапі плантационной контрактації китайці становили значну частку завербованих. Освоювати виробництво багатьох нових і високо цінні в Європі культур (кава, чай, тютюн, каучук, цукор і ін) плантаціонние господарства довгий час були в країнах острівного світу чимось на зразок еквівалента місцевої промисловості. Це не могло не надати стримуючого впливу на розвиток відповідних країн, сильно відстали в згаданому розумінні від тієї ж Британської Індії.

Голландська Індія (Індонезія)

Колоніальна експансія на островах Індонезії була розпочата в XVI ст., як згадувалося, португальцями, що встановили контроль на міжнародних морських шляхах і створили на узбережжі багатьох островів свої форпости, з допомогою яких вони активно прагнули монополізувати торгівлю прянощами. Португальське панування в Індонезії тривало недовго. На рубежі XVI-XVII ст. тут зміцнилися голландці, а з середини XVII в. монополія Голландської Ост-Індської компанії на торгівлю прянощами і взагалі на всю індонезійську міжнародну торгівлю стала практично загальновизнаною. Як то було і в Індії, Голландська Ост-Індська компанія швидко і досить енергійно розширювала політичний контроль на островах, захоплюючи одні території і ставлячи в повну залежність від себе правителів інших. На відміну від португальців, голландці не тільки монополізували торгівлю прянощами, але і регулювали об'єм виробництва яка експортувалася ними продукції, не зупиняючись перед знищенням плантацій, якщо швидко возраставшее кількість коштовних експортних продуктів загрожувало зниженням цін на них.

Панування колонізаторів, яке вело до насильницької ламання звичного способу життя і жорстким методам експлуатації праці, не могло не викликати протесту. Вже в XVII ст. це знайшло своє вираження у ряді масових політичних рухів, які зовні приймали форму династійній боротьби, але по суті були природним опором традиційної структури втручанню з боку колонізаторів (повстання на Яві під керівництвом Трунуджайи в 1674-1679 рр., Сурапати в 1683-1706 рр.). У середині XVIII ст. голландці спробували майстерно направити невдоволення яванської населення в антикитайское русло, тобто проти китайських емігрантів, успішна економічна діяльність яких дратувала яванцев і заважала Ост-Індської компанії. Наслідком розправи над хуацяо було, зокрема, масове виселення найбіднішої їх частини як кулі на контролировавшиеся голландцями колоніальні плантації на Цейлоні і навіть у далекій Південній Африці.

З XVIII ст. Голландська Ост-Індська компанія почала слабшати і занепадати. Расцветавшая контрабанда, так само як і корупція серед службовців компанії, приводили до збільшення експорту, падіння цін на прянощі і відповідно доходів компанії. Чималих грошей коштувала політична боротьба, яка у середині XVIII ст. призвела до загибелі держави Матарам. Кінець XVIII ст. приніс із собою ще й военнополитические ускладнення, пов'язані з подіями в Європі (наполеонівські війни). У 1800 р. компанія була ліквідована, а незабаром слідом за цим Індонезія на кілька десятиліть опинилася під владою Англії, яка вела війну з Наполеоном і союзної з ним Батавской (на території Нідерландів) республікою.

Захоплення англійцями голландських колоній в Індонезії в 1811 р. призвів до ряду реформ, які ставили своєю метою створити сприятливі умови для проникнення в Індонезію приватного капіталу, в тому числі англійської. Однак скасування монополій та податкові реформи не привели до помітної зміни становища, у всякому разі з погляду промислово-торговельного освоєння Індонезії приватним європейським капіталом. Повернення Індонезії під владу Голландії в 1824 р. і пішло слідом за тим повстання Дипо Негоро під гаслами ісламського джихаду (1825-1830) спонукали голландську колоніальну адміністрацію переглянути принципи свого економічного панування. Відмовившись від занадто жорстких форм податкового та іншого гноблення, колоніальні власті перейшли до системи примусових культур, сенс якої зводився до того, що селяни були зобов'язані п'яту частину своєї землі (найбільш пристосовану для цього, тобто кращу) обробляти під вирощування закупалися колонізаторами культур. За це всі інші землі громада могла традиційно використовувати для своїх потреб, насамперед для виробництва необхідного їй продовольства. Система виявилася досить ефективною для голландців, забезпечивши їм стійкий дохід. Але для розвитку Яви вона була, порівняно з реформами англійців, кроком назад, бо консервувала відсталі методи господарювання і перешкоджала тим самим економічному розвитку країни.

Введення системи примусових культур помітно посилило позиції голландських властей в Індонезії, що дозволило їм приступити до колонізації інших великих індонезійських островів, в першу чергу Суматри і Борнео. Саме ці захоплення і призвели до колонізації голландцями майже всій Індонезії. Найбільш важким для них справою виявилася війна з султанатом Аче в Суматрі, яка тривала близько 30 років (1873-1904), супроводжувалася потужним народним опором у формі масового партизанського руху, але все ж завершилася загибеллю султанату. Успішні військово-політичні захоплення зміцнили позиції Голландії в Індонезії і дозволили їй відмовитися від системи примусових культур. Серія законів, прийнятих у 1870-1880-х рр., створила умови для проникнення на острови приватного капіталу. Тут, в першу чергу на Яві, стали виникати промислові підприємства по обробці сільськогосподарської продукції (кава, чай, какао, каучук та ін), будуватися залізниці, створюватися банки, розширювалася розвідка надр. На промислову основу були поставлені видобуток олова, вугілля і особливо нафти, торгівля якої заклала базу для процвітання заснованої в 1907 р. відомої англо-голландської компанії Ройял Датч Шелл.

Вся перша половина XX століття пройшла під знаком подальшого зміцнення позицій європейського монополістичного капіталу. Зростання видобутку олова, нафти, виробництва каучуку - все це закладало основу для процвітання європейських капіталістів в Індонезії. Велику роль в економіці країни продовжувала грати і впливова прошарок китайських хуацяо, які тримали в руках значну частку торгівлі, засновували дрібні і середні промислові підприємства, банківські контори. Частка ж національної буржуазії була незначною і зростала дуже повільно. Цим Голландська Індія істотно відрізнялася від англійської колонії. Не дивно, що тим більшою була роль освічених верств тубільного населення, індонезійських інтелігентів, у боротьбі за національне визволення. У цій боротьбі радикальні представники індонезійського суспільства певною мірою спиралися на національно-релігійні традиції. Варто також зауважити, що сила і революційний потенціал робочого люду були в Індонезії набагато помітніше, ніж в Індії. Профспілки і досить бойова компартія країни діяли досить активно, незважаючи на заборони і переслідування, чому неабиякою мірою сприяла й інша, ніж в Індії, загальна релігійна ситуація, генеральний імпульс якої сприяв бойового згуртуванню людей, а не їх роз'єднання.

Справа в тому, що, хоча релігійним фундаментом Індонезії був потужний багатовіковий пласт індуїзму (звідки і назва країни), вже з XVI ст., після краху імперії Меджепегіт, тут почалося переможний хід ісламу. Може здатися, що загальна ситуація аналогічна тій, що була в Індії, де на традиційну індуїстську основу лягла іслам. На ділі, однак, все було зовсім інакше. В Індонезії не було системи каст, яка зміцнювала індійський індуїзм та дозволяла йому стійко і більш ніж успішно чинити опір ісламізації. Внаслідок цього структурно ослаблений індуїзм тут порівняно легко відступив на задній план і був дуже швидко заміщений ісламом (за століття-два, буквально на очах колонізаторів). Переважна частина (90%) сучасного населення Індонезії вважається мусульманами. Іслам же як релігія заснований на згуртуванні людей на релігійній основі (мусульманська умма), а властива йому ідея релігійного рівності, та ще в поєднанні з принципом войовничого прозелітизму, в певних умовах може стати сприятливою основою для пропаганди активних революційних дій як таких, навіть, нехай на недовгий час, без їх релігійної оболонки, що і прагнула в свій час здійснити мала в народі популярність компартія країни.

Істотно звернути увагу і на інший бік складної проблеми релігійно-цивілізаційного фундаменту Індонезії. З одного боку, як тільки що було сказано, індуїзм в цій країні був не рівня індійському, але, з іншого боку, не цілком типово мусульманським був і іслам. Суть проблеми полягає в тому, що, з'явившись в Південно-Східній Азії порівняно пізно і розпочавши завойовувати помітні політичні позиції в Індонезії лише в XV ст., іслам виявився тут у дещо іншій функції, ніж де-небудь ще, - функції, дуже схожою з тим, що мало місце в Тропічній Африці. Правда, там іслам накладався на первісну структуру, не мала скільки-небудь серйозного цивілізаційного фундаменту, між тим в Індонезії такий фундамент (індуїзм і буддизм). Але ця суттєва різниця лише допомагає зрозуміти, про що йде мова. З'явившись в Південно-Східній Азії, як і в Тропічній Африці, в ході завоювання, коли разом з носіями нової релігії заимствовалась вже давно склалася іманентна доктрині система влади, іслам тут був порівняно слабким, у всякому разі не стовідсотково правовірним. Мали низький соціальний статус городяни, ремісники і торговці, охоче переходили в іслам і ставали його ревними прихильниками (так було в свій час і в Індії, причому в основному з тієї ж причини). Що ж стосується селян-основної маси населення, то вони хоча формально і ставали мусульманами, на практиці лише поєднували іслам зі своїми колишніми віруваннями, уявленнями та культами, від анімізму до індуїзму. Навіть свята для кожного мусульманина на Близькому Сході п'ятиразова молитва не була для них обов'язковою. Існує чимало й інших відмінностей, які свідчать про специфіку ісламу в Індонезії, що не могло не позначитися на долі країни.

Період між Першою і Другою світовими війнами був часом активної боротьби країни за незалежність. Власне, сама голландська колоніальна адміністрація у XX ст. вже цілком чітко усвідомлювала, як і британська адміністрація в Індії, роки її полічені, і що кращим виходом для неї було б поступовий рух у бік визнання справедливості вимог індонезійців. Вже на рубежі XIX-XX ст. зміни політики сприяв новий так званий етичний курс колоніальної політики.

Ідейно обґрунтований у статті Девентера "Борг честі", суть якої зводилася до того, що настільки багато взяли в Індонезії голландці повинні тепер виплатити цій країні свого роду борг честі, що виражається в турботі про освіту й розвиток народу, про підготовку його до самоврядування, цей новий курс зіграв певну роль. Нехай з небажанням, але голландці виявилися змушені слідувати йому.

В Індонезії індо-британському стандарту стали відкриватися школи, коледжі, університети, видаватися газети, журнали і книги, в тому числі на малайською мовою, ставала загальним для всіх індонезійців. В 1916 і 1917 рр. з'їзд Союзу ісламу, найбільш масовою в той час організації в Індонезії, проголосивши себе Національним конгресом, пред'явив колоніальної адміністрації вимога звільнення від її опіки. Голландці в 1918 р. створили народну раду, який складався з які призначалися і які обиралися членів, європейців і індонезійців, і мав право вотировать бюджет країни. У 1927 р. частка індонезійців в раді була збільшена.

Вимушені поступки з боку колоніальних властей супроводжувалися посиленням визвольної боротьби. Поряд з організаціями ісламського характеру і паралельними, хоча і менш впливовими релігійно-орієнтованими індуїстськими організаціями на рубежі 1920-1930-х рр. з'явилися партії національно-демократичного спрямування, в першу чергу Національна партія на чолі з Ахмедом Сукарно (1901-1970). Піддавався переслідуванням і час від часів вимушена реорганізовуватися і змінювати назву, ця партія в середині 1930-х рр. висунула ряд вимог національно-соціалістичного характеру, виразно протистояли колоніально-буржуазним стандартам. Партія виступила за створення суспільства без капіталізму, за незалежність з урахуванням національних інтересів і з повагою інтересів інших народів, захист інтересів як робітників, так і землеробів.

Пошуки власного шляху спонукали Сукарно взяти дещо з марксистського соціалізму і поєднувати ці ідеї з традиційними для східного суспільства уявленнями про загальну рівність і справедливість. Об'єктивно ідеї Сукарно і програма його партії відображали опір традиційної структури влади-власності, століттями трансформувалася колонізаторами, але багато в чому ще зберегла свої основи, капіталізму колоніального типу, цього символу чужоземного гноблення.

Друга світова війна поклала кінець голландської колоніальної адміністрації в Індонезії, місце якої зайняли японці. У 1945 р., коли результат війни був уже очевидний, в країні було створено Комітет по вивченню питання про незалежність, на пленарному засіданні якого в червні з великою програмною промовою виступив Сукарно. Він закликав усі патріотичні сили об'єднатися в боротьбі за свободу і незалежність Індонезії. Капітуляція Японії послужила сигналом для проголошення незалежності Індонезії (17 серпня 1945 р.). Але ще протягом ряду років йшла боротьба за незалежність з вторгшимися в країну і представляли інтереси голландських колонізаторів англо-індійськими військами. Формальним приводом для їх вторгнення була необхідність роззброєння перебували в Індонезії японських армій. Однак важливою була і боротьба з впливом у країні комуністів, які готувалися до проголошення радянської республіки.

В ході цієї боротьби на передній план у політичному житті країни виходили все нові діячі, в тому числі ті, хто спирався на численні мусульманські організації різного спрямування. Зазвичай вони досить консервативно мислили і діяли відповідно. І хоча формально на чолі Індонезії виявився обраний її президентом радикально налаштований націоналіст Сукарно, фактично помітну роль з часом стали грати комуністи і лідери, котрі спиралися на національно-релігійні традиції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
Традиційні ісламські суспільства в період колоніалізму
Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
Схід після деколонізації: спадщина колоніалізму
Африка і острівної південь Азії як колонії: спільність історичних доль і її першопричини
Індія
Таїланд, Малайзія, Індонезія, Філіппіни
Голландське мистецтво XVII століття
Індія у світовій економіці початку XXI століття
Голландський мануфактурний еталон
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси