Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кров. Кровоносна система

Кров - рідка тканина, що циркулює в кровоносній системі людини і представляє собою червону непрозору рідину, що складається з блідо-жовтою плазми і зважених у ній клітин - червоних кров'яних тілець (еритроцитів), білих кров'яних тілець (лейкоцитів) і червоних пластинок (тромбоцитів). На частку завислих клітин (формених елементів) припадає 42-46% загального об'єму крові.

Основна функція крові - транспорт різних речовин всередині організму. Вона переносить дихальні гази (кисень і вуглекислий газ) як у фізично розчиненому, так і в хімічно зв'язаному вигляді. Цією здатністю кров має завдяки гемоглобіну - білка, що міститься в еритроцитах. Крім того, кров доставляє живильні речовини від органів, де вони всмоктуються або зберігаються, до місця їх споживання; тут утворюються метаболіти (продукти обміну) транспортуються до видільних органів або до тих структур, де може відбуватися їх подальше використання. Цілеспрямовано до органів-мішеней кров'ю переносяться також гормони, вітаміни і ферменти. Завдяки високій теплоємності своєї головної складової частини - води (1 л плазми міститься 900-910 г води) кров забезпечує розподіл тепла, що утворюється в процесі метаболізму, і його виділення в зовнішнє середовище через легені, дихальні шляхи і поверхню шкіри.

Частка крові у дорослої людини складає приблизно 6-8% загальної маси тіла, що відповідає 4-6 л. Об'єм крові у людини може зазнавати значні і тривалі відхилення в залежності від ступеня тренованості, кліматичних і гормональних факторів. Так, у деяких спортсменів об'єм крові в результаті тренувань може перевищувати 7 л. А після тривалого постільного режиму він може ставати нижче норми. Короткочасні зміни обсягу крові спостерігаються при переході з горизонтального у вертикальне положення тіла і при м'язової навантаженні.

Кров може виконувати свої функції, тільки перебуваючи в постійному русі. Цей рух проводиться по системі судин (еластичних трубочок) і забезпечується серцем. Завдяки судинній системі організму крові доступні всі куточки тіла людини, кожна клітина. Серце і кровоносні судини (артерії, капіляри, вени) утворюють серцево-судинну систему (рис. 2.1).

Рух крові по судинах легенів від правого серця до лівого називається легеневим кровообігом (мале коло). Починається він з правого шлуночка, выбрасывающего кров в легеневий стовбур. Потім кров надходить у судинну систему легень, що має в загальних рисах те ж будову, що і велике коло кровообігу. Далі по чотирьом великим легеневих венах вона надходить до лівого передсердя (рис. 2.2).

Слід зазначити, що артерії та вени розрізняються не за складом рухається в них крові, а за напрямом руху. Так, по венах кров надходить до серця, а по артеріях відтікає від нього. В системному кровообігу оксигенерированная (збагачена киснем) кров тече по артеріях, а в легеневому - по венах. Тому, коли кров, насичену киснем, називають артеріальною, мають на увазі лише системний кровообіг.

Рис. 2.1. Серцево-судинна система людини

Рис. 2.2. Будова серця: а - малий (легеневий) і б - велике кола кровообігу

Серце є порожнистим м'язовим органом, розділеним на дві частини - так зване "ліве" і "праве" серце, кожне з яких включає передсердя і шлуночок. Частково позбавлена кисню кров від органів і тканин організму надходить до правого серця, выталкивающему її до легким. В легенях кров насичується киснем, частково втрачаючи вуглекислого газу, потім повертається до лівого серця і знову надходить до органів.

Нагнітальна функція серця заснована на чергуванні скорочення (систоли) і розслаблення (діастоли) шлуночків, що можливо завдяки фізіологічним особливостям міокарда (м'язової тканини серця, що становить основну частину його маси) - автоматии, збудливості, провідності, скоротливості і рефрактерності. Під час діастоли шлуночків заповнюються кров'ю, а під час систоли вони викидають її в крупні артерії (аорту і легеневий стовбур). Біля виходу з шлуночків розташовані клапани, що перешкоджають зворотному надходженню крові з артерій у серце. Перед тим як заповнити шлуночки, кров притікає по великих венах (порожнистим і легеневим) у передсердя.

Систола передсердь передує систолі шлуночків; таким чином, передсердя служать як би допоміжними насосами, що сприяють заповнення шлуночків.

Кровопостачання всіх органів (крім легенів) і відтік крові від них носить назву системного кровообігу (великий круг). Починається він з лівого шлуночка, выбрасывающего під час систоли кров в аорту. Від аорти відходять численні артерії, по яких кров розподіляється по декількох паралельних регіональним судинних мереж, що постачають кров'ю окремі органи і тканини - серце, головний мозок, печінка, нирки, м'язи, шкіру і т. д. Артерії діляться, і по мірі зростання їх числа зменшується діаметр кожної з них. В результаті розгалуження дрібних артерій (артеріол) утворюється капілярна мережа - густе переплетення дрібних судин з дуже тонкими стінками. Саме тут відбувається основний двосторонній обмін різними речовинами між кров'ю і клітинами. Злиття капілярів утворюються венули, які далі об'єднуються у вени. У кінцевому рахунку, до правого передсердя підходять тільки дві вени - верхня порожниста і нижня порожниста.

Зрозуміло, фактично обидва кола кровообігу складають єдине кровоносне русло, в двох ділянках якого (правому і лівому серці) крові повідомляється кінетична енергія. Хоча між цими колами існує принципова функціональне розходження, об'єм крові, що викидається у велике коло, повинен бути розподілений по всіх органах і тканинах, потреба яких у кровопостачанні різна і залежить від їх стану і діяльності. Будь-які зміни миттєво реєструються центральною нервовою системою (ЦНС), і кровопостачання органів регулюється цілим рядом керуючих механізмів. Що стосується судин легень, через які проходить постійне кількість крові, то вони пред'являють до правого серця відносно прості вимоги і виконують в основному функції газообміну і тепловіддачі. Тому система регуляції легеневого кровотоку менш складна.

У дорослої людини приблизно 84% всієї крові міститься у великому колі кровообігу, 9% - в малому колі і решта 7% - безпосередньо в серце. Найбільший обсяг крові міститься у венах (приблизно 64% загального обсягу крові в організмі), тобто вени відіграють роль резервуарів крові. У стані спокою кров циркулює лише приблизно 25-35% всіх капілярів. Основним кровотворних органом є кістковий мозок.

Вимоги, що пред'являються організмом до системи кровообігу, істотно варіюються, тому її діяльність змінюється в широких межах. Так, в стані спокою у дорослої людини в судинну систему при кожному скороченні серця викидається 60-70 мл крові (систолічний об'єм), що відповідає 4-5 л хвилинного об'єму серця (кількість крові, що викидається шлуночком за 1 хв). А при важкому фізичному навантаженні хвилинний об'єм зростає до 35 л і вище, при цьому систолічний об'єм крові може перевищувати 170 мл, а систолічний артеріальний тиск досягає 200-250 мм рт. ст.

Крім кровоносних судин в організмі є ще лімфатичні судини. Лімфа - безбарвна рідина, яка утворюється з плазми крові шляхом її фільтрації в межтканевые простору і звідти в лімфатичну систему. Лімфа містить воду, білки, жири та продукти обміну. Таким чином, лімфатична система утворює додаткову дренажну систему, за якою тканинна рідина відтікає в кровоносне русло. Усі тканини, за винятком поверхневих шарів шкіри, ЦНС і кісткової тканини, пронизані безліччю лімфатичних капілярів. Ці капіляри на відміну від кровоносних з одного кінця замкнуті. Лімфатичні капіляри збираються в більш великі лімфатичні судини, які в кількох місцях впадають у венозне русло. Тому лімфатична система є частиною серцево-судинної.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вилучення слідів крові
Цивілізаційний аналіз: віра, грунт і кров
Сліди крові
Системи інформаційної підтримки аналітичної діяльності BI
Іррегулярні системи
Платіжна система Російської Федерації
Поняття та елементи банківської системи
Елементи фінансової системи Німеччини
Основні правові системи сучасності
Фінанси та фінансова система держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси