Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Художній світ М. Гіркого

Гіркий, за його власним визнанням, був людиною "безпосереднього досвіду". Винятковість Горького полягала в тому, що його життєвий досвід йшов з самих низів народної життя, був вкрай разноречивым і тяжким. Початковим внутрішнім імпульсом, який спонукав Горького до художньої творчості і тривалий час живило, була навколишня його середовище, переважно міщанська, а потім і вся відома йому даність російського буття. Життя, яку Пєшков знав з дитинства, була надто страшна, образлива і жорстока, і тому, щоб не підкоритися її "свинцевим гидоти", треба було знайти в собі самому, "в житті, в людях, щось, здатне врівноважити тяжкість на серці, потрібно було випрямити себе".

На цьому ґрунті виникало романтизм раннього Горького, який потім підкріплювався волелюбними настроями та ідеями епохи кінця XIX - початку XX ст., рухомої до своїх невідомих і фатальним рубежів.

Коли життя неприваблива і брудна, як старе, засмічене згарище, доводиться чистити і прикрашати її на кошти своєї душі, своєї волею, силами своєї уяви", - писав Горький пізніше.

З того ж романтичного почуття протистояння "непривабливого" і "брудного" оточенню у молодого письменника народжувалося прагнення представити в художніх образах щось, що існує всупереч звичайній, всупереч життєвим обставинам, народжувалася "жага героя". У своїх листах Горький зізнавався, що був "дуже ушиблен жагою героя".

Романтика, складається в його творчості, набувала героїчні, нелирические тони. Лірики, розуміється Гірким як розслаблююча, розм'якшує людську волю стихія, письменник довгий час не брав. Найважливіші цінності, як вони змальовуються у творах Горького на рубежі століть, - свобода, сила і краса. Шукану і необхідну цілісність герою повідомляє ту обставину, що одну з цих цінностей - свободу - він визнає найвищою, абсолютною. Своєрідність горьківських романтичних творів у формі "легенд", "казок", "пісень" починається з того, що в них свобода стикається зі злом, несвободою, а з іншими реальними цінностями життя. В оповіданнях "Макар Чудра", "Про маленьку фею і молодого Чабане. Волоська казка", "Стара Ізергіль" стикаються свобода і любов. І та сама Любов, що сильніше Смерті ("Дівчина і Смерть"), поступається тільки одному - героїчної жадобі свободи.

У творах Горького свобода і любов сходяться згубне, трагічно, виявляються несумісними. Трагічні ноти звучать в легенді про Лойко Зобаре і Радде ("Макар Чудра"), в спогадах і притчах Ізергіль про Ларре й Данко. Трагізм у цих творах до кінця виявлено, навіть кілька затушовуваний. Тут акцептований момент вибору, зробленого героєм, правильного чи помилкового (як в "Волоської казці", де героїня вибирає не свободу, а любов, за що і була покарана можливим відходом Чабана).

"Макар Чудра" (1892)

Трагічний колорит майже зовсім розчинений в легенді про Лойко Зобаре і Радде. Історія кохання Лойко і Радды подається автором таким чином, що вчинене Зобаром вбивство коханої дівчини аж ніяк не викликає в нас жаху і засудження, не лякає, а, навпаки, навіть захоплює своєю величчю, красою почуття свободи, духом непокори перед волею іншої людини і полоном власної пристрасті. Романтично налаштований автор тут слід чисто естетичному, внеэтическому критерієм в оцінці героя ("по той бік добра і зла"), перекликаючись в цьому відношенні з символістами та їх натхненником Ф. Ніцше. Можна стверджувати, що в 1890-і рр.., в епоху "панэстетизма" в російській літературі, її модерністському крилі Гіркий був не так вже далекий подібного естетизмом, як ми звикли думати.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце у мистецькому процесі
Художня реальність
ЄДНІСТЬ ПЕРЕРИВЧАСТОЇ ТА БЕЗПЕРЕРВНОЇ У ХУДОЖНЬОМУ ПРОЦЕСІ
Художня свідомість XX століття
Художня критика
МАРИНА ЦВЄТАЄВА (1892-1941)
Н. Макаров: нова соціально-етична постановка аграрного питання
Організаційно-виробнича школа як еволюційний і соціально-етичний напрям економічної думки (А. Челинцев, Н. Макаров)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси