Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Захист від негативних фізичних факторів

Захист від вібрації, зниження віброактивності

Вібрація - це механічний коливальний рух системи з пружними зв'язками. Вібрацію за способом передачі на людину (в залежності від характеру контакту з джерелами вібрації) умовно поділяють на місцеву (локальну), що передається на руки працюючого, і загальну, що передається через опорні поверхні на тіло людини в положенні сидячи (сідниці) або стоячи (підошви ніг). Загальна вібрація в практиці гігієнічного нормування позначається як вібрація робочих місць. У виробничих умовах нерідко має місце одночасна дія місцевої та загальної вібрації.

Тривалий вплив високих рівнів вібрації на організм людини призводить до розвитку передчасного стомлення, зниження продуктивності праці, зростання захворюваності і нерідко до виникнення професійної патології - вібраційної хвороби.

Виробнича вібрація по своїм фізичним характеристикам має досить складну класифікацію. По тимчасовим характеристикам розглядають постійну вібрацію, для якої величина віброшвидкості змінюється не більш ніж у 2 рази (на 6 дБ) за час спостереження не менше 1 хв, і непостійну, для якої величина віброшвидкості змінюється не менше ніж у 2 рази (на 6 дБ) за час спостереження не менше 1 хв.

Непостійна вібрація в свою чергу підрозділяється: o на що коливається у часі, для якої рівень віброшвидкості безперервно змінюється у часі;

o переривчасту, коли контакт оператора з вібрацією в процесі роботи переривається, причому тривалість інтервалів, протягом яких має місце контакт, становить більше 1 с;

o імпульсну, що складається з одного або кількох вібраційних впливів (наприклад, ударів), кожен тривалістю менше 1 с, при частоті їх прямування менше 5 Гц.

Виробничими джерелами локальної вібрації є ручні механізовані машини ударної, ударно-обертального і обертального дії з пневматичним або електричним приводом.

Машини ударної дії засновані на принципі вібрації. До них відносяться світильники, рубальні, відбійні молотки, пневмотрамбовки.

До машин ударно-обертальної дії належать пневматичні і електричні перфоратори.

До машин обертального дії відносяться шліфувальні, свердлильні машини, електро - і бензомоторні пилки.

Локальна вібрація також має місце при точильних, наждакових, шліфувальних, полірувальних роботах, що виконуються на стаціонарних верстатах з ручною подачею виробів, та при роботі ручними інструментами без двигунів, наприклад, при рихтувальних робіт.

Найбільш дієвим засобом захисту людини від вібрації є усунення його безпосереднього контакту з вібруючим обладнанням.

Здійснюється це застосуванням дистанційного управління, промислових роботів, автоматизації і заміни технологічних операцій.

Зниження несприятливої дії вібрації ручних механізованих інструментів на оператора досягається шляхом технічних рішень: зменшенням інтенсивності вібрації безпосередньо в джерелі (за рахунок конструктивних удосконалень); засобами зовнішньої віброзахисту, які являють собою упругодемпфирующие матеріали і пристрої, розміщені між джерелом вібрації і руками оператора.

У комплексі заходів важлива роль відводиться розробці та впровадженню науково обґрунтованих режимів праці та відпочинку. Наприклад, сумарний час контакту з вібрацією не повинен перевищувати 2/з тривалості робочої зміни; рекомендується встановлювати два регламентованих перерви для активного відпочинку, проведення физиопрофилактических процедур, виробничої гімнастики по спеціальному комплексу.

В цілях профілактики несприятливої дії локальної та загальної вібрації працюючі повинні використовувати засоби індивідуального захисту: рукавиці або рукавички, спецвзуття. На підприємствах з участю органів санітарно-епідеміологічного нагляду, медичних установ, служб охорони праці повинен бути розроблений конкретний комплекс медико-біологічних профілактичних заходів з урахуванням характеру впливає вібрації і супутніх факторів виробничого середовища.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фізичні негативні фактори
Захист людини від хімічних і біологічних негативних факторів
Класифікація та вплив на людину негативних факторів виробничого середовища
Хімічні негативні фактори
Ідентифікація негативних факторів виробничого середовища
Захист від виробничої вібрації
МЕТОДИ ЗНИЖЕННЯ ВІБРАЦІЇ НА ВИРОБНИЦТВІ
Методи і засоби захисту від шуму і вібрації
Вібрація та її вплив на організм, нормування і захист
Нормування вібрації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси