Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Міста і торгівля

Скандинавські джерела називають Древню Русь "країною міст". Найдавніший Київ (Куяба). Салаб (Славія) - Переяславль поблизу Дніпра, Артаб (Уртаб) - Родень на гирлі Росі. Всі три на Дніпрі. До початку X ст. місце Роденя зайняв Чернігів. За підрахунками М. Н. Тихомирова, в X ст. було 25 міст, в XI ст. - 70, в XII ст. - 224, а до часу монголо-татарського нашестя близько 300 (археологи - 150). Розкопано близько 1400 укріплених поселень X-XIII ст., і лише 400 з них відомі за письмовими джерелами.

Дубів І. Ст. Нові джерела з історії Стародавньої Русі (1990): аналіз археологічних пам'яток, написів на клинках ножів, графіті на східних монетах, берестяних грамот з Новгорода. Його спеціальне дослідження по містах Північно-Східної Русі - Ярославлю, Ростову, Угличу, Переславлю-Залеського. А. В. Куза "Малі міста Стародавньої Русі" (М., 1989) - виділено три етапи в історії міст: 1) протогородской - до середини X ст. (Ладога, Рюрикового городище під Новгородом, Гнездово під Смоленськом, Ізборськ); 2) раннегородской - з середини X до середини XII ст.; 3) розвинених міст - з середини XII ст. Ст. Ст. Сєдов вважав, що протогородская стадія була у VII-IX ст. (враховує і археологічні, і літописні звістки). У місті представлені такі елементи: фортеця, двори феодалів, ремісничий посад, торг, церкви, адміністративне управління. Місто - постійний населений пункт, в якому з великою сільської округи-волості збиралася, перероблялася і перерозподілялася частина виробленого там продукту (надходив у вигляді данини, судових мит, військових контрибуцій). Саме постійний, а не місце збору данини. На відміну від замку пов'язаний з великою округою.

З зростанням міст формується стан городян. Розвивалося міське ремесло: ковалі, гончарі, теслі, будівельники, майстри золотих і срібних справ (до 100 спеціальностей). Спеціалізація йшла не за матеріалом, а по виробу (щитник - кував сталь, дерев'яна основа, шкіряні ремені). Щитная вулиця в Новгороді. Кожум'яки в Києві. Про формування єдності міської культури Русі кажуть схожі вироби залізоробного виробництва, спільність ковальських прийомів, косторізне ремесло, бронзолитейное і ювелірна справа. На всій території Русі - від Ладоги до північно-причорноморських степів - з XI ст. поширені однакові прикраси. Міська культура розривала рамки племінної замкнутості. Наприклад, ювелірні вироби виготовлялися у складній техніці (чернь, зернь, скань, емаль) набули поширення по всій Руській землі. У малі міста з більш великих потрапляли скляне намисто, скляні та металеві браслети і персні, кістяні і самшитові гребені, бронзові хрестики-тельники і енколпіони, шиферні пряслиця. В основному ремісники працювали на замовлення, часто надписывали інструменти та вироби.

Для міста обов'язково наявність ремесла і торгівлі (знаряддя праці, напівфабрикати, привозні речі, деталі ваг, монети, грошові злитки). За статтею 15 Широкої Руської Правди за позбавлення життя "ремественника і за ремественицю" належало сплатити 12 гривень, а за простого холопа 5. Раніше інших відокремилося металургійне виробництво. На основі болотних і озерних руд залізо виплавляли в сиродутних домницах. Знаряддя плавильників і ковалів - лом кліщі, молот (кувалда), ковадло і горн. Із заліза робилися різні вироби - лопати, лемеші, серпи, коси, сокири, цвяхи, ножиці, гачки, наконечники, списи, ножі, сковороди, ланцюги, вудила, остроги. Були склеплені вироби. З XI ст. металеві дверні замки стали поставлятися на зовнішні ринки - у Візантію, Угорщину, Німеччину, Польщу, Чехію і навіть в Англії. Таким чином, виготовлялися побутові предмети, інструменти, зброя (мечі, бойові сокири, списи, сагайдаки зі стрілами, шаблі, ножі, кольчуги, щити). Шоломи-шишаки склепывались із залізних клиновидних смуг з залізним носом (такий шолом був знайдений в XIX ст. недалеко від Ярославля на р. Ліпіце, де була битва князів у 1216 р.).

У збройовому виробництві раніше почалася спеціалізація: сідельники, лучники, тульники (тула - сагайдак), щитники (з дерева з залізною серцевиною і обкуттями, овальні або мигдалеподібні, в основному червоного кольору), фахівці з виробництва вад (облогових машин), кольчуг (броні) та ін Руські замки - висячі з ключами - відомі в сусідніх країнах. На Русі, крім відомих на заході довгих масивних мечів, робилися вузькі, з мідним навершьем (Курська область).

Гончарна справа. З IX ст. на колі. Для варіння, корчаги для зберігання продуктів, глечики, чашки, страви. З XI ст. почав використовуватися ножний круг (глечики, черпаки, миски, світильники, амфори, іграшки). Рано з'явилися клейма на продукції. Робили з глини цегла - плінфа, поливні плитки, черепиця, кахлі для прикраси будівель. Поширення гончарного круга і глиняного посуду, виготовленої з його допомогою, призвело до певного єдності керамічного матеріалу східних слов'ян. Однаковий асортимент виробів, однотипна орнаментація і єдина еволюція. Гончарський кінець в Новгороді.

Скляне виробництво, знайдена майстерня в Києві - персні і браслети. Обробка дерева - будівництво, мостові, начиння. Різноманітні інструменти - сокири, пила рідко, різці, свердла, рубанки, скоби, молотки. Бондарі - бочки, дерев'яні цвяхи - спеціалізація. Прядінням льону і вовни займалися жінки. Пряслиця (важки для веретен). Шкіряна справа - взуття, шапки, ремені, упряж, сідла, пергамен і т. д. Спеціалізація - кожум'яки, сідельники, тульники та ін.

Адміністративне управління - з археологічних знахідок підтверджують його печатки і пломби. Військова справа - зброя, обладунки, спорядження коня і вершника. Монументальне зодчество - кам'яні храми й оборонні споруди. Писемність - пам'ятники писемності (епіграфіки), знаряддя листа, книжкові застібки і накладки. Побут феодалів - прикраси з дорогоцінних металів, металева і скляна посуд, дорога начиння. Внутрішня топографія - садибно-дворова забудова, диференціація будівель по місцю розташування, розмірів і пристрою. За даними археологів це може бути присутнім тільки на поселеннях не менше 2,5 га (74 - 8,5% розкопаних поселень XI - XIII ст.). Міста виникали 4 шляхами: 1) з племінних або міжплемінних центрів; 2) з укріпленого табору, помосту або центру волості; 3) з фортеці; 4) одноразова будівництво міста.

Особливо важливі розкопки в Києві, Москві, Новгороді, Пскові, Старій Ладозі, Рязані, Галичі, Суздалі, Смоленську та інших містах. На основі культурного шару визначені межі середньовічної території. Знахідки - берестяні грамоти, свинцеві звислі друку, предмети мистецтва. Розкопки з охоронними цілями. Сприятливі умови для збереження культурного шару у Великому Новгороді. Культурний шар від 6 до 9 метрів, дерево не гниє. У Новгороді вивчено 2500 будівель, у тому числі 800 осель, 150 залишків пам'яток архітектури X-XIII ст. і будівель фортифікації, залишки інженерних споруд - мостові, водовідводи. Розкопки тривають протягом більш ніж 70 років. Керівник академік Ст. Л. Янін. Знайдено близько 800 берестяних грамот XI - XV ст. У Старій Русі - 23, Смоленську - 15, Пскові - 8, Твері - 2, Вітебську, Мстиславі, Торжку, Москві, Звенигороді Галицькому - по 1. У Києві на підвищеній частині збереження погана, а на Подолі шар 10-12 м, зберігається органіка. У Пскові розкопки ведуться з 1930 р. Середньовічна площа Пскова близько 328 га, досліджено близько 10 га.

У 862 р. був заснований Ростов. Він згадується в договорі князя Олега з греками 911 р. Місто мав вигідне розташування - озеро Неро р. через Которосль було пов'язано з Волгою, а через р. Сару з р. Нерлью. Вже у XII ст. місто називають Ростовом Великим. У XI ст. він посідав на площі 15 га. В 937 р. (або 947 р.) місто Углич був заснований збирачем данини, посланим княгинею Ольгою. В 1010 р. князем Ярославом Мудрим був заснований Ярославль.

Споруди - напівземлянки або зрубні. Внутрішні стіни і поверхня обмазувалися глиною. Підлогу заглиблений у землю або дерев'яний. Піч (глинобитна) топилася по-чорному. Хата - житло з піччю. Іноді поєднувалося кілька зрубів - хата, сіни, кліть (холодне приміщення, влітку спальня, комора). У князів 2-поверхові "хороми". Господарські будівлі - погреби, комори, лазні, скотницы.

Коли закінчувався збирання полюддя, починалася торгівля. Коробейники в сільській місцевості. На човнах везли віск, мед, хутра. Спускалися по Дніпру в червні. Переволокали суду через пороги. Весь цей шлях загроза від печенігів. Від гирла Дніпра або в Царгород, або в Хазарію і халіфат. Перші руські купці практично нічим не відрізнялися від воїнів-дружинників (першим згадав Ібн Хардадбед "Книга шляхів і держав" про русів-купців). У Західній Європі руських купців називали рузариями. З Північною Європою зв'язок йшла по традиційному шляху "із грек у варяги" (на думку Б. А. Рибакова, з варяг в греки - це інший, морський шлях в об'їзд Європи, через Рим, а потім "в греки"), До X ст. торгівля Русі зі Сходом придбала і транзитний характер. Східні товари (шовк, прянощі, зброю, прикраси, скакуни) бажали отримати держави Європи, які не мали прямого доступу до них. Візантія суворо регламентувала і централізувала свій експорт, пряму сухопутну дорогу перегороджували кочові племена від Середнього Дунаю до Нижньої Волги. До хрестових походів XI-XIII ст. лише Русь могла одночасно прорватися в Багдад, Царгород і в Європу.

В "Повісті тимчасових років" перераховані гості, які брали участь разом з послами київського князя Ігоря у підготовці російсько-візантійського договору 944 р., в основному скандинави, слов'янські імена Сінко і Борич. У IX-X ст. основні товари монетне срібло, хутра і раби. За договорами Олега 907 р. і 911 р. російські гості отримували від візантійців протягом шести місяців утримання (місячину) продуктами, могли скільки завгодно відвідувати столичні лазні, а на зворотну дорогу отримувати якоря, вітрила, снасті й продовольство. Тільки руси могли безмитно торгувати в Константинополі. За договором 944 р. їх права дещо обмежувалися забороною купувати дорогі шовкові таки паволока більше ніж на 50 золотників - візантійських монет.

У багатих дружинных похованнях не тільки зброю, але і ваги, гирьки. У Гнездове під Смоленськом розкопано 920 курганів, у 62 з них є бронзові ваги і гирьки. У 32 з 464 поховань Тимиревского некрополю X ст. на Верхній Волзі в 12 км на північний захід від Ярославля. У 13 випадках разом з ними було особливо дороге зброю. Тобто високий статус похованих. 6-7% мешканців поселень у ключових пунктах торгових комунікацій були причетні до операцій з зважуванням монетного срібла. Арабські дирхеми, західноєвропейські динарії та візантійські монети. На шляху з варяг у греки і на Волзько-Балтійської магістралі виявлено 200 поховань Х-ХІ ст. з торговельним інвентарем (дружинники, купці і збирачі данини - не можна розділити, соціальна структура рухлива і нестійка).

Стаття 48 Широкої Руської Правди свідчить про поширення торгівлі в кредит: купець купцеві без свідків міг давати гроші на торгівлю, якщо ж боржник відмовлявся їх повертати, кредитору достатньо було принести клятву. Без присутності свідків торговці за законом залишали свій товар на тимчасове зберігання (ст. 49 Руської Правди), Статут Володимира Мономаха, обмеживши свавілля лихварів і розміри лихварського відсотка (ст. 53), покращив становище боржників, у тому числі з купецької середовища (ст. 54) і гарантував першочерговим повернення боргу гостям з інших міст Русі та іноземцям (ст. 550).

Купецтво сформувалося до середини XI ст. Торгові експедиції втрачають характер військових заходів загальнодержавного масштабу. Купці більш мирні, в їх рядах вихідці з ремісників. Селян. Вже ваги, а не меч - символ торгівлі. Гостями зазвичай називали іноземних купців і росіян, які торгували з іншими країнами або князівствами. Гостьба - заморська торгівля. Купець - для осіб, зайнятих товарообміном, у вузькому сенсі комерсанти, зайняті внутрішньою торгівлею. З ним споріднені слова купівля, купити. З XIII ст. торговець з XIV ст. продавець. З XV ст. терміном купець стали позначати будь-покупця товарів.

Поряд з купцями-професіоналами на ринках міст була присутня численна група дрібних торговців-ремісників, продавали власноруч виготовлені вироби. Ремесло по мірі ускладнення і спеціалізації все більше відокремлювалося від сільського господарства і переходило до виробництва речей не тільки на замовлення, але й масовими партіями на ринок. У X-XIII ст. була оптова і роздрібна торгівля продукцією сільського господарства, ремесла, промислів. Використовувався в торгівлі і натуральний обмін (товар-товар)і товарно-грошові операції (товар-гроші-товар).

Експорт. Хутро, шкіри, віск, мед, полотно. Ввозили дорогоцінні і кольорові метали, сукно, шовк, вина, південні фрукти й прянощі.

Повстання

В радянській історіографії розглядалися як прояви класової боротьби. Є й інші підходи - внутрішньообщинні конфлікти XI ст., і міжобщинні (міжміські) конфлікти у другій половині XII ст. (у зв'язку з формуванням публічної влади). Див.: Кривошеєв Ю. В. Питання історії. 1988. № 8. "Соціальна боротьба і проблема генезису феодальних відносин у північно-східній Русі XI - початок XII ст.".

У 1015 р. в Новгороді відбулося побиття варягів "на дворі Поромона". У 1024 р. у Суздальській землі з-за голоду (пов'язано з появою волхвів), вбивали "стару чадь", яка тримає "гобіно" - багатство, врожай (або тримають у себе, або затримують ріст - погано впливають на зерно). І. Я. Фроянов з "Повісті тимчасових років" пояснював як ритуальні вбивства старійшин-вождів. По Новгородській 4 літописі йдеться швидше про вбивства чаклунок. Володимирський літописець повідомляв, що в 1024 р. вбивали старих людей, незалежно від статі (чол і жін), вважаючи, що вони негативно впливають на врожай. Як би посланці до предків-покровителів. Придушував цей конфлікт князь Ярослав Мудрий.

В 1068 р. в Києві стався конфлікт громади з князем закінчився політичним переворотом. Вперше вічова громада Києва вигнала і закликала князя.

В 1071 р. відбувалися хвилювання в Ростовській землі. Два волхва "встаста" (з'явилися) від Ярославля: вказали жінок, які тримають "достаток" - припаси (жито, мед, рибу, хутра). Йшли вгору по Волзі і Шексні. Жінок (різних віків, вибірково) вбивали, можливо, звинувачували в ворожбі. Близько 300 осіб (скоріше менше, т. к. Ян їх не боявся, з 12 отроками). Змішаний слов'яно-фінський склад населення. На Белоозері розбиті воєводою Яном Вышатичем ймовірно, огнищанином когось з Ярославичів. Суперечка з волхвами про богів, видав їх родичів убитих жінок, і ті повісили волхвів на дубі (це міг бути особливий обряд поховання, поширений у народів Сибіру і Поволжя - тоді це не наруга, а прославлення), а вночі їх "угрыз і снесть" ведмедя (священну тварину, з'їдаючи людини, надає йому магічні здібності).

В 1071 р. (або в 1076 р.) почалися хвилювання в Новгороді через недорід. З'явився волхв. Закликав убити єпископа в жертву за врожай. Єпископа захистив князь Гліб. Однак Гліб незабаром був вигнаний (не дав громаді благоденства). Релігійний і побутовий конфлікт. В якійсь мірі опір владі Києва (новгородці як єдина маса проти єпископа, князя, дружини).

17 квітня 1113 р. у Києві жителі захопили будинок київського тисяцького Путяти Вышаты (брата Яна) і розгромили будинки лихварів-євреїв. 4 дні. На боці Володимира Мономаха - основна маса жителів, на боці Давида і Олега Слятославичей - знати на чолі з тисяцьким Путятою, сотницьких, єврейська громада. Обирали Володимира Мономаха новим князем. Володимир відразу підготував "Статут Володимира Всеволодича", що полегшує становище міських низів і закупів, які потрапили в боргову кабалу. Статут обмежив стягнення відсотків "зрізів" (приблизно з 50 до 17% був знижений річний відсоток), скасував старі борги, заборонив місячний рез.

Типовим явищем була втеча рабів (згадано вже в "Правді Ярослава").

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Міста
Місто, ремесло, торгівля
Міста і торгівля
Археологія Античних міст причорномор'я і землеробських районів середньої Азії і Казахстану в 1-му тисячолітті до н. е .. - 1-му тисячолітті н. е.
Зовнішня торгівля та торгова політика
Повстання Болотникова
Повстання Болотникова
Повстання іхетуанів
Повстання декабристів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси