Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Голокластер як інноваційна форма фінансово-промислової групи

Фундаментальне поняття "кластер" визначається як два і більше елементів, об'єднаних в одну систему (наприклад, молекула з атомів, кристал - з молекул тощо). У менеджменті приклад кластера - інтегровані структури з двох і більше організацій. Класичним представником такої структури-кластера може служити фінансово-промислова група (ФПГ) - досить стійка інтегрована структура (звичайних, безкризових умовах). Однак, як це на практиці виявилося в період початку реформ, в умовах системної кризи "звичайні" (не пов'язані з інноваційною діяльністю) ФПГ втрачають свою стійкість. Це значною мірою було пов'язане з величезними банківськими ставками, які сягали 220% і більше (1992-1994 рр..), зумовленими гіперінфляцією. У таких умовах діяльність ФПГ "на творення" практично неможлива і обмежувалася тільки короткими угодами на постачання готової продукції (переважно зарубіжної), а також традиційної видобутком і продажем природних ресурсів. Одна з вагомих причин глибокої системної кризи економіки країни на початку 90-х рр. розрив налагоджених кластерних виробничих зв'язків підприємств з постачальниками і споживачами внаслідок розпаду СРСР, крутого зміни політичної ситуації, помилок, допущених на перших стадіях ринкових реформ.

На відміну від традиційної ФПГ, повний кластер ("голокластер") формується на інноваційній основі з використанням трьох принципів:

1) інноваційність центрального виробничого підприємства (нова продукція, нові технології, нові ринки);

2) участь у голокластере (ЦК) венчурного інвестора: банку, фонду, компанії-эксплерента, приватної особи - всіх, хто керується в інвестиційній діяльності принципами венчурного інвестування]

3) входження в структуру ДК всіх необхідних для здійснення конкретного виду бізнесу організацій і структур: виробничих та фінансових, які постачають сировину, матеріали, комплектуючі, споживачів продукції, транспортних, інформаційних, рекламних, юридичних, консультаційних, наукових і т. д.

Така структура дозволяє забезпечити ЦК самоорганізуемость, стійкість, незалежність від чиновницьких поборів і, в той же час мобільність, можливість вирішення широкого кола завдань. Як відомо, стійкість економіки будь-якої країни безпосередньо залежить від міцності і надійності кластерних зв'язків інтегрованих організацій. Формування інтегрованих структур типу ГК у різних галузях (зрозуміло, в рамках антимонопольного законодавства) може не тільки забезпечити згодом перехід до сталого розвитку економіки, але і сприяти викоріненню корупції в країні.

Модель структури голокластера зображена на рисунку 9.

Структурна схема голокластера:

Малюнок 9. Структурна схема голокластера: 1 - базове інноваційне підприємство; 2 - банк розвитку (венчурний); 3 - виробниче підприємство; 4 - організація НДДКР; 5 - транспортна організація; 6 - споживаюча (торгова) організація; 7 - рекламна організація; 8 - консультативна організація; 9 - 11 - організації - постачальники обладнання, сировини, матеріалів, комплектуючих, консультаційні, юридичні, інформаційні та інші організації

Автономність і мобільність дозволяють ЦК протистояти кризі. Голокластерные структури не вступають у суперечність з антимонопольним законодавством завдяки базуванню на інноваційному процесі, за умови їх безперервного інноваційного розвитку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОРГАНІЗАЦІЯ ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ: ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНИХ ФОРМ
Промислово-інноваційна політика Росії
Форми інноваційних підприємств
Нормативні групи
Організаційні форми банкостраховой групи
Групи тиску як форма соціального лобізму
Промисловість Російської Федерації. Форми її територіальної організації
СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
НОВІ ФОРМИ ФІНАНСУВАННЯ ТА КРЕДИТУВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙ
Динаміка груп у системі менеджменту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси