Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Норманнская теорія"

Відомості, що містяться в "Повісті временних літ" про початок давньоруській державності, послужили основою виникнення так званої норманської теорії. Її основоположниками стали запрошені у XVIII ст. з Німеччини для роботи в Петербурзькій академії наук вчені Р. 3. Байєр, Р. Ф. Міллер і А. Л. Шльоцер. Спираючись на літописи, вони стверджували, що східні слов'яни були не здатні самостійно створити державу, його "принесли" ззовні варяги. Противником даної теорії виступав великий російський просвітитель М. В. Ломоносов, відстоював думку про існування південних витоків давньоруської державності і заперечував роль скандинавів у її формуванні. Полеміка між "норманнистами" і "антинорманнистами", яка тривала десятиліття, в XX ст. набула вже чисто політичний відтінок. Сьогодні цілком очевидна і доведена наукова неспроможність норманської теорії, що ґрунтується на тезі про можливість "навчити державі". Держава (в тому числі давньоруське) виникає тільки на основі тривалого внутрішнього розвитку і ускладнення структури суспільства.

Заняття східних слов'ян та їх соціальна організація

У період формування давньоруської державності основу економічного розвитку східнослов'янських союзів племінних князівств становило землеробство. Специфіку його ведення в різних регіонах Східної Європи визначали природно-кліматичні умови. У південних степових і лісостепових районах, відрізнялися родючістю ґрунту і незначними лісовими масивами, землеробство було залежным: ділянку цілини розорювали і протягом кількох років поспіль засівали, потім залишали до відновлення природного трав'яного покриву ґрунту, а потім використовували знову. У північних районах, переважно покритих лісами, застосовували подсечную систему землеробства: дерева попередньо підрубували, після висихання їх спалювали, в результаті удобрена золою грунт протягом декількох років давала хороший урожай, після виснаження цієї землі розчищали новий ділянку, але по закінченні часу занедбані ріллі використовували знову. Серед зернових культур переважала пшениця, засівали житом лише невеликі площі, садили також просо, ячмінь. Крім того, східні слов'яни займалися скотарством (розводили велику п дрібну рогату худобу, коней, свиней), полюванням (у тому числі для заготовок цінного хутра), рибальством, бортництвом і іншими промислами.

Поступово, з розвитком і вдосконаленням землеробства, у східних слов'ян йшов процес відокремлення ремесла від сільського господарства; ремісники (спочатку - ковалі та гончарі) почали виділятися в особливу соціальну групу. Почали виникати міста як центри ремесла, торгівлі та адміністративного управління. В укріпленій частині міста - дитинець - знаходилися двори князів і знаті, що до неї примикав посад, заселений ремісниками і торговцями. Вже в IX ст. існувало понад 20 значних міст, що викликало захоплення у іноземних купців і мандрівників, спонукавши їх називати "країну росів" Гардарики (швед. Сагс1аг1ке - букв, "країна міст").

Як правило, міста будувалися на торговельних шляхах (Ладога, Новгород, Київ та ін), найважливішими з яких у IX-X ст. були шлях "з варяг у греки" (Балтійське (Варязьке)) море - Західна Двіна або р. Нева - Ладозьке озеро - р. Волхов і Ловать, далі суду по системі волоків перетягували в Дніпро - Чорне море і Візантія) і Волзький торговельний шлях (Фінська затока - р. Волга - Каспійське море і країни мусульманського Сходу). Вивозили в основному мед, віск, хутро, рабів, а ввозили предмети розкоші (шовкові тканини, дорогу зброю, вина, зі Сходу також йшов масовий приплив срібних монет). Зовнішня торгівля обслуговувала потреби знаті, а основна маса населення жила в умовах натурального господарства (при такій системі все необхідне для забезпечення життя вироблялося і споживалося в рамках індивідуальних сімей і сусідських громад). У зв'язку з цим внутрішня торгівля була незначна.

Нижчою ланкою соціальної організації східних слов'ян була сусідська (територіальна) община - верв. Її члени об'єднувалися не за принципом родинності, як це було прийнято в первісній громаді, а на основі спільного проживання на одній території; будинок, худоба, знаряддя і результати праці належали складали громаду індивідуальним сім'ям; ліси, луки, водні угіддя перебували у спільному користуванні членів громади; орна земля періодично перерозподілялася між входили в громаду сім'ями. Сусідські общини об'єднувалися в племена, а останні - в союзи племен.

Союзи племінних князівств представляли собою досить складний соціальний організм. Їх центром був укріплений град, а деякі гради з часом перетворювалися на великі міські центри, де відбувалися збори вільних чоловіків союзу (віча), на яких вони вирішували найважливіші питання. Однак ускладнення суспільного життя в межах союзів племен вело до виділення особливого шару - старійшин, які стали керувати племенами, тому значення народних зборів поступово почала знижуватися. Ще в VI-VIII ст., тобто в епоху масових міграцій, військових походів слов'ян і нерідких зіткнень між племінними союзами, провідні позиції став займати шар професійних воїнів-дружинників на чолі з князем, в руках якого влада концентрувалася в союзи племен. У зв'язку з цим останні визначаються як племінні княжіння. Володіючи владою і військовою силою, спираючись на свій авторитет і накопичені багатства, князі, дружинники, старійшини вилучали у рядових общинників частина вироблених ними продуктів. Таким чином, у IX ст. у східнослов'янському етносі, мав широку неслов'янську периферію, створилися соціально-економічні умови для формування державності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психологічна теорія
Теорії походження держави.
"Загальна теорія" Кейнса: логіка, основні поняття, значення
Япония: математичні версії економічної теорії Маркса.
Патримоніальна теорія
Східні слов'яни в давнину
Східні слов'яни у VI-IX вв
Східні слов'яни у VI-VIII ст.
Культура східних слов'ян періоду давньоруської держави
Культура і релігія східних слов'ян
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси