Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція XI. МІЖНАРОДНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕС

Лекція XL. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУ

Поняття міжнародного цивільного процесу

1. Міжнародний цивільний процес - це комплексне поняття, що включає в себе сукупність питань, пов'язаних з судовим захистом прав іноземних громадян, осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб1. До міжнародного цивільного процесу прийнято відносити наступні питання:

правове становище іноземців у цивільному процесі;

міжнародна підсудність цивільних справ;

виконання судових доручень іноземних судів;

визнання та виконання рішень іноземних судів; зовнішньоторговельний арбітрів;

нотаріальні дії з іноземним елементом.

Крім того, у міжнародному цивільному процесі вивчаються також і такі питання, як встановлення змісту іноземного права (процесуальні аспекти), пред'явлення позову до іноземної держави та ін

2. Іноземний закон, як правило, не підлягає застосуванню в білоруському суді з питань, які носять процесуальний характер. Судочинство по цивільних справах за участю іноземців в Республіці Білорусь ведеться за правилами білоруського процесуального законодавства, якщо інше не передбачено спеціальними законодавчими актами або міжнародним договором Республіки Білорусь. Наприклад, білоруський суд при виконанні судового доручення іноземного суду (на його прохання) може застосувати іноземну процесуальну форму, якщо це не суперечить закону або публічному порядку Республіки Білорусь.

Згідно ст. 543 ЦПК, якщо міжнародним договором Республіки Білорусь встановлено інші правила, ніж ті, які містяться в законодавстві про цивільне судочинство Республіки Білорусь, застосовуються правила міжнародного договору Республіки Білорусь.

Білоруські суди при здійсненні правосуддя по цивільних справах покликані керуватися принципами пріоритету міжнародних договорів, процесуального рівноправ'я іноземців з громадянами та юридичними особами Республіки Білорусь, дотримання юрисдикції іноземних судів та інших правозастосовних органів, взаємності (ч. II ст. 542 ЦПК).

Справи, в яких беруть участь іноземці, розглядаються судами за загальними правилами цивільного судочинства.

3. У чинному цивільному процесуальному законодавстві Республіки Білорусь питань міжнародного цивільного процесу присвячено спеціальний розділ X в ЦПК - "Міжнародний цивільний процес".

Діяльність білоруських судів щодо розгляду цивільних справ з участю іноземного елемента регламентується також Законом Республіки Білорусь від 3 червня 1993 р. "Про правове становище іноземних громадян і осіб без громадянства в Республіці Білорусь" (в редакції Закону від 19 липня 2005 р.), "Методичними рекомендаціями про порядок надання установами юстиції Республіки

Білорусь правової допомоги установам юстиції іноземних держав та про порядок звернення за правовою допомогою до цих установ" (затверджено наказом Міністерства юстиції Республіки Білорусь від 28 січня 2003 року № 55) та ін

Республіка Білорусь бере участь у ряді міжнародних договорів, що регулюють питання міжнародного цивільного процесу, серед яких - Гаазька конвенція з питань цивільного процесу 1954 р.; Європейська конвенція про зовнішньоторговельний арбітраж 1961 р.; Конвенція, що скасовує вимоги легалізації іноземних офіційних документів 1961 р.; Віденська конвенція про дипломатичні зносини 1961 р.; Віденська конвенція про консульські зносини 1963 р.; Конвенція про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних і торговельних справах 1965 р.; та ін

В рамках СНД питання міжнародного цивільного процесу вирішуються Конвенцій про правову допомогу і правових відносинах з цивільних, сімейним і кримінальних справах 1993 р. і 2002 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Джерела міжнародного цивільного процесу
Докази в міжнародному цивільному процесі
Міжнародний цивільний процес
Правове становище іноземної держави в міжнародному цивільному процесі
Правове становище іноземців у цивільному процесі
Поняття міжнародного цивільного процесу
Джерела міжнародного цивільного процесу
Докази в міжнародному цивільному процесі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси