Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дії вібрації на організм людини

Вібрація поряд з шумом відноситься до фізичного забруднення середовища проживання людини, сприяє погіршення умов проживання населення.

Вібрація, впливаючи на живий організм, трансформується в енергію біохімічних і біоелектричних процесів, формуючи відповідну реакцію організму.

При тривалому перебуванні людей у зоні впливу вібрації від транспортних джерел, рівень якої перевищує нормативну величину, зазначається її негативний вплив на самопочуття, функціональний стан центральної нервової та серцево-судинної систем, підвищення рівня деяких видів захворювання.

Коливання в будівлях можуть генерувати зовнішні джерела (підземний і наземний транспорт, промислові підприємства), внутрішньобудинкове обладнання та інженерно-технологічне устаткування вбудованих підприємств торгівлі та комунально-побутового обслуговування населення.

Вібрація в квартирі часто викликана роботою ліфта. У деяких випадках відчутна вібрація спостерігається при будівельних роботах, що проводяться поблизу житлових будинків, забивання паль, демонтаж і розбирання будівель, дорожні роботи і т. п.

Джерелом підвищеної вібрації на промислових підприємствах може бути робота виробничого обладнання: гідравлічні і механічні преси та молоти, стругальні і вирубні механізми, дробарки та компресори; на будівельних об'єктах робота бетономішалок, сваебойных агрегатів при забиванні паль і т. д.

Проблема боротьби з вібрацією в житлових будівлях набула особливої актуальності у зв'язку з розвитком у великих містах метрополітенів, будівництво яких здійснюється способом дрібного закладення. Лінії метрополітену прокладають під існуючими житловими районами, а досвід експлуатації підземних поїздів показав, що інтенсивні вібрації проникають в сусідні житлові будинки в радіусі до 40-70 м по обидві сторони від тунелю метрополітену і викликають серйозні нарікання населення.

Вібрації, що виникають в тунелі, через грунт передаються фундаменту навколишніх будинків, збуджуючи в них коливання різних конструктивних елементів.

Вивчення поширення вібрації по поверхах будівлі показало, що в п'ятиповерхових будинках рівні віброприскорення знижуються в напрямку від першого до п'ятого поверху на частотах 8-32 Гц на 4-6 дБ. У багатоповерхових будівлях відзначається як зменшення величин коливань на більш високих поверхах, так і збільшення їх через резонансних явищ. Інтенсивність вібрації в житлових будинках залежить від відстані до джерела.

На відстані понад 50 м від тунелю рівні віброприскорення зазвичай не виходять за межі коливання фону. Джерела вібрації в житлових приміщеннях розрізняють за інтенсивністю, тимчасовим параметрам, характером спектровибрации, що і визначає різну ступінь вираженості реакції жителів на їх вплив.

Вплив вібрації на організм людини. Вібрація в умовах житлового середовища може діяти цілодобово, викликаючи роздратування, порушуючи відпочинок і сон людини.

На відміну від звуку вібрація сприймається різними органами і частинами тіла. Низькочастотні поступальні вібрації сприймаються отолитовым апаратом внутрішнього вуха. У ряді випадків реакція людей визначається не стільки сприйняттям самих механічних коливань, скільки вторинними зоровими і слуховими ефектами (наприклад, деренчання посуду в шафі, ляскання дверей, розгойдування люстри тощо).

Суб'єктивне сприйняття вібрації залежить не тільки від її параметрів, але і від багатьох інших чинників: стану здоров'я, тренованості організму, індивідуальної переносимості, емоційної стійкості, нервово-психічного статусу суб'єкта, що піддається дії вібрації. Має значення також спосіб передачі вібрації, тривалість експозиції і пауз.

У квартирах відчутні вібрації майже завжди сприймаються як сторонні і незвичайні і тому їх можна вважати заважають. Зорові і слухові впливу посилюють їх несприятливий вплив.

На сприйняття вібрації може істотно впливати діяльність суб'єкта. При цьому вібрація, яка заважає людині при спокійній сидячій роботі, зовсім не буде сприйматися людиною, який під час роботи переходить з місця на місце. Таким чином, можна вважати: чим спокійніше робота, тим інтенсивніше людина сприймає вібрацію.

Мірою оцінки сприйняття вібрації служить поняття "сила сприйняття", яка є сполучною ланкою між величинами коливань, їх частотою і напрямом, з одного боку, і сприйняттям вібрації - з іншого.

Розрізняють три ступені реакції людини на вібрацію в залежності від амплітуди її прискорення: поріг сприйняття сидить людиною синусоїдальних вертикальних вібрацій, рівень неприємних відчуттів, граничне час добровільно переносимої вібрації.

Сила сприйняття механічних коливань, що впливають на людину залежить значною мірою від біомеханічної реакції тіла людини, що представляє собою, певною мірою, механічну коливальну систему.

Особлива увага при цьому приділяється явища резонансу як усього тіла, так і окремих його органів і систем. Встановлено, що при частоті впливає вібрації понад 2 Гц людина веде себе як цілісна маса; для сидячої людини резонанс тіла знаходиться в інтервалі від 4 до 6 Гц. Інша смуга резонансних частот лежить в області 17-30 Гц і викликається в системі "голова - шия - плечі". У цьому діапазоні амплітуда прискорення коливання голови може втричі перевищувати амплітуду коливання плечей.

Таким чином, тіло людини являє складну коливальну систему, що володіє власним резонансом, що і визначає сувору частотну залежність багатьох біологічних ефектів вібрації.

Регулярно повторюються через 1,5-2 хв коливання підлоги, струсу стін, меблів і т. п. порушують відпочинок жителів, заважають виконанню домашніх справ, не дають зосередитися при розумовій праці. У нових мікрорайонах після року проживання в умовах впливу вібрації опитані особи відзначали підвищену дратівливість, порушення сну, збільшення прийому седативних препаратів.

Ступінь дратівної дії вібрації залежить від її рівня (або відстані до джерела коливань). Найбільші рівні вібрації, зареєстровані в радіусі до 20 м від джерела, викликають негативну реакцію у більшості жителів. Із зростанням зони розриву зменшується кількість скарг і на відстані 35-40 м коливання відчувають незначне число жителів. Подальше збільшення відстані в зв'язку із зменшенням амплітуди коливань не впливає на сприйняття мешканцями вібрації, що дозволило встановити 40-метрову допустиму зону розриву між житловою забудовою і тунелями метрополітену мілкого закладання.

При визначенні граничних значень вібрації для різних умов перебування людини в якості основної величини використовують поріг відчуття вібрації. Граничні значення даються як разова величина цього порогу відчуття. Вночі в житлових приміщеннях допускається лише одноразовий поріг відчуття, вдень - дворазовий.

Рішення проблеми гігієнічного нормування виконується за рахунок обмеження несприятливого впливу вібрації в житлових умов до допустимих впливів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вібрація та її вплив на організм, нормування і захист
Дія вібрації на організм людини
Механічний вплив на організм людини
Дія електричного струму на організм людини
Вплив електричного струму на організм людини.
Іонізуюче випромінювання, характеристики, джерела впливу на організм, нормування
Зовнішнє середовище. Природні та соціально-екологічні фактори та їх вплив на організм
ВПЛИВ НЕБЕЗПЕК НА ЛЮДИНУ І ТЕХНОСФЕРУ
Дія шуму на організм людини
Дія електростатичного поля на організм людини і його нормування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси